Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Łamiblog - Blog Marka Penszko Łamiblog - Blog Marka Penszko Łamiblog - Blog Marka Penszko

15.09.2006
piątek

Drzazga „puzzle”

15 września 2006, piątek,

Pierwsze WPC, czyli World Puzzle Championships, odbyły się w 1992 roku w Nowym Jorku z inicjatywy prestiżowego magazynu Games i wydawnictwa Times Books. Startowały w nich 4-osobowe drużyny z 13 państw – znakomicie wypadli Polacy, zajmując trzecie miejsce. Gospodarzami następnych mistrzostw były z reguły kraje Starego Kontynentu. Od 1999 roku imprezom patronuje World Puzzle Federation (www.worldpuzzle.org), zrzeszająca obecnie 34 krajowe federacje. W ubiegłorocznych zmaganiach na Węgrzech startowało ponad 150 osób.

O sprawach merytorycznych związanych z WPC (zbliżają się 15.) będzie jeszcze okazja w Łamiblogu pisać. Tymczasem kilka słów o drobiazgu, który od dawna uwiera organizatorów WPC i krajowych PC jak malutka drzazga. Chodzi o słówko „puzzle”, a ściślej o tłumaczenie na różne języki zawierających je nazw typu WPC, czy WPF.

Krótko, węzłowato i przykładowo, w czym rzecz: otóż określenie Łamigłówkowe Mistrzostwa Świata (Polski) albo Mistrzostwa Świata (Polski) w Rozwiązywaniu Łamigłówek brzmi nie dość poważnie i mało konkretnie. Z powagą w innych językach bywa gorzej, więc np. Bułgarzy, organizatorzy tegorocznych WPC, na określenie „szampionat po gławoblskanici” reagują lekkim uśmieszkiem. Amerykanin, słysząc po raz pierwszy „puzzle championships”, zachowuje wprawdzie kamienną twarz, ale z reguły sądzi, że chodzi o krzyżówki i podobne zabawy słowne, czyli całkiem inny świat. Już organizatorzy pierwszych WPC próbowali uściślać „puzzle” (math and logic) albo od niego uciekać (braintwister lub brainteaser championships, mental Olympics). Niestety, ucieczka się nie powiodła – żadnej propozycji nie uznano za dostatecznie trafną. Mam nadzieje, że określenie Mistrzostwa Polski w Rozwiązywaniu Zadań Logicznych jest do przyjęcia.

Tymczasem otrzymałem od Bułgarów zadania z ich mistrzostw krajowych i nie zachwyciłem się. Są dość sztampowe i „czuć” je organizatorem, czyli Mensą (www.mensa-bg.org/). Chciałem wyłuskać z nich dla Państwa coś oryginalnego do zabawy, ale wybór nie jest łatwy.

Zanim się na coś zdecyduję, proponuję drobną, ale moim zdaniem dość smakowitą przekąskę z ubiegłorocznych 14. WPC.

Różne sumy

Cyfry należy połączyć w pary. Każdą z ośmiu par powinny tworzyć cyfry w stykających się (przynajmniej rogiem) polach, a suma każdej pary powinna być inna.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
  1. ja w związku z dzisiejszym finałem polityki liga intelektu. organizacja i zabawa fajna, dzięki. ale poproszę o rozwiązanie zadania ostatniego poker, bo męczy mnie ono od popołudnia.
    w ostatniej kolumnie był strit z asem, zatem król był w tej kolumnie potrzebny. w przedostatniej kolumnie była kareta i wiadomo, ze był na ręce król. zatem kareta musiała być z innych kart. a to oznacza, że w polu zawierającym się w dolnym rzędzie, gdzie miał byc ful nie dało się go zrobić. bo jedna z kart karety nie miała szans na drugą taką samą w tym rzędzie. prosze mi powiedzieć gdzie robię błąd w rozumowaniu, bo spać nie będę mógł.
    pozdrawiam

  2. ok, już wiem. przeczytałem jeszcze raz instrukcje. pozdrawiam

  3. Witam! Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w finale LI. Wolałabym jednak, by było więcej czasu na rozwiązywanie zadań. Na wytypowanie finałowej trójki zwiększenie czasu nie miałoby wpływu, ale pozostali (w tym ja) mieliby szansę rozwiązać więcej zadań i… poczuć się trochę lepiej 🙂 Mam niedosyt. Czuję, że mogłam zrobić więcej, ale czasu zabrakło. Czy można by to podzielić tak, że na Mistrzostwach walka będzie zażarta i czas wyśrubowany, a LI będzie bardziej zabawą dla hobbystów, którzy mogą rozwiązywać spokojniej?

css.php