Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Łamiblog - Blog Marka Penszko Łamiblog - Blog Marka Penszko Łamiblog - Blog Marka Penszko

28.06.2007
czwartek

Szyfry toaletowe

28 czerwca 2007, czwartek,

Niewątpliwie Leif ma rację twierdząc, że umieszczanie zamka szyfrowego na drzwiach toalety, do którego szyfr jest dodatkowo zaszyfrowany, czyli w tym konkretnym przypadku wymaga rozwiązania łamigłówki, to zabawa okrutna. Pół biedy, gdyby łamigłówka była łatwa. Zamieszczona w poprzednim wpisie raczej do takich nie należała, wymagała niebezpiecznie długiej, sądzę że przynajmniej pięciominutowej gimnastyki.

Trudno w to uwierzyć, ale bardziej groteskowa niż powyższy pomysł okazała się swego czasu rzeczywistość. Przed dziesięciu laty na drzwiach toalety dla petentów w Urzędzie Miejskim w Zgierzu zainstalowano zamek szyfrowy oraz wywieszono kartkę z informacją, że szyfr udostępnia portier. Po znalezieniu się przed drzwiami i przeczytaniu wywieszki należało wykonać jeszcze dwa kursy – w tę i z powrotem na sporym dystansie – a w drodze powrotnej nie zapomnieć sekretnego ciągu cyfr, no i mieć trochę szczęścia, bo portier mógł coś pomylić albo powiedzieć niewyraźnie. Z nietrudną łamigłówką byłoby jednak prościej, szybciej i pożyteczniej, nie wspominając oczywiście o zwykłym kluczu zamiast specjalnego zamka.

Zam_1_1.jpg

Genialny pomysł urzędników magistratu otrzymał nagrodę „złotego kibla”, przyznawaną przez „Gazetę Łódzką” autorom największej bzdury roku ujawnionej na terenie województwa.

W związku z szyfrowo-toaletową łamigłówką przyszedł mi do głowy pewien logiczno-kombinacyjny problem, który być może niektórych z Państwa zainteresuje, choć prosty nie jest.
Otóż od pewnego czasu moim konikiem są tzw. łamigłówki z błędem, czyli mówiąc ogólnie takie, w których coś nie gra – zwykle nie sposób ich rozwiązać, ale usterki mogą być też innego rodzaju. Zadanie trzeba więc poprawić, czyli po stwierdzeniu błędu lub mankamentu dokonać w nim możliwie jak najmniej takich zmian, aby po nich rozwiązanie było możliwe i jednoznaczne.

Szyfrowa łamigłówka z poprzedniego wpisu ma jeden feler – dwa rozwiązania, dlatego znalezienie tylko jednego nie gwarantuje otworzenia drzwi. Czy można ją poprawić, by rozwiązanie było dokładnie jedno? Ponieważ poprawka powinna być minimalna, więc musi sprowadzać się do zmiany dwóch cyfr w „przesłankach”. Zmiana jednej nie wchodzi w grę, bo cyfry powinny być różne. Inaczej mówiąc, modyfikacja sprowadza się do zamiany miejscami dwóch cyfr w jednym z trzech przykładów: (a), (b) lub (c). Czy jest to w ogóle możliwe? No a poza tym czy istnieje sprytna metoda, prowadząca do jednoznaczności, bez konieczności żmudnego sprawdzania wszystkich możliwych permutacji? Mam nadzieję, że uda mi się namówić kogoś z ambitniejszych łamigłówkowiczów do rozgryzienia tego, jak sądzę, twardego orzecha.

Podam jeszcze rozwiązanie pierwszej zagadki z poprzedniego wpisu, czyli sposób, w jaki dostawano się onegdaj do zamkniętych skrytek bagażowych. Czynię to nie bez wahania, bo bardzo dawno z takich skrytek nie korzystałem, więc nie wiem, czy ich konstrukcja nie umożliwia i dziś zastosowania takiego sposobu. Z drugiej jednak strony znajomość złodziejskich metod stanowi ostrzeżenie i pozwala uniknąć ewentualnych nieprzyjemności.

Czyhający na łup włamywacz zapychał otwór, w który wrzucano monetę tak, aby to szkodnictwo nie było łatwe do zauważenia i usadawiał się gdzieś w pobliżu, obserwując miejsce akcji. Podróżny wkładał do tak uszkodzonej skrytki bagaż, wybierał szyfr, zamykał drzwi, próbował wrzucić monetę i stwierdzał, że skrytka jest zepsuta. Przekładał więc bagaż do nowej skrytki, ale w starej pozostawał widoczny, ustawiony na wewnętrznej stronie drzwi szyfr. W nowej skrytce z reguły szyfr się nie zmieniał…

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. Gdy w b) zamienimy miejscami 6z3, to tylko 156432 jest rozwiązaniem spełniającym wszystkie warunki.

 2. Nie rozumiem, dlaczego dwa szyfry to za dużo, by dostać się do toalety. Przecież nietrafienie za pierwszym razem da pewność przy ponownym ustawieniu zamka – wszak i PIN można trzy razy wklepywać. Ale dobrze, skoro Autor koniecznie chce perfekcyjny szyfr i mieć pewność, że nie będzie przydeptywał stóp, proponuję trzy efektywne zamiany.
  1. w (a) zamienić 2 z 5;
  2 w (b) zamienić 1 z 3;
  3. w (b) zamienić 2 z 6.
  Każda zamiana prowadzi do jednego rozwiązania, rzecz jasna, za każdym razem innego.
  Pozdrawiam

 3. Inne rozwiązania: w b) zamienić 1 z 2, wynik 524136
  w b) 6 z3, wynik 156432; w a) 3z2, wynik 156432;
  w a) 2z1, wynik 156432; w a) 4z6 wynik 524136;
  w a) 4z5 wynik 524136.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Dziękuję i żałuję.
  Dziękuję jawie i Ance za przykładowe rozwiązania.
  A żałuję, że nie udało mi się nikogo zachęcić do wpisania się do teorii masterminda, a konkretnie do napisania, powiedzmy w ramach ćwiczenia, programu sprawdzającego wszystkie 45 kombinacji bez powtórzeń.
  Nie wykluczone jednak, że istnieje taki program w ogólniejszej formie, czyli np. szukający wszystkich n-rzędowych kombinacji – po x różnych elementów w każdym rzędzie – zapewniających jedno rozwiązanie przy określonych liczbach pełnych „trafień” w każdym rzędzie.
  Bardzo prawdopodobne, ze powstał przed laty, gdy gry i łamigłówki kodowe były w modzie.

 6. Wprawdzie nie programem a piechotą, ale w ramach relaksu zdołałam przeszukać wszystkie możliwe zamiany. Do już wyżej podanych znalazłam raptem dwie, obydwie w b): (1,4) i (5,6). Dziwne, że w c) nie istnieje ani jedna.

 7. Dzięki Anko raz jeszcze. Mój żal minął. A komputery się zawstydziły.
  Pozdrawiam
  mp

css.php