Z poślizgiem

W poprzednim wpisie było zadanie, którego… nie było – we właściwym czasie, czyli na przełomie lat 2022 i 2023. Chodzi o łamigłówkę „trzy po trzy” z wynikami utworzonymi z kawałków liczb przypisanych słusznie minionemu i bieżącemu rokowi. Zamieszczając je przypomniałem sobie o innym przełomowym zadaniu również bezwzględnie pominiętym przed z górą czterema miesiącami i postanowiłem je także poniewczasie uczynić użytecznym. To tzw. dzielenie szkieletowe z ujawnionymi, choć nieco rozrzuconymi latami:

Większość cyfr w zapisie dzielenia zastąpiono kratkami. Korzystając z ujawnionych cyfr, należy rozszyfrować działanie. Szkielet jest trochę nietypowy, ze względu na występującą w nim resztę z dzielenia. Jest też trochę ułomny, ponieważ ma więcej niż jedno rozwiązanie. Aby miał jedno, zadanie należałoby uzupełnić następującym warunkiem dodatkowym: „w powyższym (rozszyfrowanym) zapisie dzielenia nie występuje cyfra …”. Właśnie, która, jeśli jest to cyfra parzysta?

Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.