Lepiej późno…

W ramach japońsko-polskiej wymiany myśli Tetsuya Nishio przesłał mi łamigłówkę noworoczną, którą ze względu na opóźnienie lepiej nazwać po prostu tegoroczną. Tetsuya jest znanym japońskim puzzlerem – cenionym autorem oraz popularyzatorem, a także organizatorem imprez dla główkołamaczy. Kilka razy już o nim w Łamiblogu wspominałem przy okazji różnych zadań, ale zapewne najbardziej znanym jego dziełkiem jest rodzaj logicznej malowanki, pojawiającej się u nas pod nazwą obrazek logiczny albo malowanie liczbami.
Postanowiłem przedstawić w Łamiblogu tegoroczną łamigłówkę Tetsuyi. Między innymi dlatego, że jest ona wariacją na temat dość bliskiego mi typu zadania zwanego trzy po trzy, które gościło tu przed tygodniem.

Instrukcję obsługi ograniczę do informacji, że w żółtych kratkach powinny znaleźć się cyfry od 1 do 9, a działania w wierszach i kolumnach należy wykonywać kolejno, czyli bez uwzględniania pierwszeństwa mnożenia i dzielenia. Pozostałej części objaśnień nietrudno się domyślić. W rozwiązaniu wystarczy podać działania w czterech wierszach.
I skromna ogólniejsza refleksja: wydaje się, że słówko Happy w nagłówku trochę dziś „zgrzyta” – jakoś nie bardzo przystaje do rzeczywistości.

Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.