Nowinka
Raz na 2-3 miesiące bawię się w „prasówkę”, czyli myszkuję po najciekawszych działach prasy światowej w poszukiwaniu nowości. Prasą są poważne dzienniki, a najciekawszymi działami oczywiście rozrywki umysłowe. Lubię wiedzieć, co w tych działach piszczy, a zwłaszcza czy przypadkiem nie nadciąga następca sudoku. Rozsądek podpowiada, że wystarczyłoby zerkać do gazet brytyjskich oraz że kolejne łamigłówkowe tsunami, jeśli w ogóle nadejdzie, to nie wcześniej niż za ćwierć wieku, o ile do tego czasu prasa nie zniknie. Tym niemniej nawyk myszkowania warto mieć, żeby czegoś ciekawego nie przegapić.
Ostatnio pomieszkuję na Słowacji, więc najbliżej mi do slovenských denníkov. W miarę poważne, czyli ne bulvár, i zasługujące na uwagę są dwa: SME i Pravda (ten tytuł nie za dobrze się kojarzy osobom w moim wieku). Oba są w brytyjskim stylu, czyli sporo miejsca zajmują w nich przeróżne krížovky, hlavolamy i hádanky. Pravda oferuje codziennie aż półtorej kolumny, na której czytelnik może sobie pobazgrać z głową. Obowiązkowo jest sudoku (w SME nawet codziennie dwa), czasem pojawia się kakuro, rzadziej inne zadania z japońskim rodowodem. Wprawdzie w Pravdzie ani w SME na nowinki raczej nie ma co liczyć, ale to, co jest, wygląda na solidną robotę – krzyżówki są ambitne (silnie powiązane wyrazy i niezbyt oklepane), a sudoku wcale nie proste.
Nowinek, zgodnie z przypuszczeniami, należy jednak szukać przede wszystkim u wyspiarzy. Stało się już niemal regułą, że od czasu do czasu jakiś brytyjski dziennik serwuje nowy drobiazg. Poniżej przykład sprzed paru miesięcy. Nazwy zadania ani miejsca debiutu na razie nie podaję, żeby nikogo nie korciło szukać reguł, które również należy ustalić na podstawie przykładu z rozwiązaniem. Krótko mówiąc, zagadka jest także indukcyjna, jak to już nieraz w Łamiblogu bywało – ostatnio tu i tu i jeszcze tu oraz tu.
A zatem najpierw przykład.
A potem, czyli po rozgryzieniu reguł zabawy – zadanie do rozwiązania.
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3 dni.
Komentarze
Kwadrat należy podzielić na wielokąty o polach podanych nad górnym bokiem. Każdy wielokąt musi zawierać dwa żółte kwadraciki. Boki wielokatów tworzą odcinki łączące czarne punkty, poprowadzone rownolegle do boków danego kwadratu.
pole=2 ma (e2,e3)
pole=3 ma (d2,d3,d4)
pole=4 mają (a1,a2,a3,b2) i (a4,a5,b3,b4)
pole=6 maja (b1,c1,d1,e1,c2,c3) i (b5,c5,d5,e5,c4,e4)
A B B B B
A A B C B
D A E C F
D D E C F
D E E E E
O ile dobrze rozumuje, to trzeba podzielic kwadrat na tyle czesci, ile jest liczb.
Rozne czesci maja miec taka wielkosc, jak odpowiednie liczby.
W kazdej z czesci musza byc dwa pola z szarymi kwadratami.
I to chyba na tyle.
Rozwiazanie jest dostepne po kliknieciu na ponizszy link:
http://pokazywarka.pl/5ct500/
Pozdrawiam
Rozwiązanie:
http://img245.imageshack.us/img245/3058/now2272x300.jpg
Zasady: wstaw w diagram elementy n-mina o wielkościach podanych nad diagramem w taki sposób, żeby w każdym były dokładnie dwa szare kwadraty.
Witam.
Jak dobrze wywnioskowałem, to:
– „pomieszczenie” należy podzielić na „pokoje” o podanych powierzchniach (cyfry na górze),
– w każdym muszą znaleźć się dwa „krzesła” (szare kwadraciki),
– w środku pomieszczeń nie może być ścian.
Zatem rozwiązanie:
2=2e 3e
3=2d 3d 4d
4=1a 2a 3a 2b
4=4a 5a 3b 4b
6=1b 1c 2c 3c 1d 1e
6=5b 4c 5c 5d 4e 5e
pozdrawiam
figura dwulementowa to e2, e3
trzylelemntowa to d2, d3, d4
czterolelementowa a1, a2, a3, b2
czteroelentowa a4, a5, b3 i b4
pozostałe dwie to sześcioelemntowe
pozdrawiam
Rozwiązanie zadania:
e2 e3,
d2 d3 d4,
a1 a2 a3 b2,
a4 a5 b3 b4,
b1 c1 c2 c3 d1 e1,
b5 c4 c5 d5 e4 e5.
Zadanie przyjemne, bez konieczności dalekiego przewidywania. Czyli w sam raz do gazety do rozwiązywania w drodze do szkoły czy pracy.
Przykład i zadanie nie pozwalają na jednoznaczne określenie reguł. Nie wiem np. czy reguły dopuszczają, aby w skład dowolnej działki wchodził prostokąt 2×2.
Pozdrawiam.
Hmm… zadanie, że tak powiem, banalnie łatwe, rozwiązuje się z biegu, bez większego wysiłku. Taka jest moja opinia. Reguły do odgadniecia proste: podzielić kwadrat na obszary składające sie z kwadratów o liczbie podanej nad diagramem, z tym, że obszary nie mogą mieć fragmentów spójnych jak na przykład 2×2 i w każdym z nich powinny się pojawić po dwa kwadraciki, a rozwiązanie:
obszar o polu powierzchni 2: e2, e3
obszar o polu powierzchni 3: d2, d3, d4
obszar o polu powierzchni 4: a4, a5, b3, b4
obszar o polu powierzchni 4: a1, a2, a3, b2
obszar o polu powierzchni 6: b5, c4, c5, d5, e4, e5
obszar o polu powierzchni 6: b1, c1, c2, c3,d1, e1
Wklejenie rozwiązania w tekst, tak by był zrozumiały w miarę natychmiast dla czytającego jest ponad moje siły:
http://img390.imageshack.us/i/66058572.jpg/
Bardzo miłe zadanko 🙂 nie trzeba przy nim za dużo myśleć…
ABBBB
AABCB
DAECF
DDECF
DEEEE
4a6a6a6a6a,4a4a6a34a,4b4a6b32,4b4b6b32,4b6b6b6b6b
Witam
Zadanko miłe i przyjemne ale raczej proste. Do rozwiązania w pamięci (bez rysowania).
Reguła:
Kwadrat należy podzielić na wieloboki. Liczby nad kwadratem mówią ile ma być tych wieloboków i z ilu jednostkowych kwadracików mają się składać. W każdym wieloboku powinny znaleźć się dwa pola z szarymi kwadracikami.
Rozwiązanie:
wieloboki (współrzędne pól):
e2e3
d2d3d4
a1a2a3b2
b3b4a4a5
b1c1c2c3d1e1
b5c4c5d5e4e5
pozdrawiam
peha
Celem jest podział diagramu na wielokąty o polach równych liczbom, podanym nad diagramem. Kazdy wielokąt musi zawierać dwa szare kwadraciki.