Błędny zabójca

Lato 2005 roku należało do sudoku, ale jesień była już trochę kakuro. Nową zabawę – krzyżówki liczbowe z objaśnieniami-sumami – zaczął lansować Guardian 14 września.  Szlak sum był już jednak przetarty, bo dwa tygodnie wcześniej Times zaproponował odmianę sudoku nazwaną killer, czyli jakoby zabójczo trudną, w której sumy także odgrywają kluczową rolę. Tak oto sumowanie wkroczyło szerokim frontem do łamigłówek i przypadło do gustu ludzkości, zgodnie z maksymą Kartezjusza cogito ergo sum, czyli „myślę, więc sumuję” ;-).

Kilka poprzednich wpisów poświęciłem mniej znanym protoplastom i kuzynom kakuro i killera – zadaniom z kratkami, w które wpisuje się cyfry, wnioskując z ich sum.
Do kakuro nawiązałem niedawno przy okazji prezentowania mniej znanych rodzajów krzyżówek liczbowych. Jak działa klasyczny sudoku killer, wymyślony przed 15 laty w Japonii, stali bywalcy Łamiblogu z pewnością wiedzą. Nowicjuszom proponuję zerknąć pod odpowiednie hasło Wikipedii. A co nowego słychać u „zabójcy”?

Od ponad roku jest moda na tzw. „wrong puzzles”, czyli łamigłówki z nieprecyzyjnymi warunkami. Trzeba uwzględniać, że na dwoje babka wróżyła, czyli może być tak albo tak, ale rozwiązanie powinno być jednoznaczne. Także zabójcy nie ominął ten trend. Ostatnio w największym internetowym katalogu odmian sudoku pojawił się „wrong killer„, ściągnięty ze słowackiej strony sudokowej, a debiutujący na czeskim turnieju przed rokiem jako špatný zabiják. Jest benedyktyński, wymaga wyjątkowej cierpliwości i uwagi przy rozwiązywaniu, więc to danie dla najwytrwalszych. Pozostałym proponuję coś mniejszego, za to bardziej „błędnego” (jak „błędny rycerz” lub „błędna owca”).

W każdym wierszu, kolumnie, białym oraz szarym prostokącie powinno znaleźć się sześć różnych cyfr – od 1 do 6. Liczba w rogu każdej działki otoczonej grubą linią może być równa sumie cyfr w tej działce, ale… może być też nierówna, a ściślej – mniejsza lub większa o jeden od tej sumy. Inna być nie może. Trzy liczby w każdej „krzywej” działce także powinny być różne.
I to by było na tyle, czyli w sumie na 126.

Komentarze z rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co 3 dni.