Drzazga „puzzle”

Pierwsze WPC, czyli World Puzzle Championships, odbyły się w 1992 roku w Nowym Jorku z inicjatywy prestiżowego magazynu Games i wydawnictwa Times Books. Startowały w nich 4-osobowe drużyny z 13 państw – znakomicie wypadli Polacy, zajmując trzecie miejsce. Gospodarzami następnych mistrzostw były z reguły kraje Starego Kontynentu. Od 1999 roku imprezom patronuje World Puzzle Federation (www.worldpuzzle.org), zrzeszająca obecnie 34 krajowe federacje. W ubiegłorocznych zmaganiach na Węgrzech startowało ponad 150 osób.

O sprawach merytorycznych związanych z WPC (zbliżają się 15.) będzie jeszcze okazja w Łamiblogu pisać. Tymczasem kilka słów o drobiazgu, który od dawna uwiera organizatorów WPC i krajowych PC jak malutka drzazga. Chodzi o słówko „puzzle”, a ściślej o tłumaczenie na różne języki zawierających je nazw typu WPC, czy WPF.

Krótko, węzłowato i przykładowo, w czym rzecz: otóż określenie Łamigłówkowe Mistrzostwa Świata (Polski) albo Mistrzostwa Świata (Polski) w Rozwiązywaniu Łamigłówek brzmi nie dość poważnie i mało konkretnie. Z powagą w innych językach bywa gorzej, więc np. Bułgarzy, organizatorzy tegorocznych WPC, na określenie „szampionat po gławoblskanici” reagują lekkim uśmieszkiem. Amerykanin, słysząc po raz pierwszy „puzzle championships”, zachowuje wprawdzie kamienną twarz, ale z reguły sądzi, że chodzi o krzyżówki i podobne zabawy słowne, czyli całkiem inny świat. Już organizatorzy pierwszych WPC próbowali uściślać „puzzle” (math and logic) albo od niego uciekać (braintwister lub brainteaser championships, mental Olympics). Niestety, ucieczka się nie powiodła – żadnej propozycji nie uznano za dostatecznie trafną. Mam nadzieje, że określenie Mistrzostwa Polski w Rozwiązywaniu Zadań Logicznych jest do przyjęcia.

Tymczasem otrzymałem od Bułgarów zadania z ich mistrzostw krajowych i nie zachwyciłem się. Są dość sztampowe i „czuć” je organizatorem, czyli Mensą (www.mensa-bg.org/). Chciałem wyłuskać z nich dla Państwa coś oryginalnego do zabawy, ale wybór nie jest łatwy.

Zanim się na coś zdecyduję, proponuję drobną, ale moim zdaniem dość smakowitą przekąskę z ubiegłorocznych 14. WPC.

Różne sumy

Cyfry należy połączyć w pary. Każdą z ośmiu par powinny tworzyć cyfry w stykających się (przynajmniej rogiem) polach, a suma każdej pary powinna być inna.