Dwie dwuwładze
Dwuwładza, a ściślej diarchia, jest wtedy, gdy rządy w państwie sprawują dwie osoby. Nie jest to sytuacja tak rzadka, jak mogłoby się wydawać, choć zwykle kojarzy się ze starorzymskim duumwiratem. Wówczas bowiem współrządzenie było najbliższe definicji, tzn. podjęcie każdej decyzji wymagało akceptacji dwóch konsulów – każdy z nich miał prawo weta. Znacznie częściej dwuwładza miała i ma charakter bardziej formalny – jedna ze stron w różnym stopniu dominuje nad drugą, jak np. marszałek Józef Piłsudski nad prezydentem Ignacym Mościckim.
W szachach dwuwładza byłaby możliwa w następstwie promocji pionka, gdyby po mozolnej i ryzykownej wędrówce przez szachownicę i dotarciu do jej przeciwległego brzegu pionek mógł być zamieniony na każdą figurę, a więc także na króla. Niestety, zasady ortodoksyjnej gry zabraniają takiej promocji. Zasady są jednak po to, by je łamać, więc od początków XIX w. istnieje wariant szachów pomijający ten zakaz, co prowadzi do pojawienia się na szachownicy przynajmniej dwóch króli. Taka sytuacja i sam wariant zwane są nieco zabawnie i do rymu – Rex Multiplex. Promocja na króla bywa korzystna, bo wtedy przeciwnik musi zamatować wszystkie króle równocześnie, aby wygrać, a to w praktycznej grze jest bardzo trudne, czyli oznacza przynajmniej (a właściwie co najwyżej) remis – nawet jeśli do zamatowania są tylko dwa. Stąd sytuacja Rex Multiplex ograniczona jest niemal wyłącznie do wielochodówek.
Pokrewnymi zadaniami są te, w których każda ze stron dysponuje dwoma królami, a zatem mamy dwie dwuwładze – a do wygranej wystarcza zamatowanie tylko jednego czarnego króla. Tak właśnie jest w poniższym zadaniu.
To dwuchodówka z kilkoma wariantowymi rozwiązaniami. Czy uda się Państwu wskazać dwa różne pierwsze ruchy białych (poprawka: pierwszy ruch białych, bo taki ruch jest tylko jeden), rozpoczynający te warianty?
Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.
Komentarze
Wa1
Wf1
Wieża z H1 na A1
Po poprawce w tekście zadania wypada mi pozostać przy Wa1.
Wstyd się przyznać ale teraz użyłem narzędzia które mi to sprawdziło, żeby przyspieszyć procesy kreacyjno – rozrywkowe.
Pytanie brzmi:
„Czy można tę koncepcję skierować w jakieś interesujące (choćby na chwilę) ekstremum ?”
„Ekstremum” bo przecież przesada jest początkiem inwencji.
No to teraz popatrzę na ciężkie chmury i poczekam na wenę.
Pierwszym ruchem białych powinno być postawienie wieży w lewym dolnym rogu szachownicy.
1. Wh1-a1
Szachy w pigułce.