Bloki z szyfrem

Wydaje się, że cytowana w poprzednim wpisie opinia Mistrza Jana, dotycząca kluczowych cyfr ujawnianych w blokowiskach, w praktyce słabo funkcjonuje. Możliwe jednak, że sprawdza się w szczególnych przypadkach, czyli po małej modyfikacji:

Można ułożyć takie zadanie, które podane z pełną informacją (wszystkie 4n cyfr przy brzegach) będzie nieco trudniejsze niż wówczas, gdy przy brzegu znajdą się tylko cyfry niezbędne do rozwiązania.

Nie dysponuję na razie przykładem, który by to wyraźnie potwierdzał, ale zamieszczę go, gdy tylko się pojawi. Na marginesie: trudność związana z nadmiarem informacji kojarzy mi się z wolnością wyboru, a ta z kolei z „Ucieczką od wolności” Fromma, czyli coś w tym jest.

Fenix86 zasugerował w komentarzu zastąpienie cyfr literami. Rozumiem, że chodzi o zaszyfrowanie informacji, która jest kluczem do rozwiązania, czyli cyfr podanych przy brzegu. To ciekawy pomysł, pojawiający się czasem w łamigłówkach. Zaszyfrowanie dowolnego zadania nie gwarantuje oczywiście ciekawego efektu. Może pojawić się niejednoznaczność, czyli kilka rozwiązań, choć w przypadku blokowiska taki defekt łatwo skorygować. Gorzej, że jest duża szansa na powstanie czegoś, co okaże się mało rozrywkową żmudną dłubaniną. Nad takim zadaniem trzeba by więc trochę popracować, aby było strawne.
Być może fenix86 zauważył, że blokowisko 5×5 z poprzedniego wpisu po zaszyfrowaniu nie traci swoich walorów, a wręcz przeciwnie. Jeśli zdążyli Państwo je zapomnieć, proszę spróbować uporać się z nim w szyfrowej wersji:

Gwoli ścisłości: takim samym literom odpowiadają identyczne cyfry, a różnym – różne. Bloków o różnych wysokościach jest pięć, więc cyfry są z przedziału od 1 do 5.

A tym z Państwa, którzy zadanie z poprzedniego wpisu pamiętają lub przypadkiem teraz zobaczyli cyfry otaczające diagram – proponuję inne zadanie:

I twardszy orzech na deser, jeśli ktoś lubi takie przysmaki:

Jak widać w obu zadaniach w diagramie znajduje się „podpowiedź”.

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3-4 dni.