Nobilitacja
Ośmieliłem się spróbować uszlachetnić Hexa-Trex. Mam nadzieję, że Pani Bogusia Gierus wybaczy mi ten jednorazowy eksperyment na jej trzecim „dziecku”.
Generalnie uszlachetnianie łamigłówek polega na poddawaniu ich jakimś rygorom. Na przykład, w przypadku klasycznego sudoku takim rygorem jest symetryczne rozmieszczenie ujawnionych na początku cyfr. Częściej jednak, jeśli w zadaniu występuje jakiś skończony zbiór elementów, chodzi o to, aby żadnego elementu nie brakowało, a jeszcze lepiej, aby każdy występował dokładnie raz. Nie zawsze jest to możliwe i nie zawsze ma sens, ale wydaje się, że w przypadku Hexa-Trexu można pokusić się o taką szlachetność. Sprowadza się ona do warunku, aby w sześciokątnych polach występowało dziesięć różnych cyfr i cztery różne działania – każda i każde tylko raz.
Wcześniej buszowałem trochę w Internecie, aby upewnić się, czy ktoś już nie podejmował takiej próby, ale nic podobnego nie znalazłem. Poza stroną Pani Bogusi spore stadko nieco odmiennych Hexa-Trexów pasie się jeszcze na poletku znanego matematyka-łamigłówkarza Ericha Friedmana. Odmienność jest formalna i w pierwszej chwili trudno ją dostrzec – wszystkie diagramy są „rogate”, czyli obrócone o 30 stopni.
Nobilitacja nie była łatwa, ale przy odrobinie szczęścia zakończyła się powodzeniem. Dodatkowo podkreśla ją symetryczne rozmieszczenie znaków działań i równości. Ponadto w najdłuższym rzędzie poziomym pojawił się… rok 1672, co oznacza, że ten Hexa-Trex powstał dla upamiętnienia zawiązanej przez szlachtę konfederacji gołąbskiej :).
W komentarzach do poprzedniego wpisu Bo napisała: „czym wyższy jest poziom, tym robi się ciekawiej, gdyż zawsze trzeba znaleźć jedno rozwiązanie”. Nie mam pewności, czy Bo chodziło o wyższy poziom trudności, ale jeśli tak, to mam wątpliwości. Większa trudność nie dla każdego i nie zawsze oznacza większą atrakcyjność. Obawiam się w związku z tym, czy mój „szlachcic” nie zbliża się zanadto ku łamigłówkom benedyktyńskim. Mogę się mylić, bo rozwiązywacz ze mnie przeciętny. Aby przekonać się, jak jest naprawdę, postanowiłem dla zachęty uznać to zadanie za konkursowe.
Przypominam gwoli formalności: należy wytyczyć taką trasę obejścia wszystkich sześciokątnych pól diagramu, by kolejno „zaliczane” cyfry i znaki utworzyły poprawną równość. Przez każde pole trzeba przejść dokładnie raz. W równości obowiązuje zasada pierwszeństwa mnożenia i dzielenia przed dodawaniem i odejmowaniem (nawiasy wykluczamy). Przykład znajduje się w poprzednim wpisie (uwzględniając poprawkę dotyczącą rozwiązania, zamieszczoną pod tym wpisem w komentarzu Michała).
Wśród osób, które poprawnie rozwiążą tę łamigłówkę, rozlosowana zostanie gra-niespodzianka – francuska, abstrakcyjna i oczywiście atrakcyjna.
Terminem przesyłania odpowiedzi – w formie komentarza do tego wpisu – jest wtorkowe samo południe (22 stycznia). Przed upływem tego terminu komentarze z rozwiązaniami nie będą oczywiście publikowane.
Komentarze
Proponuję „wyeksportować” to zadanie do Rosji, najlepiej do Petersburga, podając 1672 jako rok urodzenia cara Piotra I Wielkiego
Nie było takie trudne .
3×8-472/59=6+10
A kluczem do rozwiązania był znak dzielenia . Musi to być dzielenie , którego wynik jest liczbą całkowitą , ponieważ z braku innych działań dzielenia nie sposób z jednym ułamkiem utworzyć równanie.
W pobliżu dzielenia znalazłem tylko 42/7 albo 472/59 . A dalej to już tylko spostrzegawczość i kombinowanie .
Wracając do zagadki z poprzednich komentarzy Panie Marku , to miałem taki zamiar , aby zgłosić Pana bloga do konkursu , ale po przestudiowaniu regulaminu zaniechałem tego (z treści tegoż wynika ,że może to uczynić tylko autor) . Tak więc ktoś mnie ubiegł . Zachęcam wszystkich blogowiczów do głosowania (http://www.blogroku.pl/index.html) .
Głosować można do 29-go stycznia , do godziny 12-tej .
Mam tylko prośbę . Czy mógłby Pan , tak trochę nieskromnie , naprowadzić mnie na kategorię i numer konkursowy ?
Dziękuję i pozdrawiam
AC
Odpowiedz:
3*8 – 472/59 = 6 +10
3×8-472:59=6+10
Wydaje mi sie ze i duze Hexa-Trex (takie jak te) daja duzo satysfakcji kiedy sie je rozwiaze.
8×3 – 472:59 = 6 + 10
Moim zdaniem bylo dosc proste, jak sie zaczelo od dzielenia i uznalo, ze 42 : 7 byloby zbyt proste… 🙂
Rozwiązanie:
8*3-472/59=6+10
lub jak ktoś woli nieinformatyczna notację:
8 x 3 – 472 : 59 = 6 + 10
3×8-472:59=6+10
odpowiedź: 3*8 – 472/59 = 6 +10
pzdr.:)
Gołąbski Hexa-Trex:
3×8-472:59=6+10
Francuska nagroda w konkursie upamiętniającym konfederatów gołąbskich, to mi pachnie koniem trojańskim.
Pozdrawiam
ten Hexa-Trex jest bardziej logiczny niż inne, bo istotne znaczenie ma to, by zauważyć, że trzeba zacząć od dzielenia.
Rozwiązanie:
3 × 8 – 472 : 59 = 6 + 10
Wcale nie trudne
3×8-472:59=6+10
ale całkiem przyjemne
Pozdrawiam
dik
3×8-472:59=6+10
Wszystkie nobilitacje cieszą oko i zmysł estetyczny.
Uwaga, by tym razem respektować kolejność działań, i lokalizacja znaków natychmiast podsuwają sposób prowadzenia łamanej.
Pozdrawiam
Anka
Oto rozwiązanie zadania:
3*8-472:59=6+10
Byłoby trudniej, gdyby było więcej możliwości utworzenia róznych dzieleń
Sergiusz S.
Rozwiązanie:
3 x 8 – 472 : 59 = 6 + 10
Lubię francuskie gierki, więc zdecydowałem się pogłówkować.
Oto efekt:
3×8-472:59=6+10
am
Rozwiązaniem „nobilitowanego” Hexa-Trex jest:
8×3-472:59=6+10
Istnieje też drugie rozwiązanie 3×8-472:59=6+10, o ile możliwe jest rozpoczęcie liczenia nie tylko od zewnętrznego hexa.
3*8-472:59=6+10
Witam.
Rozwiązanie zadania „Hexa-Trex”:
8 x 3 – 472 : 59 = 6 + 10
Pozdrawiam
Piotr
Możliwe są dwa rozwiązania (albo, jak kto woli, jedno + drobna mutacja):
3×8-472:59 = 6+10
8×3-472:59 = 6+10
Oczywiście w sensie arytmetycznym to dokładnie to samo, ale drogi przejścia minimalnie się różnią.
Łamigłówka nie jest trudna – powiedziałbym nawet, że łatwiejsza od wielu z tych, które są zamieszczone na stronie Pani Bogusi.
Natomiast w przeciwieństwie do nich wymaga zdecydowanie mniej „kombinatoryki”, a za to trochę „ruszenia głową”.
Wówczas można szybko wyeliminować możliwość dzielenia „42:7”, a dalej to już „samograj”.
Pozdrawiam
AB
Do Alka:
Przepraszam Panie Alku za zwłokę w korespondencji związanej z blogiem roku i wyjaśniam, że Łamiblog został zgłoszony w innym konkursie niż blog Pani Szwarcman.
Zasady konkursu są na stronie:
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/zasady_udzialu_w_tegorocznym_konkursie_53050.html
Łamiblog figuruje „na przyczepkę” w kategorii nieco kuriozalnej jak na jego tematykę – „internet i technologie” – o tu:
http://www.wiadomosci24.pl/zgloszone_blogi/5,4,tr.html
Pozdrawiam bez złudzeń
mp