LCD puzzle
Kreskowe cyfry z displejów są surowcem łamigłówkowym nie tylko w zadaniach arytmetycznych. Pojawiają się także w geometrii rekreacyjnej jako elementy układanki. Zwykle dziesięć różnych cyfr tworzy jakby fragment kratownicy, a rozwiązanie polega na wskazaniu (oznaczeniu) w tym spójnym, „gęstym” układzie poszczególnych cyfr. Oto takie zadanie:
Każda cyfra umieszczona jest we właściwej pozycji, czyli „na baczność” – co stanowi spore ułatwienie. Byłoby trudniej, gdyby cyfry mogły być obracane o kąt prosty lub półpełny. Niestety, kratownic z możliwymi obróconymi cyframi nie sposób ułożyć tak, aby jako łamigłówki miały jedno rozwiązanie. Konieczna jest przynajmniej jedna drobna zmiana, np. inny zapis dziewiątki – pozbawienie tej cyfry dolnej poziomej kreski. Oto drugie zadanie z taką właśnie zmianą (było przed laty na turnieju łamigłówkowym w Budapeszcie):
Niektóre cyfry są obrócone, ale odwrotki, czyli odbicia lustrzane wykluczamy.
Jako rozwiązania powyższych dwu układanek wystarczy podać pary liter, oznaczających dwa kwadraty ograniczone przez każdą z cyfr: 2, 3, 4, 5 i 6. W większości przypadków kwadraty są ograniczone z trzech stron, ale także z czterech (dolna połowa szóstki) lub tylko z dwóch (dolna połowa czwórki).
Komentarze
1. zadanie bardzo łatwe i właściwie rozwiązuje się samo:
2 – or, 3 – bd, 4 – gl, 5 – in, 6 – ej
2. zadanie tylko ciut trudniejsze:
2 – kn, 3 – op, 4 – df, 5 – ce, 6 – ?m
W pierwszym zadaniu jedynka jest „dziwna” – niezgodna z jej „sugerowanym” wyglądem.
Powyższy „mankament” został w pełni zrekompensowany usytuowaniem szóstki i dziewiątki.
Nad drugim zadaniem pochylę się jesienią (czyli za kilka godzin).
Dziwna jedynka? Dziwne.
mp
Rozwiązanie układanki nr 1:
2-o,r
3-b,d
4-g,l
5-i,n
6-e,j
Rozwiązanie układanki nr 2:
2-k,n
3-o,p
4-d,f
5-c,e
6-_,m
Moje rozwiązanie pierwszego zadania:
(„dziwną” jedynkę umieściłem na końcu)
0 AC
2 OR
3 BD
4 GL
5 IN
6 EJ
7 MP
8 ST
9 FK
1 LO „dziwna”
Domyślam się, że to rozwiązanie nie jest podstawowym.
Dlatego nie dziwię się, że Pan się dziwi.
Rozwiązanie jest OK, jednak kwadratów „ograniczonych” jedynką nie trzeba było podawać, bo takowych nie ma. Pan je podał i zapewne stąd wzięła się dziwność.
mp
Drugie zadanie
0 AB
1 IK – ograniczenie takie samo jak u apartado w pierwszym zadaniu
2 KN
3 OP
4 DF
5 CE
6 M
7 EG
8 HJ
9 SR
Rozwiązanie drugiej układanki:
2 KN
3 OP
4 DF
5 CE
6 M – poziomo
Udało się przed nadejściem zimy
🙂
Witam i na początek napiszę, że cieszy mnie to że w końcu coś bez użycia komputera. Jako używający go 10h dziennie wolę manualne łamigłówki + uważam że część innych współczytaczy jest dyskryminowana. Ale dość już marudzenia.
Tym razem komentarze widoczne jakby szybciej. No ale nikt nie ma jeszcze pierwszego rozwiązania.
Pierwsze rozwiazanie: 2(or), 3(bd), 4(gl), 5(in), 6(ej).
Drugie rozwiazanie: 2(kn), 3(op), 4(df), 5(ce), 6(m oraz pole ponad p). W dodatku jedynka do góry nogami przykleiła się do dwójki jako lewa kreska przy (ij) a siódemka do góry nogami przy (eg). Dziwnie to wygląda, ale nie znalazłem przesłanek że tak nie można 😛
Pozdrawiam z krk
Znów się spóźniłem 🙁 Ale ręcznie to mi się wcale jakoś nie kleiło. Ciągle miałem wrażenie, że błędnie odrzucam jakieś ścieżki i napisałem program 🙂 Jak jest gotowy wynik to rzeczywiście widać, że „po sznurku” (1 zad.) można było zrobić: 0341278695.