Poker kontra kareta

News sprzed miesiąca (stary news 🙂 ): 21-latek, Amerykanin Joe Cada zwyciężył w finale WSOP (największy cykl turniejów pokerowych) zgarniając 8,5 miliona dolarów (75% zjada podatek). Inna ciekawostka: świeżo upieczony rosyjski pokerzysta Iwan Demidow zajął w ubiegłorocznym WSOP drugie miejsce i został uznany przez stację telewizyjną „Sport” za najlepszego rosyjskiego… sportowca roku 2008 (na marginesie: za parę tygodni stacja zostanie zamknięta), z sumą wygranych przekraczającą 6 milionów dolarów (minus podatek oraz 80% dla sponsora).

Takie wieści rozbudzają wyobraźnię i mącą w głowach nie tylko młodym ludziom. Jeśli w dodatku rozpowszechniane są informacje, że gra jest strategiczna oraz rozwija wiele pozytywnych cech charakteru i umiejętności biznesowych, to nie ma się co dziwić, że od kilku lat poker kwitnie, a podręczniki i poradniki dla amatorów łatwych pieniędzy trafiają na listy bestsellerów. Do naiwnych dociera tylko to, co chcą, aby do nich dotarło. Mało kogo interesuje, że przy dużej liczbie profesjonalnych graczy uczestniczących w turnieju (we WSOP kilka tysięcy) umiejętności odgrywają marginalną rolę; Iwan Demidow w bieżącym roku nic nie zwojował, zaś w wywiadzie stwierdził szczerze i bez ogródek: gdyby z pokera zabrać element hazardowy, byłoby to bardzo nudne zajęcie.

Niełatwo znaleźć obiektywne publikacje na temat pokera, zwłaszcza wsparte badaniami naukowymi, które rozjaśniłyby w głowach potencjalnym pokeroholikom. Właściwie znam i polecam tylko jedną: artykuł zamieszczony 4 kwietnia br. w New Scientist.

Poker jest też ulubioną grą niektórych znanych szachistów (np. Josef Klinger, Tibor Tolnai,  Matthias Wahls, Bartosz Soćko, Jerzy Słaby) i szachistek (Jennifer Shahade, Almira Skripczenko). Stanowi dla nich szczególną formę treningu, a przy okazji relaksu i ewentualnie niewielkich dochodów. To popieram. A zamiast pokera polecam pokerowe łamigłówki – interaktywną oraz poniższą.

Poker w pokerze to układ złożony z pięciu kart o kolejnych wartościach w jednym kolorze, zaś kareta to cztery karty takiej samej wartości – to tak gwoli przypomnienia nowicjuszom.
Ile różnych pokerów można utworzyć? W każdym kolorze poker może zaczynać się asem, dwójką, trójką… itd., aż do dziesiątki; as może być zarówno najsłabszą kartą (w pokerze A, 2, 3, 4, 5), jak i najsilniejszą (10, W, D, K, A). 10 pokerów w każdym kolorze razy 4 kolory daje w sumie 40 kombinacji.
A ile jest różnych karet? Tyle, co różnych kart, czyli tylko 13.
Tymczasem poker jest układem starszym od karety, czyli ma większą wartość. Inaczej mówiąc, to, co rzadsze, jest – paradoksalnie (?) – mniej cenne. Jak to możliwe?

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3 dni.