Mistrzostwa Sudoku

W połowie minionego roku, gdy o epidemii wypełniania diagramów 9×9 dziewięcioma cyframi było już głośno, ale nie osiągnęła ona jeszcze kulminacji, w wydanym przez Politykę zeszycie „Sudoku na wakacje”, stanowiącym zbiorek kilkudziesięciu łamigłówek, zamieszczone zostało jedno zadanie specjalne – eliminacyjne do I Mistrzostw Polski. Uporało się z nim, nadsyłając poprawne rozwiązanie, blisko tysiąc osób. To dużo, jeśli uwzględnić fakt, że zadanie było benedyktyńskie – pierwszy w Polsce wariant maksi, czyli diagram 16×16 – zmierzyli się z nim tylko najwytrwalsi z największych fanów. Potem był drugi etap eliminacji (internetowy) i finał w redakcji Polityki, do którego awansowały 62 osoby. Mistrzem Polski został informatyk z Warszawy Michał Karwański. W marcu we Włoszech rozegrano I. Mistrzostwa Świata, w których nasz as, zajmując 10 miejsce, otarł się o awans do finałowej dziewiątki.

Niemal bez echa przeszły drugie… I Mistrzostwa Świata, zorganizowane na innej, pomysłowej zasadzie. Ich uczestnicy… grali w sudoku. Eliminacje odbywały się online i polegały na równoczesnym rozwiązywaniu przez 2, 3 lub 4 osoby tego samego zadania na tym samym diagramie. Ściślej, każdy zawodnik obserwował na swoim monitorze kopię wspólnego diagramu i każdemu wskakiwały cyferki, którymi punktowali przeciwnicy. Kto pierwszy wpisał właściwą cyfrę w dane pole, zdobywał jeden punkt; błąd kosztował utratę 2 punktów. Zwyciężał, kto uzbierał więcej punktów, czyli był szybszy i miał trochę szczęścia. Program sędziujący zabezpieczał przed nieuczciwą grą (korzystanie z programów do rozwiązywania) – wpisując cyfrę poprawną, ale wziętą z sufitu, czyli nie wynikającą bezpośrednio z logicznej analizy aktualnej sytuacji, automatycznie wypadało się z gry. Zabawa przyjemna i emocjonująca – nadal można jej zasmakować na stronie organizatora Mistrzostw, szwedzkiej firmy Yooba, specjalizującej się w opracowywaniu gier i łamigłówek online. Najlepsi w internetowych eliminacjach rozegrali 15 października br. w Londynie finał, który składał się z serii pojedynków – najpierw w trójkach, a w końcówce w parach. Dominowała młodzież, wśród której znalazł się 19-letni student AGH w Krakowie Jan Mrozowski. W rozstrzygającym o zwycięstwie starciu nasz faworyt uległ 17-letniej Holenderce Aniek Huijsman. Trzecie miejsce zajął Raffael Buff ze Szwajcarii, a czwarte 16-latek, Szwed Hans Edward Genow. Wielce osobliwa była nagroda dla zwyciężczyni – wycieczka do niezwykłego obiektu, przedstawionego na zdjęciu. Pora na zagadkę: co to jest i gdzie się znajduje? Kto nie wie albo nie przypomina sobie, tego być może naprowadzi na odpowiedź informacja, że obiekt ten co roku wygląda nieco inaczej.

rys 1_1.jpg

Szaleństwo sudoku za nami, ale łamigłówka trzyma się mocno. Tu i ówdzie zadomowiła się w działach rozrywek umysłowych jako dopełnienie krzyżówki. Stadami gości na łamach wydawnictw wyłącznie lub głównie jej poświęconych – książek i paru pisemek. Sądząc z ich nakładów, mamy w Polsce 60-80 tysięcy sudokowiczów. Co jednak istotniejsze, przynajmniej dla mnie, sudoku wyszlachetniało – doczekało się wielu ciekawych odmian wymagających bardziej wszechstronnego ruszania głową a także nobilitowali je matematycy, którzy zaczęli mu się wnikliwie przyglądać. Najbardziej frapującym zagadnieniem, dotyczącym klasycznego wariantu 9×9, jest tzw. „problem siedemnastki”: czy można umieścić na początku w diagramie mniej niż 17 cyfr tak, by było tylko jedno rozwiązanie? Wprawdzie jak dotąd nikt nie udowodnił, że nie jest to możliwe, ale z drugiej strony przeanalizowanie wszystkich diagramów z 16 cyframi na najszybszym komputerze zajęłoby dziś kilka tysięcy lat. Całkowicie różnych przykładów z 17 cyframi i jednym rozwiązaniem australijski matematyk Gordon Royle zebrał blisko 40 tysięcy. Przy okazji udało mu się ułożyć jedyną znaną jak dotąd łamigłówkę z 16 ujawnionymi cyframi, mającą tylko dwa rozwiązania. Jeśli ktoś z Państwa nie wypełniał jeszcze tego diagramu, zapraszam do zabawy. Zadanie nie jest trudne, ale tylko dopóki nie zacznie się „rozdwajać”. Końcowe etapy wymagają stosowania metody prób i błędów oraz korzystania z „łańcuszkowego” sposobu eliminacji położenia kilku cyfr.

rys 2_1.JPG

W świątecznym numerze Polityki nastąpi reaktywacja sudoku, czyli zamieszczone będą zadania eliminacyjne do II Mistrzostw Polski. Drugi (internetowy) etap eliminacji w lutym, finał w marcu 2007 roku w redakcji Polityki. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody. Sponsorem Mistrzostw jest Altkom Akademia S.A.

LOGO.jpgPo rozwiązaniu zadań z wydania świątecznego diagramami będzie można przyozdobić choinkę, nie zapominając oczywiście o uprzednim wypełnieniu i wysłaniu do redakcji kuponu konkursowego.