Od 14 do 24

Ile co najmniej pól szachownicy (8×8) należy zablokować (uczynić nieprzechodnimi), aby pozostałe można było obejść wieżą po jedynej możliwej trasie zamkniętej? To pytanie dotyczy tzw. unikalnych cykli wieżowych (UCW), które były tematem artykułu w sierpniowym Świecie Nauki. Z tym tematem wiązało się także zadanie autorstwa apartado, zamieszczone w poprzednim wpisie. Na diagramie tego zadania pojawia się w trakcie rozwiązania poniższy UCW.

Ten diagram z jedynym możliwym cyklem jest równocześnie odpowiedzią na powyższe pytanie: wystarczą 4 blokady. Takiego rozmieszczenia 4 blokad z UCW, jak na powyższym rysunku, brak jednak wśród kompletu 14 zaprezentowanych we wspomnianym artykule – na co zwrócił uwagę Andrzej111. W artykule jest jednak wzmianka, że nie ma pewności, czy te 14 ustawień to wszystkie – i okazało się, że istotnie nie wszystkie.
A teraz najlepsze. Pisząc o rzekomym komplecie 14 ustawień korzystałem z angielskich źródeł, zapominając o… polskich. Moja niepamięć wydaje się jednak usprawiedliwiona, bo temat blokad gościł w Łamiblogu przed 15 laty i wówczas w komentarzach Antyp zamieścił zestaw – bagatela – 24 różnych ustawień 4 blokad na szachownicy 8×8, dających UCW . Czy to już wszystkie? Nie wiadomo. Proponuję coś prostszego, ale też chyba dla programistów, bo „na piechotę”, czyli bez wsparcia komputerowego raczej nie do ruszenia, a przynajmniej zbyt żmudne.
Liczby całkowicie różnych (z dokładnością do obrotów i odbić lustrzanych) sposobów rozmieszczenia minimalnej liczby blokad na najmniejszych szachownicach, zapewniających UCW, wynoszą:

2×2 – 0 blokad – 1 sposób (brak sposobu to też sposób)
3×3 – 1 blokada – 2 sposoby
4×4 – 2 blokady – 3 sposoby
5×5 – 3 blokady – ? sposob(y)(ów)
Jaką liczbą należy zastąpić znak zapytania?

Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.