Á la Rybakow
W latach 80. minionego stulecia pojawiło się w Stanach Zjednoczonych określenie testmaker, oznaczające autora testów inteligencji. Testmakerzy układali modne wówczas, zamieszczane w prasie testy o charakterze rozrywkowym. Te poważne (przynajmniej z założenia) powstają w pracowniach uczonych i mają znacznie dłuższą historię – zajmowała się nimi psychologia eksperymentalna już w XIX wieku. Właściwie testy rozrywkowe udawały, że są serio i do dziś silą się na powagę między innymi pod szyldem Mensy. A wszystko za sprawą magicznego słówka „inteligencja” oraz fetyszu, jakim stało się IQ. Ostatnio iloraz inteligencji z różnych powodów, także ze względu na poprawność polityczną, liczy się coraz mniej. Mówimy, że ktoś jest inteligentny nie dlatego, że znamy jego IQ, tylko z całkiem innych przyczyn – każdy z Państwa bez trudu i bez testu wymieni kilka cech znajomej osoby, które sprawiają, że uchodzi za inteligentną. Z drugiej strony uważani za inteligentnych nierzadko wypadają w testach Mensy żałośnie. Do stowarzyszenia Densa, zrzeszającego osoby z IQ poniżej średniej (oszacowanego na podstawie wyniku mensowego testu), należy wielu luminarzy nauki i kultury, a nawet polityków (nie polskich) – oczywiście takich z poczuciem humoru i raczej nie z pierwszych stron gazet.
Rozrywkowe testy przypominają formalnie te serio, czyli rodzaje zadań są podobne. Diabeł tkwi w szczegółach oraz w sprawach pozornie drugorzędnych, w efekcie czego testy powstające w pracowniach psychologicznych można uznać za miarodajne, a układane przez testmakerów, czyli psychologów-amatorów, nie. Bardzo istotny jest fakt, że te pierwsze są z reguły wyspecjalizowane, służą badaniu konkretnych uzdolnień i stosowane są w określonych celach, zwykle w selekcji i doradztwie zawodowym. Te drugie stanowią przede wszystkim rozrywkę dowartościowaną rzekomym pomiarem tego, co mamy w głowie. Niewątpliwie jednak ten, kto skuteczniej sobie z nimi radzi, jest pod jakimś względem lepszy, bo na przykład… nauczył się rozwiązywać takie testy.
Zadanie z poprzedniego wpisu mogłoby się znaleźć w poważnym teście do pomiaru zdolności wzrokowo-przestrzennych. Takie testy należą do najmniej kontrowersyjnych, a więc najbardziej miarodajnych. Wynika z nich wyraźnie, kto ma dryg do „wyobrażeniowych przekształceń fizycznych”. Jednym z klasycznych jest tzw. „test kwadratów”, który pojawił się w Polsce w latach 70. adaptowany z brytyjskich źródeł, ale opracowany po raz pierwszy w roku 1910 w Rosji i znany wcześniej jako „figury Rybakowa”. Składa się zwykle z kilkunastu zadań – każde polega na podzieleniu nieforemnego wielokąta linią prostą na takie dwie części, z których po obróceniu da się złożyć kwadrat. Linia dzieląca powinna łączyć odpowiednie dwa z ponumerowanych punktów na brzegu figury. Poniżej podany jest przykład oraz zadanie.
Modyfikując pomysł rosyjskiego psychologa można uzupełnić test wzrokowo-przestrzenny o elementy wymagające tradycyjnego główkowania i kombinowania, czyli myślenia abstrakcyjno-logicznego. Wystarczy wprowadzić siatkę kwadratową, a prostą zastąpić łamaną.
Na górnym rysunku jest przykład z rozwiązaniem. Na dolnym – dwa zadania: każdą figurę należy podzielić na dwie części wzdłuż linii przerywanych. Przy składaniu kwadratu części można obracać, ale nie odwracać „plecami” do góry. Cyfry i litery przy brzegu, czyli współrzędne siatki, umożliwiają zapis podziału. Zadania są dość proste, choć zapewne nie wszyscy to potwierdzą (uzdolnionym parcelantom oba podziały zajmują w sumie dwie minuty). Jeśli się spodobają, w następnym wpisie zaproponuję znacznie twardsze kwadratowe orzechy.
Komentarze
Wydaje mi się, że przy zadaniach typu „figury Rybakowa” należy rozważać tylko podziały, które generują dodatkowy kąt prosty. Dzięki temu możemy wykluczyć dużo potencjalnych podziałów.
Rozwiązanie pierwszego zadania: 1-6
Zadania z łamaną:
1) d5-e5-e4-d4-c4 i c3-d3
2) f5-f4 i d1-d2
Czy linia lamana moze slizgac sie po brzegu?
Ok. Patrzac na drugi przyklad widac ze musi to byc mozliwe (slizganie albo dzielenie rozlacznymi odcinkami, a nie łamaną):
drugie: f5-f4 + d1-d2.
Zadanie wstępne tniemy linią 1-6.
Zawsze mialem najwiekszy problem z takimi lamiglowkami, wiec prosze o jeszcze 🙂
Esteonie, dobre pytanie:)
Jeśli przyjąć, że linia dzieląca powinna być jedną łamaną, to rzeczywiście należałoby uznać, że niektóre jej fragmenty mogą „ślizgać się” po brzegu figury, czyli nie dzielić.
W praktyce jednak lepiej nie sugerować się informacją o zastąpieniu prostej łamaną, tylko dzielić zgodnie z zasadą podaną pod rysunkiem, czyli po prostu „na dwie części wzdłuż linii przerywanych”. Wówczas nie będzie to oczywiście jedno „ciachnięcie” wzdłuż linii łamanej.
Figura Rybakowa.
Linia podziału, to:
1-6.
Mam pewne wątpliwości czy o takie rozwiązanie chodzi, bo w moim wyniku skorzystałem z dodatkowego założenia, odwracania elementów.
A może w tym przypadku odwracanie i obracanie znaczy to samo?
Oj, chyba jednak tworzę sztuczny problem.
………………….
Rozwiązanie zmodyfikowanej wersji zadania – A la Rybakow:
1. c4-d4-e4-e5-d5, c3-d3;
2. f4-f5, d1-d2.
Pozdrawiam
1)Odcinamy wzdłuż linii 1-6, dokładamy przy 9-7.
2)Przecinamy wzdłuż c3-d3 oraz c4-e4-e5-d5.
3)Przecinamy: d1-d2 oraz f4-f5.
Pierwsze zadanie: d5-e5-e4-c4 oraz c3-d3
Drugie: dwa krótkie cięcia, d1-d2 oraz f4-f5
Rysunek po lewej dzielimy: d5-e5-e4-d4-c4, c3-d3 i obracamy powstałą prawą część o 90 stopni w lewo.
Rysunek po prawej dzielimy: f5-f4, d2-d1.
Chyba nie zajęło mi to więcej niż dwie minuty, więc troszkę się podniosłem na duchu 🙂
Jeszcze zadanie z figurą powyżej: dzielimy miedzy 1-6 i przykładamy tym bokiem do 7-9.
Oczywiście zadania są bardzo miłe, dla mnie szczególnie te z figurami – chyba dlatego, że choć nieco inne, to jednak przypominają mi zadania z serii łamigłówek „Puzzlomatic”.
Ja mam pytanie do Pana Marka, czy będzie może w przyszłości konkurs z zadań logicznych, tzw. Liga Tęgich Głów? Nie ukrywam, że bardzo to mi sie podobało i brakuje mi ćwiczenia umysłu. Pozdrawiam.
Miły KocieFilemonie, domyślam się, że chodzi o powrót Ligi Intelektu, która gościła na łamach Polityki w zamierzchłych czasach, czyli przed dwoma laty.
Nie wykluczam jej powrotu, ale też nie mam żadnych konkretnych informacji na ten temat. Na razie zapraszam do ćwiczenia umysłu na zadaniach Łamiblogowych. Mam nadzieję, że nie odbiegają bardzo od LigoIntelektowych.
Pozdrawiam
mp
Witam, poszukuję właśnie takich zagadek, łamigłówek jak „test kwadratów” znany rownież jako „figury Rybakowa”. Spędziłem prawie dwa dni na szukaniu tego typu łamigłówek – czy ma ktoś jakieś namiary na zagadki tego typu? Chodzi mi o materiały które można znależć w internecie jak również mogą być „książkowe”. Bardzo proszę o pomoc 🙂