Supasu

Sudoku, futoshiki, kenken, kropki, strimko, blokowisko – to nazwy najpopularniejszych rodzajów łamigłówek opartych na kwadracie łacińskim, które gościły w Łamiblogu. Rozwiązanie każdej z nich może wyglądać identycznie, np. tak:
1 2 3 4 5
3 1 2 5 4
2 5 4 1 3
5 4 1 3 2
4 3 5 2 1
Inny jest natomiast w każdym przypadku klucz do rozwiązania, czyli dodatkowe relacje między cyframi, które powinny być spełnione, a więc odmienny jest także sposób rozwiązywania.
Całkiem różnych kluczy wymyślono dotychczas kilkanaście (nie całkiem różnych koło setki), choć większość z nich jest mało używana, czyli „otwierane” nimi zadania pojawiają się sporadycznie w specjalistycznych pisemkach. Kilka z tych mniej znanych prezentowałem w Łamiblogu. Dorzucę jeszcze jedno, na które trafiłem ostatnio, przeglądając japoński magazyn Puzzler.

Łamigłówka nazywa się supasu, czyli cyfrowa ścieżka. Oto mały przykład z rozwiązaniem:

Nie podam jednak, jaki jest klucz do rozwiązania. Postanowiłem powrócić do dawno nie widzianych w Łamiblogu indugadek. Inaczej mówiąc, chodzi o rozszyfrowanie zasad łamigłówki na podstawie przykładu. Zachęcam – nie bez wahania – do indukowania, bo choć zasada do odgadnięcia jest prosta (jedno krótkie zdanie), to wpadnięcie na nią niekoniecznie. Może będzie łatwiej, jeśli dorzucę jeszcze jeden, nieco większy przykład i z większą liczbą su podanych na początku, w tym dwóch na pasu:

A na koniec orzeszek do rozgryzienia jako nagroda dla tych, którzy okażą się dobrymi induktorami:

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.