Wprawka
Próbowałem spolszczyć pewne włoskie zadanie logiczno-literowe, które wydaje mi się dość pomysłowe. Przekład póki co wyszedł kiepsko, ale mimo to postanowiłem przedstawić Państwu rezultat tej wprawki w formie, z którą osoby wpadające do mnie w miarę regularnie są zapewne oswojone. Mam na myśli zadanie bez instrukcji, czyli takie, którego reguły trzeba samemu rozszyfrować. Tym razem jednak będzie nieco inaczej. Zwykle podaję przykład z rozwiązaniem jako klucz do odgadnięcia reguł, a teraz takiego klucza nie ma. Poniżej znajduje się tylko diagram zadania – i już, to wszystko. Ponieważ jednak udało mi się domyślić zasad obsługi włoskiego oryginału bez tłumaczenia opisu, więc nie wątpię, że i Państwo bez słów i bez większego trudu ustalą, co jest grane.
A dlaczego przekład jest niskiego lotu, nietrudno zauważyć – w diagramie ujawniłem przydużo liter (musiałem, żeby było jedno rozwiązanie). W oryginale, czyli z włoskimi wyrazami przy brzegach, było ich tylko pięć i logika rozwiązywania była ładniejsza. Włoch potrafi :).
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co kilka dni.
Komentarze
A mi jakoś wychodzi więcej niz jedno rozwiązanie…
Na przykład litery S i Ż można zamienić miejscami oraz litery J i E… o ile dobrze rozwiązuję…
OTLIZ
BANGD
PHK(JE)
C(S)FRU
Y(Ż)ŁWM
A nawet A z Ż można zamienić jeśli S będzie w dolnym wierszu…
Wiązie, wygląda na to, że pomijasz pewien warunek.
mp
Nie mam pojęcia jakie jest rozwiązanie.
Chyba, że skreślona byłaby litera H zamiast litery J, to wówczas układ liter mógłby wyglądać tak:
OTLIZ
BŻNGD
PHKRJ
UAFCE
YSŁWM
Czy zamiast J nie powinno być wykreślone H?
Tak. Mea culpa. Zaraz spróbuję się poprawić.
mp
PS jusz! 🙂
Popatrzyłem na zagadkę chwilę, zdefiniowałem zadanie, rozwiązałem je i…
I widzę, iż tzw. „humanizm ścisły”, tj. wykluczający inne sposoby myślenia, nieco ogranicza. No dobra, widzę to nie pierwszy raz w życiu ;]
Dowód tezy:
Mamy do czynienia ze zbiorem 25 różnych symboli, i musimy je rozłożyć na 25 polach kwadratu (przyporządkować), co jako rozwiązanie daje po prostu wszystkie permutacje zbioru argumentów. Ograniczeniem ilości poprawnych odpowiedzi jest lista warunków, określających, gdzie mogą być ulokowane niektóre z symboli, tj. podzbiory onego kwadratu wraz z podzbiorami symboli. Właściwie cała zagadka sprowadza się do znalezienia przekrojów obszarów, określonych przez warunki, jak i przekrojów „przynależnych” im symboli.
I sedno dowodu: skąd pojawił się tu problem _tłumaczenia_ podzbiorów ścisłych zbioru symboli (tzw. wyrazów) na, coż, po prostu inne podzbiory?!? Ukazana zagadka nie ma nic wspólnego z literaturą…
QED.
:~D
Mam podobne rozwiązanie do Wiąza i podobnie widzę ich nieco więcej niż jedno.. Zdaje się, że musi być postawiony jakiś warunek na który trudno wpaść. Może jakaś podpowiedź?
O T L I Z
B A N G D
P H K R J
C S F U E
Y Ż Ł W M
Podpowiedź: warunek dotyczy sąsiedztwa liter.
mp
Kolejne cztery rozwiązania (R zamienne z K oraz J zamienne z E)
O T L I Z
B Ż N G D
P H C R(K) J(E)
U A F R(K) J(E)
Y S Ł W M
OTLIZ
BŻNGD
PHKRJ
UAFCE
YSŁWM
p.s. w znalezieniu drugiej, tajnej reguły, pomógł mi mój 10-letni synek. :]
Oprócz oczywistego warunku, że z liter w rzędach (lub kolumnach) obejmujących dane słowo można to słowo ułożyć, można postawić dodatkowy warunek, że żadne dwie samogłoski nie mogą stykać się bokiem. Wówczas liczba rozwiązań spada do dwóch (P zamiennie z C)
O T L I Z
B A N G D
P H K R E
C S F U J
Y Ż Ł W M
Jednak, ktoś inny może wymyślić sobie jakiś inny warunek i rozwiązanie zapewne będzie jedno 😉
Rozwiazan jest wiele. Sam znalazlem pare i juz mi sie dalej nie chcialo. Podaje pierwsze z brzegu:
O T L I Z
B Ż N G D
P H C K E
U A F R J
Y S Ł W M
No więc jaka jest ta „tajna” reguła? 😉
Kolejne litery nie mogą wpaść w sąsiednie pola (sąsiedztwo boczne i rożne); takoż pierwsza i ostatnia w alfabecie.
Reguły „nietajnej” nie podaję, bo wszyscy ją rozgryźli.
mp
Faktycznie. Majac zasade, ze kolejne litery w alfabecie nie moga sie ze soba stykac nawet naroznikami, to mamy jedno rozwiazanie:
O T L I Z
B Ż N G D
P H K R J
U A F C E
Y S Ł W M
Jesli nie moga sie stykac tylko bokami, wtedy mamy kilka rozwiazan(okolo 5)