Tylko bić
Od XVII wieku znany jest samotnik – łamigłówka wielochodowa na planszy w kształcie krzyża, polegająca na przeskakiwaniu jednymi kamieniami przez inne i usuwaniu przeskoczonych, aż do pozostawienia samotnego kamienia.
Od ubiegłego roku amerykańska firma Think Fun oferuje samotnika szachowego (w Polsce oficjalnie niedostępny) – łamigłówkę na ćwiartce szachownicy z udziałem 10 jednobarwnych bierek szachowych (komplet figur plus dwa pionki). Zestaw rekwizytów uzupełniają duże kartoniki z konkretnymi zadaniami umieszczane na planszy, a ściślej – pod jej wierzchnią, przezroczystą warstwą.
Reguły zabawy są analogiczne, jak protoplasty sprzed wieków. Kolejno jednymi bierkami zbija się inne – oczywiście zgodnie z odpowiednimi zasadami szachowymi, pomijając tylko to, że wszystkie bicia są „samobójcze”, bo przeciwnika brak – aż do pozostawienia jednej. Nie ma przesuwania bierek, zatem jeśli na początku jest ich n, to rozwiązanie stanowi sekwencja n-1 bić.
Zabawkowa forma sugeruje, że łamigłówka przeznaczona jest raczej dla dzieci, ale głównie tych przerośniętych, bo choć zadania są w większości proste, to nie brak też porcji trudnych i bardzo trudnych zwanych eksperckimi. Dostępne są również wersje na iPada (zestaw 40 zadań free jest tu), iPhone’a oraz iPoda touch. W sumie w wersji „live” jest 60 zadań, w wirtualnych – 400. Na pewno nie jest to zabawa dla rasowych szachistów, którzy kręcą na nią nosami (infantylna) i po krótkim oswojeniu się z regułami rozwiązują eksperckie zadania w mgnieniu oka.
Gwoli jasności prosty przykład:
Rozwiązanie: a1S – b3S – b3 – d3. Podane są pola, na których następują bicia oraz – jeśli to konieczne (brak jednoznaczności) – figura bijąca.
Pora na cztery trudne zadania domowe – „7-biciówki”:
Jak widać dwa gońce mogą stać na polach jednakowego koloru. Król nie ma żadnych przywilejów, jest bity jak inne figury. Pionki biją tylko „do góry”; nie ma promocji. Zadania warto rozwiązywać w głowie, czyli bez manipulowania bierkami na szachownicy, ćwicząc nie tylko wyobraźnię, ale przede wszystkim logiczne myślenie. Z każdym można sobie bowiem poradzić, analizując możliwości ruchu poszczególnych figur, choć nie jest to proste. Wnioski pozwalają ustalić kolejność bić bez próbowania i błądzenia.
Właściwie pola, na których nie ma bierek, można by usunąć lub zasłonić, bo na nich nic się nie dzieje. Działoby się, gdyby wprowadzić drobne utrudnienie i urozmaicenie – w rozwiązaniu może pojawić się jedno i tylko jedno przesunięcie. Próbowałem ułożyć sprytne zadanie z takim mykiem, ale na razie bez skutku. Może komuś z Państwa się uda.
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.
Komentarze
1) Pierwsze posunięcie, np. p:Wb2;
2) Np. G:pa4;
3) Pozwoliłem sobie rozwiązać zadanie z tzw. mykiem, bo w normalny sposób nie potrafię. Np. Sb2;
4) Np. p:Sb2.
Andrzeju, pierwsze bicie to mało. Mogę prosić o sekwencje 7 bić?
3 zadanie jest rzeczywiście supertrudne. Znam nawet osoby, które udowadniały, że nie ma rozwiązania.
mp
Rozwiązania zadań:
Lewe górne: b2(pionem) – b3W – b2W – a2 – c2 – c4 – d4
Prawe górne: b1K – d4G – d4 – a1W – a1 – b2 – c3
Lewe dolne: c4S – c4G – a2G – a2 – c3S – c3 – d4
Prawe dolne: b2G – b2 – c2W – b2 – b1W – b1 – d3
Bardzo interesująca gra. Obydwa dolne zadania wyraźnie trudniejsze od górnych.
Pierwsze bicie to mało? To mnie Pan, Panie Marku, zaskoczył.
1) p:Wb2, W:Gc3, W:pb2, W:Sa2, W:Gc2, W:Sc4, W:pd4;
2) G:pa4, K:Gb1, W:Ga4, W:Sa1, K:Wa1, K:Wb2, K:pc3;
3) ??? Najlepsze zadanie. Uwielbiam łamigłówki przy których biję głową o ekran monitora, a głowa, jak to często bywa, nie odpowiada.
4) p:Sb2, G:pb2, W:Sc2, W:Gb2, W:pb1, G:Wb1, G:d3.
1) b2p-b3W-b2-a2-c2-c4-d4
2) a4G-a4W-b1Ka1W-a1-b2-c3
4) b2p-b2G-c2W-b2-b1W-b1-d3
3) poddaje sie
a