Zły nawyk prezydenta
„- Panie prezydencie, czy ma pan jakieś złe nawyki?”
„- O takich rzeczach niechętnie się mówi, ale coś pani zdradzę, choć to chyba nie jest zły nawyk. Otóż mam przy sobie książeczkę z japońskimi krzyżówkami sudoku. Rozwiązuję częściej, niż powinienem, bo zamiast tego wypadałoby czasem przeczytać coś poważniejszego. Ostatnio trochę bolą mnie oczy. Podejrzewam, że to właśnie od rozwiązywania sudoku.”
Trudno o lepszą, a w dodatku gratisową reklamę łamigłówki, niż powyższy fragment przeprowadzonego przed rokiem wywiadu z prezydentem Vaclavem Klausem. Nic dziwnego, że naród poszedł w ślady prezydenta wolą tegoż narodu wybranego. Moda na sudoku w Czechach prawie dorównywała tej, która nieco wcześniej panowała w Anglii, a jej ukoronowaniem było zdobycie przez Janę Tylovą mistrzostwa świata. Prezydent pospieszył z gratulacjami:
Miła Pani Jano,
niezmiernie rad jestem z Pani zwycięstwa w pierwszych w historii mistrzostwach świata w sudoku, które odbyły się we włoskim mieście Lucca. Wprawdzie ta dyscyplina nie cieszy się takim zainteresowaniem mediów, jak inne sporty umysłowe, ale każdy nasz sukces, będący efektem precyzyjnego logicznego myślenia, zasługuje na podkreślenie i pochwałę. Doceniam to, że w rywalizacji z zawodnikami z 22 państw najlepsza okazała się reprezentantka Republiki Czeskiej. Serdecznie gratuluję Pani tego sukcesu.
Vaclav Klaus
W późniejszych wywiadach z prezydentem, przy okazji poruszania spraw mniejszej wagi, temat sudoku powracał kilkakrotnie. Zwykle dopytywano się półżartem, czy głowa państwa robi postępy, czyli z coraz większą wprawą wpisuje cyfry w kratki. Poza tym prezydent kibicował turniejom i wspierał ich organizatorów swoim autorytetem. W eliminacjach do Mistrzostw Czech wzięło udział blisko trzy tysiące osób. W finale, rozegranym w Brnie 27 stycznia, startowało 82 najlepszych. Zwyciężyła, zgodnie z przewidywaniami, Jana Tylova, zaś szóstka najlepszych będzie reprezentować Czechy na 2. Mistrzostwach Świata w Pradze na przełomie marca i kwietnia. Warto zajrzeć na stronę internetową Mistrzostw (http://www.sudoku07.com/), która prezentuje się bardzo elegancko. Patronat nad Mistrzostwami objął – jakżeby inaczej – prezydent Vaclav Klaus.
Wiele znanych osób ze świata czeskiej polityki doszło do wniosku, że aby wkraść się w łaski prezydenta warto być dobrym w sudoku. Przyjęto już zaskakująco dużo zgłoszeń chętnych do udziału w imprezie, która ma towarzyszyć Mistrzostwom Świata – turnieju sudoku dla VIP-ów.
Z niewielką pomocą przyjaciół udało mi się dotrzeć do zadań rozwiązywanych na czeskim finale. Jest ich, bagatela, trzydzieści i cztery. Pełna gama sudokowych form – od prostej klasyki do zawiłych przekombinowanych nowinek. To, które wydało mi się najbardziej urokliwe, nowością nie jest. Przedstawiam je poniżej w nieco zmienionej formie (w oryginale kwadraty z sumami były oznaczone, ale przecież można je łatwo znaleźć samemu).
1 + 2 = 3
Podstawowe zasady są takie, jak w klasycznym sudoku. Poza tym cyfry w pięciu i tylko pięciu sektorach 3×3 powinny tworzyć poprawne dodawanie w słupku dwóch liczb 3-cyfrowych – jak w przykładzie obok diagramu.
Komentarze
Wszystkie zadania z czeskich mistrzostw są od dziś dostępne na stronie podanej we wpisie. Warto sobie ściągnąć i porozwiązywać, a w przypadku półfinalistów MP – potrenować.
Pozdrawiam
pg
Wszystko fajnie z tymi zadaniami czeskimi tylko niestety nie bardzo umie to przetlumaczyc, a klasycznych sudoku to tam bardzo malo 🙁 same jakies udziwnione wielgachne.
Jakie to polecenie do sudoku jest urocze:
Do každého políčka vepište jednu číslici od 1 do 9 tak,
aby se číslice neopakovaly v žádném řádku, sloupci,
v žádném z devíti vyznačen?ch menších čtverců ani
ve dvou hlavních úhlopříčkách. V podbarven?ch políčkách
musejí b?t sudé číslice.
🙂 🙂
Prawie wszystko da się zrozumieć, tylko z ostatnim zdaniem mam kłopot. Może ktoś pomoże?
ostatnie zdanie chyba mówi o tym, że w zaciemnionych polach mają być cyfry parzyste, ale to jest tylko moja hipoteza:) Jak na razie miałam do czynienenia tylko ze słowackimi zasadami sudoku, i to w wydaniu klasycznym. Ale jedno ze zdań zachęcających do rozwiązywania sudoku brzmiało mniej więcej tak: „nie potreba matematickie pouczki”, napisałam je fonetycznie bo niestety nie posiadam już oryginału, a słowackiego jak i czeskiego nie znam:)
trafna hipoteza: sude cislice to cyfry parzyste, a liche 🙂 to nieparzyste
sudé číslice to parzyste,
liché číslice to nieparzyste….
sude cislice to parzyste, a liche to nieparzyste.
Tak na chłopski rozum można było się domyślić. Jak ktoś jeszcze będzie miał problemy z tłumaczeniem to chętnie pomogę. W sumie ja też nie znam czeskiego, ale jeśli się widzi diagram i opis to mozna bez problemu wywnioskowac o co chodzi, tym bardziej jeśli opis jest napisany w języku bliźniaczo podobnym do polskiego. Jeszcze często powtarzającym się słowem jest uhlopricka, czyli przekątna.
Jednak mimo wszystko najciekawsze są opowieści o Panach Voda i Boda, szczególnie to o piwie, albo teksty typu ” killer je zabijak”. Ciekawy równiez pomysł z diagramami o kształtach psa, domu, kufla itd.
I wie ktoś może na czym polegało to play-off i dlaczego wygrała Tylova, a nie Ondrousek? Bo nigdzie nie znalazłem wyników tej rundy (tylko zadania i rozwiązania). :/
Jeszcze strona o słowackich mistrzostwach (odbędą się w sobotę).
http://www.szhk.szm.sk/sudoku_sk07.htm
gdzie te zadania sa?w jakim wpisie?
W żadnym wpisie, tylko na: http://www.sudoku07.com/main/sudokucz/index.html
🙂