Zawód: sudoka
2 Mistrzostwa Polski w Sudoku (18 lutego półfinał), organizowane przez Politykę i sponsorowane przez Altkom Akademię S.A., są – mówiąc półżartem – jednym z nielicznych turniejów sudokowych dla „zawodowców”. Na najlepszych czekają czeki na kwoty całkiem pokaźne, jak na tego typu zawody – pula nagród wynosi 6.000 złotych. Z reguły na świecie zwycięzcy otrzymują, poza pucharami i dyplomami, skromne nagrody rzeczowe – jeśli w ogóle. Na zwyciężczynię 1. Mistrzostw Świata, które odbyły się w Lukce, czekał ufundowany przez biuro turystyczne tygodniowy pobyt w Lukce. Czy i czym konkretnym obdarowany zostanie triumfator 2. Mistrzostw Świata – na razie nie wiadomo. Oczywiście, nagrody pieniężne nie są w całej sprawie najważniejsze. Można nawet powiedzieć, że ich brak uszlachetnia turnieje, a dla prawdziwych miłośników główkowania największą przyjemnością jest samo rozwiązywanie i współzawodniczenie z najlepszymi. Z drugiej jednak strony kasa dla zwycięzców to spory magnes, który dodaje smaczku imprezie – na pewno nic zdrożnego, raczej normalka, a co najważniejsze także sposób na popularyzację sportu umysłowego, jakim niewątpliwie jest sudoku. Prawdę mówiąc, nie znam turnieju sudoku, który pulą nagród przebił był Mistrzostwa organizowane przez „Politykę”. Drugie miejsce, z kwotą 1000 funtów (wyłącznie dla zwycięzcy), zajmuje znany brytyjski tygodnik „The Independent”, organizator Sudoku Grand Master Championships. W Stanach Zjednoczonych, w odbywającym się w Stamford turnieju o dziwnej nazwie Sudoku Smackdown, najlepszy i tylko on inkasuje 500 dolarów. Dla porównania, w Indiach, gdzie sudoku jest niezwykle popularne, pula nagród w turniejach sięga zwykle 5000 rupii (około 350 złotych).
A mogło być znacznie lepiej… Niemal dokładnie rok temu na stronie internetowej ukazała się informacja o USA National Sudoku Tournament. Planowano organizację 32 regionalnych turniejów eliminacyjnych. Finał miał się odbyć w styczniu 2007 roku w Las Vegas, a na zwycięzcę czekało 50 000 dolarów. Właściwie należałoby napisać „miało czekać”, bowiem na nagrody zamierzano przeznaczyć część wpisowego – warunkiem uczestniczenia w eliminacjach było wpłacenie 29,99 $. Niestety, wiele wskazywało na to, że organizatorowi turnieju – założonej naprędce firmie Challenge Me, LLC – chodziło przede wszystkim o zbicie kasy. I to całkiem niezłej. Na jednym z forów Thomas Snyder, wicemistrz świata, oszacował dochód z przedsięwzięcia – przy założeniu, że liczba zgłoszeń byłaby taka, jak przewidywano – na około 2 miliony dolarów. Zapewne między innymi to zniechęciło potencjalnych uczestników i po niespełna dwóch miesiącach pan David Tucker, szef Challenge Me, LLC, zamknął internetowy kramik, odwołując turniej z powodu, jak podano oficjalnie, zbyt małego zainteresowania.
Taki obrót sprawy potwierdza także hipotezę, że wielka popularność jakiejś formy rozrywki umysłowej nie musi oznaczać, że odpowiednio duża będzie także liczba chętnych do zmagań o laury i nagrody. Po prostu fani sudoku są kroplą w morzu relaksujących się przy tej zabawie od czasu do czasu.
Polska kropla (około 350 osób) stanie w półfinałowe szranki w niedzielę, 18 lutego.
Zamieszczone poniżej zadanie, podobne do jednego z półfinałowych, polecam jako trening – nie tylko półfinalistom.
Tuzin
W każdym wierszu, kolumnie i sektorze 3×4 powinno znaleźć się dwanaście różnych cyfr – od 1 do 12.
PS Czy rozwiązujący sudoku to sudoka, czy sudokowicz (a może jeszcze jakoś inaczej)? To pierwsze bardziej mi się widzi, bo brzmi z japońska, jak „judoka”. Ale może nie jest poprawną formą. Wypadałoby zapytać przy pokazji Pana Profesora.
Komentarze
Hmm… Ciężko powiedzieć co jest poprawną formą… A swoją drogą, jak by się nazywała kobieta rozwiązująca sudoku?:) Sudokowiczka?:)
P.S. Dla wyżej opisanych „prawdziwych fanów” sudoku polecam stronę http://www.sudokusong.com Można sprawdzić, czy uzależnienie od sudoku nie sięgnęło zenitu:)
http://www.fed-sudoku.eu/pictures/msr1.pdf
Na powyższej stronie znajduje się część zadań z mistrzostw Słowacji. Nie potrafię jedynie wywnioskować o co chodzi w zadaniu A9. Zadanie przypomina tzw. „sudoku na boku”, ale jak się lepiej przyjrzeć to trzeba niestety ten wariant wykluczyć :/
Ma ktoś jakiś pomysł?
Witam, nie za bardzo wnikałem w tekst pisany po hiszpańsku. Ale wydaje mi się, że w Mistrzostwach Hiszpanii http://www.elmundo.es/sudoku/ za pierwsze miejsce był samochód KIA Rio… Ale możemy się dowartościowywać, bo pula 6000PLN to rzeczywiście jest już coś. Pozdrawiam
Czy rzeczywiście nikt nie potrafi rozwiązać „zagadki” jano87 dotyczącej zadania A9?
Jeśli nikomu się to nie uda, podam „rozwiązanie” jutro rano.
„Zaroven plati pravidlo, ze cislice po obvode su v danom riadku a stipci vzdy v urcenom poradi vedl’a seba.”
W hiszpański nie wchodziłem, wejdę w słowacki. Wydaję mi się, że w wolnym tłumaczeniu będzie to brzmiało tak:
„Zachodzi prawidłowość, że cyfry na obrzeżu są w danym rzędzie i kolumnie zawsze w podanym porządku obok siebie”.
Jeśli się mylę niech mnie ktoś poprawi, a i jeśli ktoś wchodził w ten hiszpański, czy tam naprawdę główną nagrodą był samochód?
Jeszcze link do czeskich kwalifikacji:
(www.sudoku07.com/main/sudokucz/index.html)
Macie jakieś inne?
Pozdrawiam
Tureckie eliminacje:
http://www.akiloyunlari.com/TST2007Eleme.pdf
amerykańskie:
http://wpc.puzzles.com/sudoku/2007/round2/
strona hinduska:
http://nsc07.indiatimes.com/
strona z Filipin:
http://www.sei.dost.gov.ph/pnov1406.htm
strona niemiecka:
http://www.logic-masters.de/index.php?page=quali
Org – piątka ze Słowackiego… o, pardon… słowackiego
http://www.nksudoku.nl/
A to holenderskie.
Na tej amerykańskiej stronie to zadania żywcem zerżnięte z czeskich mistrzostw ;p. Sami sprawdźcie.
Szczerze mówiąc to brałem równiez opcję Orga pod uwagę, ale wydawało mi się, że niemożliwością jest rozwiązanie tego diagramu mając tyle danych. I rzeczywiście nad pierwszym ruchem myślałem dobre 5-6 minut. Ale potem było już z górki. Zadanie porównałbym do kokonotsu. Tam tez po znalezieniu magicznego kwadratu wszystko już staje się proste.
Czy komus udalo sie rozwiazac lamiglowke A9 z Mistrzostw Slowacji?
Jezeli tak, to bardzo bym prosila o sposob, w jaki sie do tego zabral.
Patrz wpis wyżej. Podam tok, ale dopiero chyba pojutrze .
Odn. A9 ze słowackich mistrzostw. Najpierw dla ułatwienia wypisz gdzis z boku jaka jest kolenosc cyfr w kazdej linijce lub rzedzie, o ile to mozliwe, np. w kolumnie 6: 392 od góry, albo w rzedzie 5: 9285 od prawej. Własnie od tego zędu zacząłem. Próbowałem wykluczać po kolei każde pole z tego rzędu, szukając miejsc dla 9, poprzez dopasowywanie poprzecznych 3-cyfrowych ciągów, po uprzednim okresleniu gdzie moze byc 9. Możliwe były bodajże pola 1 i 4w tym wierszu. A że zapomniałem sobie, że 9 może być w polu 1, to wpisałem ją do 4. Potem doszedłem do sprzeczności i przypomniałem sobie o mozliwosci wpisania 9 w pole 1. Potem było z górki. Pewnie była jakas inna mozliwość wnioskowania bez stosowania metody prób i błędów, ale ja miałem to szczescie, że sie najpierw pomylilem, a potem sobie o tm przypomniałem 🙂
Generlnie wszytsko opiera się na tym, żeby wybrac sobie jeden rząd i wykluczac kolejn miejsca dla danej cyfry.
pzdr
Tego juz dawno probowalam. Niestety nie idzie mi z gorki albo Ciebie nie rozumiem 🙁
Dlaczego uwazasz, ze 9 mozna wstawic tylko w pierwsza lub czwarta kolumne? Chodzi mi o rzad 5. Dlaczego nie moze byc np.: w drugiej kolumnie?
Jeśli wstawisz w 5 rzędzie 9 na drugiej pozycji to nad 9 musi się znaleźc 7. Jeśli już tam musi być 7 to po prawej jej stronie powinno być 9 (patrz po lewej obok rzędu 4) ale teraz mamy dwie 9 w jednym sektorze-sprzeczność. Analogicznie wyklucza się pozostałe pola w 5 rzędzie dla dziewiątki (oprócz 1 i 4). Może źle zrozumiałaś treść zadania, bo chodzi o to, że cyfry na obwodzie pokazują w jakiej kolejności występują po sobie te cyfry,czyli że są obok siebie.
No tak, masz racje, dziekuje bardzo. Faktycznie zle zrozumialam tresc zadania 🙂 A tyle sie nad nim meczylam!!! Jeszcze raz wielkie dzieki.
Niemniej jednak zadanie niełatwe 😉