Sztafeta i Quad
Uczestnicy 3. Mistrzostw Świata w Sudoku bardzo pochlebnie wypowiadają się o organizacji tej imprezy oraz o zadaniach.
Nie byłem w Goa, więc pierwszego nie mogę potwierdzić, ale łamigłówki przejrzałem uważnie, sporo rozwiązałem i drugą część opinii podzielam. Na podkreślenie zasługuje pomysłowość i umiar w doborze zadań. Unikano „cudoku”, czyli nietypowych diagramów lub zbyt zakręconych reguł.
Arcymistrz Thomas Snyder nie omieszkał skorzystać z wolnej chwili w trakcie zawodów, aby zareklamować swoją książkę z zadaniami stanowiącymi skrzyżowanie sudoku z bitwą morską. Nie ma wątpliwości, że taki wariant sudoku na Mistrzostwach w Goa by się nie pojawił – organizatorzy uznaliby go za przegięcie.
Dominowała klasyka i bliskie jej odmiany. Tradycyjne zadania rozwiązywano niemal w każdej rundzie (poza jedną), choć można było za nie zdobyć stosunkowo niewiele punktów – miało to skłaniać do zajmowania się w pierwszej kolejności wariantami. „Konserwatywny” dobór zadań potwierdzają małe różnice w składzie czołówek w dwu konkurencjach – klasycznej i ogólnej. Poza rutyniarzem Snyderem w obu błyszczał czeski klasyk Jakub Ondroušek. W rundzie zwanej Sztafetą Czech wręcz zdeklasował rywali.
Sztafeta stanowiła ciąg zadań, w którym z każdym kolejnym można było zmagać się dopiero po pokonaniu poprzedniego. Sęk w tym, że z rozwiązania poprzedniego należało każdorazowo przenosić niektóre cyfry do odpowiednich pól diagramu następnego jako dane wyjściowe. Takie sztafety w rundzie były dwie, każda złożona z 4 zadań – to drobny, ale piękny przykład pomysłowości organizatorów (gdyby była jedna, to przypadkowe „zgubienie pałeczki” oznaczałoby ostateczną porażkę i stres).
Jakub rozwiązał 8 niełatwych zadań sztafetowych w… 18 minut, co mogłoby skłaniać do podejrzeń o korzystanie z środków dopingujących, mikrokomputera albo kalkulatora z sudoku. Badania antydopingowe i rewizja osobista tego nie potwierdziły, więc czeski fenomen kwalifikuje się do badań kognitywistycznych. Interesujące, jak jego mózg radzi sobie z plątaniną cyfr, a zwłaszcza jak współpracuje ze wzrokiem. Dla porównania: mistrz świata był gorszy o 12 minut, a z wszystkimi ośmioma zadaniami w ciągu 30 minut uporało się tylko siedmiu zawodników; trzydziestu nie rozwiązało nawet połowy.
Jestem prawie pewien, że gdyby nasz mistrz Jan Mrozowski startował w Goa i był w dobrej formie, mógłby przynajmniej dorównać Czechowi (zdarzało mu się z nim wygrywać w bezpośrednich pojedynkach). A w całych Mistrzostwach miałby blisko zwłaszcza do jednej palmy – pierwszeństwa.
O klasyce, a zwłaszcza o jednym bulwersującym zadaniu finałowym, jeszcze zamierzam popisać (przepraszam tych, którzy za sudoku nie przepadają, a za Łamiblogiem niekoniecznie ). Tymczasem przykład potwierdzający tezę, że na 3 Mistrzostwach Świata niedaleko padały warianty od klasyki, czyli sudoku…
…Quad max
Każda strzałka wskazuje na największą z czterech cyfr, między którymi znajduje się kółko. Pozostałe reguły – jak w zwykłym sudoku.
Komentarze
Aby utrudnić sobie rozwiązanie quad maxa można usunąć część strzałek.
Może nie będzie ładniej, ale za to bardziej pod górkę.
Pozdrawiam
Ładne zadanie. Jego rozwiązanie to:
361875924
548239617
927416385
196548732
853792461
472163598
684951273
235687149
719324856
Z niecierpliwością będę czekać na nast. zadania z mistrzostw świata
Andrzeju, pewnie przez delikatnosc nie podałes, jaka czesc strzałek mozna usunac, aby rozwiazanie nadal bylo tylko jedno. Az sie boje napisac ile, bo jest to liczba tak duza, ze nie chce mi sie wierzyc.
Chyba w tym przypadku Hindusi sie nie popisali. Az taki nadmiar informacji?
Wystarczy zostawić tylko 3 strzałki, aby rozwiązanie było jednoznaczne.
1. W górnym rzędzie w prawym bloku.
2. Wskazującą górne, prawe pole w w środkowym rzędzie w środkowym bloku
3. W dolnym rzędzie w lewym bloku.
361 867 924
548 239 617
927 416 385
196 548 732
853 792 461
472 163 598
684 951 273
235 687 149
719 324 856
Antyp
Rzeczywiście, można rozwiązać zadanie z tymi trzema strzałkami, ale początkowy diagram nie jest tak ładny, „symetryczny”. Pewnie mogło być mniej cyfr danych na początku, ale czy musiało?
Antypie, zaskoczyles mnie, bo mi udalo sie ograniczyc liczbe strzalek tylko do czterech.
Z Twoimi trzema wlasciwie symetria pozostaje, choc ukosna, a rozwiazywanie jest nietrudne i bardzo przyjemne.
Pozdrawiam
W rozwiązaniu, podanym przez Antypa, dwie cyfry w pierwszym wierszu są błędnie wpisane. Ale rzeczywiście do jednoznacznego rozwiązania wystarczą 3 strzałki. Mogą to być te, które podał Antyp, można też zamiast strzałki w górnym prawym bloku zastosować lewą strzałkę w górnym środkowym bloku.
Bez warunku ze strzałkami zadanie ma 43 rozwiązania.