Jeszcze rok

Postanowiłem nie rozstawać się jeszcze z noworoczną liczbą, zwłaszcza że kusiło mnie, aby wpleść ją w jakieś „szkieletowe” działanie. Podróż pociągiem na trasie Warszawa – Kraków (TLK, tanio, ciepło, bez tłoku, wygodnie, terminowo – brawo PKP Intercity 🙂 ) sprzyjała rachunkom, więc powstało dzielenie:

Chodzi oczywiście o rozszyfrowanie działania na podstawie ujawnionych cyfr.

Zwykle w tego typu zadaniach, gdy forma ma istotne znaczenie (ukośny rząd cyfr tworzących rok), bardzo trudno jest tak zmodyfikować zapis, aby było jedno rozwiązanie bez warunku dodatkowego. Podobnie jest i tym razem, ale postanowiłem nie dodawać informacji w rodzaju „wszystkie cyfry x są ujawnione” albo „w zapisie nie występuje cyfra y”, bo taki dodatek stanowi jednak zawsze swego rodzaju „protezę”. Zadanie jest głównie logiczne i niezbyt trudne, więc proszę także ustalić, ile ma rozwiązań.

I jeszcze zaryzykuję pytanie do programistów: w którym najbliższym roku (z jaką, oznaczającą rok, liczbą w zapisie) to dzielenie miałoby jedno rozwiązanie?

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.