Okruchy wigilijne
Proszę dokończyć poniższe zdanie, wpisując w miejsce kropek odpowiednie słowo:
WIGILIA KOJARZY SIĘ Z ZAPACHEM …
Chodzi oczywiście nie o subiektywne odczucie, ale o pewne konkretne słowo, do ustalenia którego kluczem może być następujący tekst:
JEŚLI WIECZERZA TROCHĘ POTRWA, TO BIESIADNICY OSWOJĄ SIĘ Z ZAPACHEM POTRAW.
* * *
W krzyżówce zwanej metamorficzną zamiast typowych objaśnień podawane są pojedyncze wyrazy złożone z różnych liter. Wpisywane do diagramu słowo należy nie tyle odgadnąć, co utworzyć z wszystkich liter podanego wyrazu, powtarzając niektóre z nich (przynajmniej jedną). Na przykład:
SIANKO – NASIONKO
CHOINKA – KOCHANICA
Urok tej krzyżówki, a dla układającego dodatkowa trudność, tkwi między innymi właśnie w tym, że „objaśnienia” nie są zlepkami liter, lecz wyrazami. Metamorfozę, której one ulegają, można by nazwać anagramowaniem z powtórzeniami.
Gdyby w diagramie znalazło się słowo WIGILIA, to jedynym możliwym „objaśnieniem” byłaby nazwa pewnego ptaka. Nazwa ta mogłaby jednak „objaśniać” także inny wyraz. Jaki? Chodzi o rzeczownik pospolity w pierwszym przypadku liczby pojedynczej, a także o to, by się przez chwilkę pogłowić, nie korzystając z programu krzyżówkowego.
* * *
Litery tworzące słowo WIGILIA zapisano na siedmiu karteczkach (w praktyce wygodnie jest skorzystać z płytek do gry Scrabble), które umieszczono w polach pokratkowanego prostokąta 4×2 tak, że czytane rzędami tworzą to słowo. Prawe górne pole jest puste. Przesuwając w kolejnych ruchach po jednej karteczce na wolne pole, należy doprowadzić do układu, z którego także będzie można odczytać rzędami słowo WIGILIA, ale puste będzie prawe dolne pole.
W ilu co najmniej ruchach można uporać się z tym zadaniem?
* * *
Literom A, G, I, L i W przyporządkowano różne cyfry – takie, że liczba odpowiadająca wyrazowi WIGILIA jest kwadratem liczby LIAW. Jaka liczba jest „zaszyfrowanym” słowem WIGILIA?
* * *
Miłej Wigilii i równie udanych dwu następnych dni.
PS uwaga 8): w komentarzach pojawiają się rozwiązania.
Komentarze
Dwa pierwsze zadania raczej łatwe (igliwia, wilga). Trzecie udało mi się rozwiązać w 23 ruchach.
A I L I W I i L G I I W L G I A I i G I I G A
Mała literka i oznacza obowiązkowe przesunięcie w pionie.
Świąteczne pozdrowienia Zbyszek
Widzi mi się, że rozwiązanie drugiej łamigłowki podane przez Antypa nie jest tym właściwym.
Chodzi wszak nie o ptaka, tylko o słowo utworzone z nazwy tego ptaka, czyli z liter wyrazu WILGA po ich przestawieniu i powtórzeniu przynajmniej jednej z nich.
Wiem jakie to słowo, ale nie powiem.
Napisałem WILGA, ponieważ nie wiedziałem, które słowo Szanowny Autor Łamiblogu miał na myśli. Ja znam dwa słowa, które w ten sposób można „określić”:
LIGAWA – zwana również „legawą” lub „fałszywą polędwicą”, to gatunek mięsa wołowego, stanowiący mięsień utrzymujący kręgosłup w jego części krzyżowej, odpowiednik schabu wieprzowego. Używany do potraw pieczonych i duszonych.
GAWIAL – krokodyl gangesowy, mierzy od 4 do 7 metrów. Żyje na terenie Indii i pobliskich krajów w rzekach: Ganges, Indus i Brahmaputra. Charakteryzuje się wąskim pyskiem i długimi ostrymi zębami. Ze względu na delikatną budowę swego pyska poluje tylko na ryby i drobne zwierzęta. Żywi się też padliną. Gawial jest czczony jako zwierzę święte.
(określenia podałem za Wikipedią)
Serdeczne pozdrowienia dla wszystkich czytaczy Łamiblogu
Zbyszek
zaszyfrowana WIGILIA=2696164
Zbyszku Antypie, potwierdź proszę, że masz pewność (albo nie masz), że 23 ruchy dla WIGILII to minimum, bo już nie mam zdrowia kombinować.
Zeno
Wydaje mi się, że to minimalna liczba przesunięć. Pewności nie mam i nie potrafię też niestety udowodnić optymalności tego rozwiązania. Znalazłem inne rozwiązania, z większą ilością przesunięć (25 i więcej) no ale w tego typu zadaniach chodzi raczej o minimum. To rozwiązanie znalazłem metodą prób i błędów, przesuwając tafelki na starej Piętnasce (oczywiście wykorzystując tylko dwa dolne rzędy). Życzę wytrwałości.
Zbyszek
Dzięki Zbyszku. Sądziłem, że rozgryzłeś WIGILIĘ programikem, ale widzę, że męczyliśmy się obaj „piechotą”. Nikt się jednak nie chwali lepszym wynikiem, więc wszystko wskazuje na to, że Twój jest najlepszy.
Pozdrawiam