Kryptokuro
Sudoku eksplodowało przed 14 laty i trwa. Pozostaje skutecznym narzędziem do zabijania czasu dla sporej rzeszy konsumentów pisemek z diagramami 9 na 9. Kakuro dołączyło do sudokowej fali jako pierwszy epigon pod koniec 2005 roku i powoli przygasało. Dziś mało kto się nim bawi, choć tu i ówdzie się pojawia dla urozmaicenia repertuaru. Postanowiłem je odkurzyć w trudniejszej, szyfrowej formie – takiej jak w poprzednim wpisie.
Krótkie przypomnienie instrukcji obsługi.
Zamiast słów, jak w zwykłych krzyżówkach, w rzędach i kolumnach diagramu powinny pojawić się liczby – jedna cyfra w każdej kratce. „Objaśnieniem” każdej liczby jest suma jej cyfr, podana przed lub nad nią w niebieskim polu. Każda wpisywana liczba składa się z różnych cyfr, ale żadna nie jest zerem.
Dodatkowa, a właściwie podstawowa zagwozdka polega na tym, że cyfry w liczbach-objaśnieniach są zaszyfrowane, czyli zastąpione literami. Poza tym w diagramie są już wpisane dwie cyfro-litery. Takim samym literom odpowiadają jednakowe cyfry, a różnym – różne.
W rozwiązaniu wystarczy podać 9-cyfrową liczbę ABCDEFGHI (tu zero oczywiście może się pojawić).
Komentarze
Zadanie dość łatwe: A,B,D,H,I szybko dają się odszyfrować, a później już z górki.
207159834
Są dwa rozwiązania:
2 0 7 1 5 6 8 3 4
2 0 7 1 5 9 8 3 4
Czyli F może być i 6 i 9, niejednoznaczność jest jasna z diagramu. Trochę zawiedziona jestem że cyfry w rzędach i kolumnach nie są niepowtarzalne.
Mnie bawi ciągle jeszcze kenken (zwany także mathdoku). Dla grupy kratek oznaczona jest operacja i wynik (a w trudniejszej wersji tylko wynik).
Mam problem, znalazłem trzy rozwiązania… Zapewne co najmniej dwa z nich są błędne, ale nie widząc obecnie które, pokazuję wszystkie:
http://pokazywarka.pl/kryptokuro/
Ja też mam problem, bo jednak rozwiązania są trzy, a wydawało mi się, że jedno.
mp
207159834
Przyjemne zadanie 🙂
Ręcznie (z Excellem) udało mi się znaleźć 2 rozwiązania. Sprawdzający program znalazł jeszcze pół (te same litery, inne ułożenie w kratkach).
ABCDEFGHI =
2071568349 lub
2071598346
Sprawdzenie tu: https://ideone.com/qFdJDY
Zastanawiam się czy program można by napisać efektywniej (pewnie mniej czytelnie) 🙂
PS> Brak G i C wewnątrz diagramu nie zmienia ilości rozwiązań (poza tym że dla wariantu z F = 6 są 4 możliwości rozmieszczenia cyfr)
Tak przypuszczałem, ale bez G i C w środku rozwiązywanie na piechotę jest ciężką pokutą.
m
Hm…, mam wątpliwości, co do zrozumienia zadania lub jego jednoznaczności. Napisał Pan: „W rozwiązaniu wystarczy podać 9-cyfrową liczbę ABCDEFGHI (tu zero oczywiście może się pojawić)”, co może oznaczać, że w zadaniu występuje jedynie 9 cyfr, z czego osiem w białych polach, a zero wyłącznie w ich sumach (niebieskie pola). Jest to wniosek z: „Każda wpisywana liczba składa się z różnych cyfr, ale żadna nie jest zerem”. Natomiast w moich rozwiązaniach są wszystkie cyfry, a zero występuje tylko w sumach.
Ponieważ na obecnie używanym komputerze nie będę mógł zobaczyć ewentualnej odpowiedzi (już to kiedyś sygnalizowałem), to „w ciemno”, mimo upałów (34C), poszukam rozwiązania od A do I. Może mózg mi się nie przegrzeje…
Są dwa odrębne zbiory cyfr: jeden obejmuje co najwyżej dziewięć różnych cyfr wpisywanych (z możliwych od 1 do 9), drugi dokładnie dziewięć różnych cyfr rozszyfrowywanych (z możliwych od 0 do 9).
mp
207156834
Przypisanie cyfr do liter jest jednoznaczne ale kakuro już nie, bo poziomo po lewej stronie może być 178 i 26 albo 268 i 17
Chodzą słuchy, że przypisanie cyfr do liter też nie jest jednoznaczne – F = 6 lub 9.
mp
2 0 7 1 5 6 8 3 4
Pozdrowienia dla wszystkich!
B.
207156834
ABCDEFGHI = 207156834
Poprzednie zadanie wymagało komputera (przynajmniej u mnie). Tym razem dużo łatwiej było ręcznie. Są TRZY rozwiązania dla DWÓCH wartości F.
http://pokazywarka.pl/t4v79d/
@mp
„Są dwa odrębne zbiory cyfr:”…
Oczywista oczywistość.
—
Dygresja. W Omnibusie pisał Pan o efekcie „Aha!”. Doświadczam go, lecz równie często mam do czynienia z efektem „Ojejku!”. Wyskakuje on, ni stąd, ni zowąd, już po „Aha!” i po sprawdzeniu poprawności rozwiązania. Objawia się niezachwianą pewnością, że coś przeoczyłem i muszę przeorać wszystko od nowa. Czy wie Pan coś o takim irracjonalnym „Ojejku!”?
P.S. Einstein miał podobny efekt z Λ, a Cantor z czymś bardziej niesamowitym: „Widzę, ale nie wierzę”. 🙂
Może trywializuję, ale dla mnie „Ojejku” to po prostu „obsesyjna” niepewność, czyli uznawanie tego za szczególny efekt ciachnąłbym brzytwą Ockhama dla… zdrowia psychicznego.
mp
Uwielbiam Pana łamigłówki 🙂
A ja uwielbiam Pana (Pani) rozwiązania moich łamigłówek, których… brak
mp