Trutka na Harry’ego
Pozostając w temacie toksykologicznym, postanowiłem sięgnąć do wspomnień. Otóż będąc mała dziewczynką chłonąłem z wypiekami na buzi arcydzieło literatury światowej Harry Potter i kamień filozoficzny. W przedostatnim rozdziale (Przez klapę w podłodze) trafiłem na dość zgrabną zagadkę logiczną (w filmie pominięta). Niestety, zagadka nie była przeznaczona dla Czytelnika, tylko dla bohaterów dzieła, zatem stanowiła coś w rodzaju atrapy. Niewielkim nakładem inwencji można ją jednak wzbogacić tak, by nadawała się do zbiorku łamigłówek, czyli do Łamiblogu.
Harry i jego kumpelka Hermiona zostali uwięzieni w pewnej przejściowej komnacie. W wejściu za nimi pojawiła się ściana purpurowego ognia, a przed nimi jest taka sama przeszkoda, tylko ogień jest czarny. W komnacie na stole dostrzegli siedem butelek różnej wielkości stojących w równym rzędzie, a obok pergaminowy zwój z instrukcją zapisaną wierszem. Aby bezpiecznie przejść przez ogień należy łyknąć solidną porcję uodparniającej na płomienie mikstury z odpowiedniej flaszki, zaś instrukcja jest zbiorem wskazówek mających ułatwić znalezienie właściwej butelki. Krótko mówiąc, mamy do czynienia z typową sytuacją, która może się zdarzyć każdemu dziecku w drodze do lub ze szkoły. A przy okazji to lekcja logiki, bo z instrukcji wynika, co następuje:
a) jedna butelka (P) zawiera miksturę umożliwiającą przejście przez przedni ogień, inna przez ogień z tyłu (T), dwie napełniono winem pokrzywowym (W), po spożyciu którego w zasadzie nic się nie dzieje (chyba że ktoś ma bardzo słabą głowę), zaś do płynu w trzech pozostałych butelkach (A) czarodziej Snape dosypał arszeniku (zakładamy, że zmysły na nic się nie zdadzą, bo wszystkie płyny pachną i smakują jak wino);
b) flaszki na początku i na końcu rzędu zawierają różne substancje, ale żadna z nich nie jest P;
d) w największej i najmniejszej butelce nie ma trucizny;
d) w butelkach drugiej i przedostatniej jest to samo;
e) obok każdego wina z lewej strony stoi trucizna.
Po przestudiowaniu tekstu i przyjrzeniu się rekwizytom Hermiona stwierdza, że jeśli chcą iść dalej bez – w najlepszym wypadku – ciężkich poparzeń, powinni poczęstować się miksturą z najmniejszej flaszeczki. Potem dodaje, że aby wrócić, czyli przejść przez tylny ogień, należy łyknąć z butelki, która stoi na końcu rzędu z prawej strony.
Zagadka wciąż nie jest idealna, bo ustawienia butelek nie sposób określić jednoznacznie, uwzględniając wielkość i zawartość każdej z nich. Trudno jednak z tego powodu czynić lady Rowling zarzut, gdyż nie jest to istotne dla fabuły utworu, ani dla bohaterów. Mimo to proszę spróbować odpowiedzieć na pytanie:
które miejsce w rzędzie, licząc od lewej strony, zajmuje (może? powinna? zajmować) butelka:
1) największa?
2) z płynem zapewniającym bezpieczne wyruszenie z komnaty w dalszą drogę?
Komentarze
1. Największa butelka może zajmować drugie, szóste albo siódme miejsce w rzędzie.
2. Trzecie albo czwarte miejsce w rzędzie zajmuje flaszka, której zawartość umożliwi nam dalszą drogę.
Ale, niestety, te same miejsca może zajmować butelka, której zawartość może nas wysłać w krainę wiecznych łowów, więc przyda się trochę szczęścia (50% szansy, że w dalszą drogę pójdą dwie osoby).
Pozdrawiam
Poprawka do mojego wcześniejszego komentarza.
Przeoczyłem informację Hermiony o najmniejszej butelce, więc wszyscy cali i zdrowi wyjdą z komnaty.
Ciekawe zadanie .
Aby Hermiona mogła je rozwiązać , największa butelka (z winem) musi stać na pozycji 2 albo 6 , a najmniejsza butelka z eliksirem umożliwiającym dalszą drogę (przez przedni ogień) stoi na pozycji 3 albo 4 .
Trochę się przeraziłem , że opisywana sytuacja jest typową w drodze do lub ze szkoły , ale kiedy cofnąłem się pamięcią do czasów , kiedy sam byłem małą dziewczynką 🙂 jak przez mgłę przypomniały mi się butelki z winem i innymi truciznami , był też ogień i problemy z ruszeniem w dalszą drogę . Tak że w istocie coś jest na rzeczy !
Nieźle się ubawiłem (teraz i wtedy) .
Pozdrawiam
AC
Biorąc pod uwagę wszystkie informacje (instrukcja oraz wnioski Hermiony) butelki mogą byc ustawione następująco:
1.) AWPAAWT, gdzie min – 3, maks – 267
2.) AWAPAWT, gdzie min – 4, maks – 267
Jednak nie we wszystkich ustawieniach Hermiona mogłaby wydedukowac gdzie są butelki P oraz T. Są możliwe wyłącznie:
1.) AWPAAWT, gdzie min – 3, maks – 26
2.) AWAPAWT, gdzie min – 4, maks – 26
Czyli odpowiadając na pytania:
1.) 2 lub 6
2.) 3 lub 4
Artykuł o podobnej tematyce – http://hogsmeade.pl/articles.php?article_id=497&c_start=160 – polecam lekturę komentarzy. Ja osobiście, zanim zaczęłam szukać rozwiązania, sama się nad tym zastanawiałam przez dłuższą chwilę i wyszła mi następująca kolejność: (A) (W) (P) (A) (A) (W) (T). Ucieszyłam się, zobaczywszy, że nie tylko ja doszłam do tego wniosku. Pozdrawiam.