Dobre zmiany
Poniższy rodzaj zadania pojawił się przed kilkunastu laty na łamigłówkowych mistrzostwach Polski. Wiele osób określiło go wówczas jako „irytujący”. Dlaczego? O tym za chwilę. Najpierw reguły zabawy, które również można by nazwać irytującymi, a ściślej – irytująco prostymi. To chyba najprostszy pomysł na zadanie oparte na kwadracie łacińskim.
Cyfry nad kolumnami i przed wierszami diagramu oznaczają, ile liter w danym rzędzie należy zmienić na inne tak, aby powstał kwadrat łaciński, czyli aby w każdym wierszu i w każdej kolumnie występowało siedem różnych liter – A, B, C, D, E, F, G.
A wspomniana irytacja stąd, że zaczyna się łatwo, oznaczając litery kwalifikujące się do zmiany i wpisując w diagram po prawej te, które na pewno pozostaną niezmienione na swoich miejscach. A potem – jak powiedział jeden uczestników mistrzostw – „się głupieje”. Czy rzeczywiście? Na usprawiedliwienie tej opinii wypada dodać, że diagram na mistrzostwach był większy, a zmiany w rzędach liczniejsze.
Komentarze
Odpowiedź na pytanie konkursowe: wcale nie! (przynajmniej nie w tym zadaniu, być może w wersji z mistrzostw)
Być może łatwiej jest rozwiązywać bez wykorzystywania drugiego diagramu, tylko kreśląc ten pierwszy. Kółeczkiem zaznaczałem litery, które na pewno zostają, skreślałem te, które będą podmienione.
Najpierw zaznaczamy kołkami w pierwszej kolumnie wszystko oprócz D, a w trzeciej wszystko oprócz G. Później przechodzimy wierszami i skreślamy te litery, które już są w innej kratce tego samego wiersza zakreślone kółkiem. Pierwsza kolumna, trzeci wiersz – wpisujemy G i tym samym skreślamy G z tego samego wiersza. Piąta kolumna – mamy skreślone C oraz G, a na pewno skreślimy jeszcze jedno G, a więc pozostałe litery w kółeczka.
Itp., itd., szybko dostajemy:
ABCDEFG
CAGFDEB
GCDBFAE
DFECGBA
EGFABDC
FEBGACD
BDAECGF
A mnie się podobało! 🙂
ABCDEFG
CAGFDEB
GCDBFAE
DFECGBA
EGFABDC
FEBGACD
BDAECGF
A B C D E F G
C A G F D E B
G C D B F A E
D F E C G B A
E G F A B D C
F E B G A D C
B D A E C G F
Fajne, zawsze można było znaleźć kolejny logiczny krok, ale było trochę gimnastyki umysłowej. Zajęło mi około 10 minut.
ABCDEFG
CAGFDEB
GCDBFAE
DFECGBA
EGFABDC
FEBGACD
BDAECGF
Ten przykład do trudnych nie należał. 15 min i gotowe.
ABCDEFG
CAGFDEB
GCDBFAE
DFECGBA
EGFABDC
FEBGACD
BDAECGF
ABCDEFG
CAGFDEB
GCDBFAE
DFECGBA
EGFABDC
FEBGACD
BDAECGF
Gumka i olowek wskazane.☺
Podany we wpisie przykład rozwiązałem bez żadnego przestoju i musze przyznać, że nawet nie potrafię sobie wyobrazić, dlaczego się głupieje.
Chciałbym zobaczyć przykład z Mistrzostw Polski. Panie Marku, może jakieś namiary (rok zawodów, diagram)?
Chodzi o finał MP w roku 2001, ale w sieci zadania nie ma. Zamieszczę je w następnym wpisie.
mp
ABCDEFG
CAGFDEB
GCDBFAE
DFECGBA
EGFABDC
FEBGACD
BDAECGF
łatwa, idzie jak po sznurku, kilkanaście minut z ołówkiem, bez cienia irytacji 🙂 Cały dowcip jest chyba w precyzyjnym przypisaniu 3 rodzajów zmian dla każdego rzędu a potem na zmianę kolumna, wiersz, kolumna…..
ABCDEFG
CAGFDEB
GCDBFAE
DFECGBA
EGFABDC
FEBGACD
BDAECGF
Praktycznie bez przestojów podczas rozwiązywania 😉