Formuła 0

Zazwyczaj między 13.30 a 13.45 samochody Formuły 1 mogą i powinny zająć przynależne im miejsca startowe oznaczone na torze białymi liniami. Szczegóły ich rozmieszczenia zależą od rodzaju toru, ale ogólne zasady są stałe i łatwo zauważalne.

Start_1.JPG 

Bolidy ustawiają się w dwóch kolumnach po dwóch stronach toru. Kolumna z numerami parzystymi jest nieco przesunięta do tyłu. Numery startowe odpowiadają kolejności czasów uzyskanych w kwalifikacjach. W sezonie 2008, po wycofaniu się Super Aguri, w wyścigach uczestniczy 10 zespołów, każdy reprezentuje dwóch kierowców.

Raz w roku, po zakończeniu Grand Prix Formuły 1, w Tiutiurlistanie organizowany jest wyścig Formuły 0. Uczestniczy w nim pięć najsłabszych zespołów z Formuły 1, a startuje także po dwóch kierowców z każdego zespołu. Obowiązuje dwukolumnowe ustawienie aut na starcie, ale kolumny nie są przesunięte względem siebie, więc samochody tworzą jakby dwuszereg złożony z pięciu par. O tym, na którym miejscu znajdzie się które auto, rozstrzyga los, a ściślej wyniki turnieju pokera rozgrywanego poprzedniego dnia w miejscowym kasynie. Zresztą i tak są one później korygowane w taki sposób, by ustawienie samochodów było zgodne z następującą zasadą: dwa auta stojące obok siebie, czyli na tej samej wysokości w dwóch kolumnach, nie mogą należeć do tego samego zespołu.
Ile jest różnych możliwych sposobów ustawienia aut na starcie do wyścigu Formuły 0?

Na marginesie warto dodać, że Formuła 0, oczywiście inna niż ta w zadaniu, istnieje naprawdę. Pierwszy wyścig planowany jest na 14 sierpnia br. w Rotterdamie. Startować będą wyłącznie auta napędzane wodorem, czyli generujące ZERO zanieczyszczeń.