Po eliminacjach
Eliminacje do 2. Mistrzostw Polski w Sudoku dobiegły końca. Ponieważ rozwiązania zadań eliminacyjnych, zamieszczonych w ostatnim ubiegłorocznym numerze POLITYKI, nadsyłane były zwykłą pocztą, więc o ich wpłynięciu w wymaganym terminie (10 stycznia) decydowała, jak zwykle w takich przypadkach, data stempla pocztowego. Daliśmy poczcie – ze względu na to, że jej kondycja nie jest ostatnio najlepsza – kilka dodatkowych dni na dostarczenie listów, które mogły gdzieś po drodze „odpoczywać”; nie byliśmy też przesadnie rygorystyczni, jeśli chodzi o datę na stemplu.
W najbliższych dniach pojawi się specjalna podstrona SUDOKU poświęcona Mistrzostwom. Wejścia na nią prosimy szukać na stronie głównej POLITYKI http://www.polityka.pl/ – w spisie znajdującym się przy lewym brzegu. Na podstronie zamieszczane będą aktualne informacje – na początek m. in. dokładne rozwiązania zadań eliminacyjnych oraz nieco statystyki, jeśli do tego czasu uda mi się uporać ze stosem rozwiązań. Tymczasem podaję odpowiedzi końcowe:
Sudoku X – 16
Sudoku Puzzle – 13
Sudoku NPK – 13
Osoby, które nadesłały kupon konkursowy z takimi odpowiedziami, otrzymają na początku lutego, na adres mailowy wpisany na kuponie, informacje o internetowym półfinale zaplanowanym na 18 lutego.
W związku z łamigłówką Rubik’s Sudoku, której zdjęcie znalazło się w poprzednim wpisie, proszono mnie o wyjaśnienie, czym różni się ona od zwykłego sudoku. Otóż merytorycznie niczym. Po prostu zamiast wpisywać cyfry układa się płytki z cyframi, które dodatkowo różnią się kolorem. To pomysł, łagodnie mówiąc, mało odkrywczy jak na Rubika, który, to tajemnica poliszynela, właściwe tylko użyczył zabawce swojego nazwiska. Zresztą wielu znanych twórców łamigłówek podłączało się do mody na sudoku. Jeden z dawnych głównych „rywali” Rubika na niwie manipulacyjnych zabawek kostkopodobnych (z obracaniem części), Niemiec Uwe Meffert, próbował na przykład lansować w zamierzeniu autorską odmianę sudoku, którą nazwał kokonotsu (po japońsku dziewiątka). Tymczasem łamigłówka sprawiła Meffertowi psikusa, bo wylansowała się niejako samo pod inną nazwą – sudoku X i często pojawia się w druku oraz na turniejach. Znalazła się także wśród zamieszczonych w eliminacjach w POLITYCE. Przypomnę, że różne liczby są w niej nie tylko w rzędach, kolumnach i w kwadratach 3×3, ale także na przekątnych. Gwoli ścisłości wypada jednak dodać, że kokonotsu zawiera jeszcze dodatkowy smaczek: jeden i tylko jeden z kwadratów 3×3 jest magiczny, czyli suma trzech cyfr w każdym jego rzędzie, kolumnie i na każdej z dwu przekątnych powinna być jednakowa, równa 15. Który to kwadrat – to dodatkowa zagadka; uporanie się z nią, zwykle na początku rozwiązywania, ułatwia oczywiście dalsze łamanie głowy. Oto przykładowe kokonotsu.
Eliminacje do mistrzostw sudoku odbywają się w wielu innych krajach, niektóre na stronach internetowych. Szczególnie zachęcam – nie tylko najlepszych w ramach treningu przed kolejnym etapem mistrzostw Polski – do zmierzenia się z amerykańskim testem eliminacyjnym http://wpc.puzzles.com/sudoku/index.htm Zadania są w nim całkiem ciekawe, zwłaszcza że jedno z nich (Sequence Sudoku) pochodzi z finału… 1. Mistrzostw Polski.
Komentarze
No z tym warunkiem o kwadracie magicznym fajna sprawa, szczerze mówiąc jeszcze wcześniej nie widziałem takiego zadania
No ciekawskie zadanko. Jakby nie było tego warunku o magicznym kwadracie to chyba jest nie do ruszenia.
No patrzcie ludzie. USA taki wielki kraj, 5 albo 6 razy więcej ludzi, a nawet własnego sudoku nie potrafią wymyślić ;p.
Ciekawi mnie formularz zgłoszeniowy do tych całych Mistrzostw USA. Przecież tam można podać każdy czas, jaki się chce, w którym rozwiązało (albo nie rozwiązało) się danych „sudoków” .
Ale przecież sudoku wymyślono właśnie w USA, iles tam lat temu jako number place. Może tak się zmęczyli tym wymyślaniem, że teraz korzystają z pomysłów innych nacji.