26 stawów
Nurikabe jest łamigłówką binarną, bo w każdej kratce diagramu możliwe są dwa stany – albo jest czarna albo biała. Diagram z rozwiązaniem odpowiada macierzy binarnej, w której jedynki zastąpiono czarnymi kratkami, a zera białymi. Przypomina do złudzenia niektóre tzw. kody dwuwymiarowe.
Ta własność jest podstawą wszystkich sposobów rozwiązywania. Po prostu: jeśli ustalimy, że pole nie może być białe, to musi być czarne – i odwrotnie. Stąd już tylko krok do szkółki rozwiązywania, ale w Łamiblogu szkółek nie ma. Po pierwsze dlatego, że większość uczniów przerasta nauczyciela, a jeśli przypadkiem tak nie jest, to po drugie – nie ośmieliłbym się zabierać nikomu przyjemności samodzielnego przecierania szlaków wiodących do celu. A po trzecie – szkółki są zwykle nudnawym mądrzeniem się i mało kto je czyta. Warto natomiast pochwalić się odkryciem jakiegoś oryginalnego sposobu rozwiązywania.
Nurikabe przez kilka lat pozostawało zadaniem firmowym wydawnictwa Nikoli i nie było znane poza Japonią. Dopiero w roku 1998 konkurencja uprowadziła je za granicę i pojawiło się pod nazwą Lay bricks (ułóż cegły) na 7. Łamigłówkowych Mistrzostwach Świata, a potem na kilku następnych. Szerzej stało się znane na fali posudokowej mody na główkowanie po japońsku. Dziś stron z tą łamigłówką w sieci jest tyle, że prezentowanie zwykłych zadań w Łamiblogu wydaje się tak nieoryginalne, że aż deprymujące. Mam jednak nadzieję, że poniższe propozycje są choć trochę niezwykłe, ponieważ pochodzą ze wspomnianych mistrzostw świata – pierwsze ze Stambułu (1998), drugie ze Stamfordu (2000). Które z nich jest twardszym orzechem? Pytanie retoryczne – wystarczy spojrzeć na diagramy.
W każdym rozwiązaniu wystarczy podać, ile czarnych kratek, tworzących groblę, jest w sumie na przekątnych i przy brzegach diagramu.
Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.
Komentarze
Cytując klasyka z poprzedniego wpisu (Fenix) „łatwiej pokazać niż policzyć”, oto rozwiązanie
http://pokazywarka.pl/mlibi2/
Pierwsze jest banalne. 29 kratek.
„Twardszy orzech” nie stawia większego oporu i wszystko wychodzi bez większego kombinowania. 23 kratki.
Pozdrawiam
1) 19 + 10 = 29
2) 14 + 9 = 23
Drugie zadanie w 1/3 logiczne rozumowanie, a później trochę sprytu, dobry program graficzny i metoda prób i błędów.
Nie wiem, które miało byc łatwiejsze (myślę, że to drugie). U mnie jak zwykle odwrotnie, to znaczy drugie zadanie poszło znacznie szybciej 🙂
http://img192.imageshack.us/img192/7489/26stawow1.jpg
http://img29.imageshack.us/img29/49/26stawow2.jpg
Wpierwszym 29, w drugim 23.
29 i 23
Kiedy spojrzałem na diagramy, to myślałem, że twardym orzechem bedzie drugie zadanie. Po rozwiązaniu, okazało się, że trudniej było wytyczyć stawy na pierwszym diagramie.
Wynika z tego, że pytanie, na które odpowiedź miała być oczywista, okazało się dla mnie nieoczywiste.
1) 29;
2) 23.
I – 29, II – 23.
Drugie trudniejsze, bo nie ma tak wyraznego punktu zaczepienia.
a
Zad.1. 29
Zad.2. 23
Drugie trudne.
Tak z zupełnie innej beczki:
pamięta Pan Panie Marku jak pisałem, że nie wyświetlane są niektóre obrazki, a tylko po kliknięciu w nie? Otóż rozwiązałem sprawę: moje zaabezpieczenie anty-(pirackie, sieciowe, banerowe, internetowe…. itd itp) klasyfikowało te obrazki jako banery. Nie wiem o co chodzi, ale domyślam się, że o nazwy plików (…..300×300.jpg) albo jego rozmiary. Dodanie łamibloga do tzw. ‚białej listy’ naprawiło sytuację.
Piszę to na wypadek, gdyby ktoś… kiedyś… gdzieś… 🙂
P.S. Omnibus fajny jest 🙂
1. 12 na przekątnych plus 19 przy bokach =31(wspólne dwa rogi obu składników sumy)
2. 10 na przekątnych plus 14 przy bokach=24 (wspólny jeden róg obu składników sumy)
jak dla mnie twardszym orzechem było pierwsze, które rozwiązałem ok. 7 minut (ze zliczeniem i zastanowieniem się nad odpowiedzią). drugie to ok. 5:30
pozdr
Nurikabe to wspaniała łamigłówka i sam spędziłem wiele godzin rozwiązując kolejne zadania. W sieci można znaleźć ebooka z zadaniami do wydrukowania: http://www.kurosawa.republika.pl/Nurikabe.pdf