Kostki sudoku

Angielski rysownik Paul Sellers, znany m. in. z komiksów publikowanych przed wielu laty (Eb and Flo), zajmuje się także projektowaniem zabawek, gier oraz układaniem łamigłówek – głównie słownych i słowno-obrazkowych. Ostatnio przymierzył się do sudoku – opracował wersję 4D w postaci sześcianu 3x3x3 składanego z 27 kostek z cyframi na ściankach. Z kostek, uzbrojonych w magnesy, trzeba utworzyć sześcian tak, aby każdy z dziewięciu plastrów 3x3x1 zawierał na wierzchu i pod spodem dziewięć różnych cyfr – w każdym przypadku tak samo zorientowanych.

         

Nie wiem, czy w tym szaleństwie jest metoda, bo autor nie ujawnia struktury kompletu. Składanka wygląda na żmudną dłubaninę, a jedyną podpowiedzią jest to, że kostki takiego samego koloru nie mogą stykać się ściankami – także dlatego, że w 14 białych czerwonych tkwią 84 magnesiki, które się odpychają, natomiast ciągnie je do 78 magnesików umieszczonych w 13 czerwonych białych. Stąd też wiadomo, jakie powinno być rozmieszczenie kolorów w sześcianie – szachownicowe.

Jak można się było spodziewać, zainteresowanie kostkami jest nikłe, mimo zajawki przed miesiącem na łamach wysokonakładowego tabloidu Daily Mail. Sudokowy szał dawno minął, wielu osobom łamigłówka „3D” się przejadła, w prasie pełni rolę gumy do żucia, a niewielkie grono ambitnych amatorów gustuje w bardziej oryginalnych i pomysłowych wariacjach na temat. 4D sir Sellersa jest więc interesujące raczej jako gadżet lub zabaweczka dla lubiących przebierać palcami niż trening pomyślunku. Intelektualni masochiści lub miłośnicy rozrywek benedyktyńskich mogą jednak zerknąć na stronę firmową i spróbować pobawić się interaktywnie.

A dla miłośników zabaw bliższych sudokowej klasyce, ale w miarę oryginalnych i lżejszego kalibru, mam inną propozycję – też poniekąd 4D.

W puste kratki proszę wpisać cyfry od 1 do 9 w taki sposób, aby:
– w każdym rzędzie, każdej kolumnie oraz w każdej działce (obwiedzione ciągłą linią) występowały różne cyfry;
– suma cyfr w każdej działce była taka sama – równa 2x2x2x2 (czyli „czterowymiarowa”:)).