Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Łamiblog - Blog Marka Penszko Łamiblog - Blog Marka Penszko Łamiblog - Blog Marka Penszko

26.07.2019
piątek

Kryptokuro

26 lipca 2019, piątek,

Sudoku eksplodowało przed 14 laty i trwa. Pozostaje skutecznym narzędziem do zabijania czasu dla sporej rzeszy konsumentów pisemek z diagramami 9 na 9. Kakuro dołączyło do sudokowej fali jako pierwszy epigon pod koniec 2005 roku i powoli przygasało. Dziś mało kto się nim bawi, choć tu i ówdzie się pojawia dla urozmaicenia repertuaru. Postanowiłem je odkurzyć w trudniejszej, szyfrowej formie – takiej jak w poprzednim wpisie.

Krótkie przypomnienie instrukcji obsługi.
Zamiast słów, jak w zwykłych krzyżówkach, w rzędach i kolumnach diagramu powinny pojawić się liczby – jedna cyfra w każdej kratce. „Objaśnieniem” każdej liczby jest suma jej cyfr, podana przed lub nad nią w niebieskim polu. Każda wpisywana liczba składa się z różnych cyfr, ale żadna nie jest zerem.
Dodatkowa, a właściwie podstawowa zagwozdka polega na tym, że cyfry w liczbach-objaśnieniach są zaszyfrowane, czyli zastąpione literami. Poza tym w diagramie są już wpisane dwie cyfro-litery. Takim samym literom odpowiadają jednakowe cyfry, a różnym – różne.

W rozwiązaniu wystarczy podać 9-cyfrową liczbę ABCDEFGHI (tu zero oczywiście może się pojawić).

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 14

Dodaj komentarz »
 1. Zadanie dość łatwe: A,B,D,H,I szybko dają się odszyfrować, a później już z górki.
  207159834

 2. Są dwa rozwiązania:
  2 0 7 1 5 6 8 3 4
  2 0 7 1 5 9 8 3 4

  Czyli F może być i 6 i 9, niejednoznaczność jest jasna z diagramu. Trochę zawiedziona jestem że cyfry w rzędach i kolumnach nie są niepowtarzalne.

  Mnie bawi ciągle jeszcze kenken (zwany także mathdoku). Dla grupy kratek oznaczona jest operacja i wynik (a w trudniejszej wersji tylko wynik).

 3. Mam problem, znalazłem trzy rozwiązania… Zapewne co najmniej dwa z nich są błędne, ale nie widząc obecnie które, pokazuję wszystkie:
  http://pokazywarka.pl/kryptokuro/

  Ja też mam problem, bo jednak rozwiązania są trzy, a wydawało mi się, że jedno.
  mp

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. 207159834

 6. Przyjemne zadanie 🙂
  Ręcznie (z Excellem) udało mi się znaleźć 2 rozwiązania. Sprawdzający program znalazł jeszcze pół (te same litery, inne ułożenie w kratkach).

  ABCDEFGHI =
  2071568349 lub
  2071598346

  Sprawdzenie tu: https://ideone.com/qFdJDY
  Zastanawiam się czy program można by napisać efektywniej (pewnie mniej czytelnie) 🙂

 7. PS> Brak G i C wewnątrz diagramu nie zmienia ilości rozwiązań (poza tym że dla wariantu z F = 6 są 4 możliwości rozmieszczenia cyfr)

  Tak przypuszczałem, ale bez G i C w środku rozwiązywanie na piechotę jest ciężką pokutą.
  m

 8. Hm…, mam wątpliwości, co do zrozumienia zadania lub jego jednoznaczności. Napisał Pan: „W rozwiązaniu wystarczy podać 9-cyfrową liczbę ABCDEFGHI (tu zero oczywiście może się pojawić)”, co może oznaczać, że w zadaniu występuje jedynie 9 cyfr, z czego osiem w białych polach, a zero wyłącznie w ich sumach (niebieskie pola). Jest to wniosek z: „Każda wpisywana liczba składa się z różnych cyfr, ale żadna nie jest zerem”. Natomiast w moich rozwiązaniach są wszystkie cyfry, a zero występuje tylko w sumach.
  Ponieważ na obecnie używanym komputerze nie będę mógł zobaczyć ewentualnej odpowiedzi (już to kiedyś sygnalizowałem), to „w ciemno”, mimo upałów (34C), poszukam rozwiązania od A do I. Może mózg mi się nie przegrzeje…

  Są dwa odrębne zbiory cyfr: jeden obejmuje co najwyżej dziewięć różnych cyfr wpisywanych (z możliwych od 1 do 9), drugi dokładnie dziewięć różnych cyfr rozszyfrowywanych (z możliwych od 0 do 9).
  mp

 9. 207156834
  Przypisanie cyfr do liter jest jednoznaczne ale kakuro już nie, bo poziomo po lewej stronie może być 178 i 26 albo 268 i 17

  Chodzą słuchy, że przypisanie cyfr do liter też nie jest jednoznaczne – F = 6 lub 9.
  mp

 10. 2 0 7 1 5 6 8 3 4
  Pozdrowienia dla wszystkich!
  B.

 11. 207156834

 12. ABCDEFGHI = 207156834

 13. Poprzednie zadanie wymagało komputera (przynajmniej u mnie). Tym razem dużo łatwiej było ręcznie. Są TRZY rozwiązania dla DWÓCH wartości F.
  http://pokazywarka.pl/t4v79d/

 14. @mp
  „Są dwa odrębne zbiory cyfr:”…
  Oczywista oczywistość.

  Dygresja. W Omnibusie pisał Pan o efekcie „Aha!”. Doświadczam go, lecz równie często mam do czynienia z efektem „Ojejku!”. Wyskakuje on, ni stąd, ni zowąd, już po „Aha!” i po sprawdzeniu poprawności rozwiązania. Objawia się niezachwianą pewnością, że coś przeoczyłem i muszę przeorać wszystko od nowa. Czy wie Pan coś o takim irracjonalnym „Ojejku!”?

  P.S. Einstein miał podobny efekt z Λ, a Cantor z czymś bardziej niesamowitym: „Widzę, ale nie wierzę”. 🙂

  Może trywializuję, ale dla mnie „Ojejku” to po prostu „obsesyjna” niepewność, czyli uznawanie tego za szczególny efekt ciachnąłbym brzytwą Ockhama dla… zdrowia psychicznego.
  mp

 15. Uwielbiam Pana łamigłówki 🙂
  A ja uwielbiam Pana (Pani) rozwiązania moich łamigłówek, których… brak
  mp

css.php