Kevin nie sam w domu

– Harry, znalazłem sejf, jest w sypialni – krzyknął Marv wbiegając do salonu – ale…
– OK Marv, tylko nie wrzeszcz tak, jeszcze ktoś usłyszy… A teraz powiesz nam syneczku – Harry zwrócił się do Kevina, który siedział przywiązany do krzesła – jaki jest szyfr do sejfu, bo jak nie, to będą torturki, o takie…
Włamywacz połaskotał Kevina w stopy. Chłopiec szarpnął się wybuchając śmiechem.
– Oj, nie… Nie powiem, bo nie wiem…
– Nie wiesz? A my wiemy, że wiesz, chwaliłeś się w szkole. A może wolisz pod paszkami?
Krzesło zaczęło podskakiwać wraz z rżącym Kevinem.
– No to jak będzie? – Harry przerwał łaskotanie.
Chłopiec przez chwilę przychodził do siebie z trudem łapiąc oddech, po czym wybuchnął śmiechem.
– Odbiło mu, czy co? – rzekł Marv.
– Mi nie – Kevin przestał chichotać – ale mój tato postąpił dziwacznie, gdy wyszło na jaw, że podejrzałem szyfr do sejfu, bo pousuwał cyfry z przycisków i…
– Właśnie, Harry – wtrącił Marv – chciałem ci powiedzieć, że przyciski zamka szyfrowego wyglądają dziwnie. Jest ich dziewięć, są białe, szare i czarne z kolorowymi kółkami.

Kev_1.jpg

– Szyfr został ten sam – kontynuował Kevin – ale tato zmienił połączenia w zamku, więc przyciskom odpowiadają teraz inne cyfry. Zresztą, jak mówiłem, cyfr nie ma, a dla większego zagmatwania dodane są kolory.
– Coś synku kręcisz – Harry popatrzył wnikliwie na Kevina – chyba wrócimy do łaskotek.
– Nie kręcę, niech pan zobaczy sejf.
– No dobra, nie kręcisz, ale nie mówisz wszystkiego – włamywacz zbliżył się do chłopca.
– Nie, tylko nie to – Kevin próbował odsunąć się wraz z krzesłem. – Powiem wszystko. Po zmianach trochę podglądałem, jak tato otwierał sejf, a trochę podsłuchałem, jak rozmawiał na temat szyfru z mamą i udało mi się to i owo ustalić. Mam to zapisane na kartce, która jest w biurku, w dolnej szufladzie.
Po chwili włamywacze w skupieniu czytali zapisane na kartce krótkie informacje.

1 – szary. 2 – tuż pod żółtym i niżej niż 1. 3 – czarny. 4 – w lewej kolumnie. 5 – tuż obok niebieskiego, z lewej. 6 – nie niebieski. 7 – licho wie. 8 – w górnym rzędzie. 9 – w środkowym rzędzie.

– To rozumiem – rzekł Harry – my się z tym migiem uporamy, a potem wrócimy do torturek, chyba że już teraz podasz nam szyfr.
Jakie cyfry odpowiadają poszczególnym przyciskom zamka szyfrowego?

PS Kilka osób prosiło o przedłużenie środowego konkursu, polegającego na usuwaniu cyfr z diagonalnego kwadratu łacińskiego w celu znalezienia zbioru krytycznego. Ponieważ kilka to dużo (uwzględniając przeciętną liczbę uczestników poprzednich konkursów), a zadanie jest rzeczywiście żmudne, więc zgoda. Nowym terminem nadsyłania rozwiązań jest najbliższa środa, samo południe.