Serpens Romanus

Stały Łamiblogowy gość i komentator apartado nadesłał ułożoną przez siebie łamigłówkę – zainspirowaną wpisem sprzed miesiąca, dotyczącym rzymskiego sudoku (Aenigma numerorum Romanum). Propozycja wydała mi się warta zaprezentowania.

Z szachownicy usunięto cztery pola (czarne). Do prawie wszystkich pozostałych (poza jednym zwanym Domem) należy wpisać ciąg liczb rzymskich, zaczynając od I i umieszczając w każdym polu jeden kolejny znak kolejnej liczby. Podwójna kolejność oznacza, że każde dwa kolejne znaki powinny znaleźć się w sąsiednich polach – mających wspólny bok.
Gwoli jasności: nie chodzi wpisanie 59 liczb rzymskich do 59 pól, tylko o wpisanie ciągu znaków, tworzących liczby od I do XXII, których jest właśnie 59. Zatem np. 14-polowym początkiem rzymskiego węża będzie 14 kolejnych znaków liczb od I do VII: I-I-I-I-I-I-I-V-V-V-I-V-I-I-…
Wąż powinien zaczynać się w polu sąsiadującym (graniczącym bokiem) z Domem i kończyć w innym polu, ale także sąsiadującym z Domem.
Cztery znaki rzymskiego węża są już ulokowane we właściwych polach.
Które pole jest Domem?

Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.