Sudoku – sensacyjne odkrycie!

Bezpośrednim ogniskiem sudokowej zarazy była przed trzema laty Anglia, ale wyspiarze ujawnili natychmiast i z przyjemnością, że wirusa przywlekli z Japonii. Z kolei Japończyków trzeba było trochę przycisnąć zanim przyznali się, że pomysł ściągnęli od Amerykanów. W międzyczasie – zanim Amerykanie zgłębili pradzieje tej zabawy na swoim podwórku i ustalili, że wszystko zaczęło się w roku 1979 – w sprawę wplątano Bogu ducha winnego XVIII-wiecznego matematyka Leonharda Eulera, a niektórzy próbowali nawet „oskarżać” Arabów, oczywiście tych ze średniowiecza. Wreszcie o pierwszeństwo upomnieli się Francuzi, ogłaszając, że odnaleźli u siebie sodoku w gazecie z roku 1895.

Okazuje się jednak, że na tym nie koniec. Ujawniane są kolejne arcyciekawe, a nawet bulwersujące fakty. Ostatnio rosyjską prasę obiegła sensacyjna wiadomość, że sudoku wymyślił przed 250 laty niejaki Iwan Iwanowicz Sudokow, chłop z guberni tulskiej, samouk. Jedną ze swoich prac wysłał do cara, ale ponieważ ten zadania rozwiązać nie umiał, kazał autora uwięzić w twierdzy szlisselburskiej, a potem zesłał na Sybir. Ruch sudokolników w obronie Iwana Iwanowicza został brutalnie stłumiony, a wszelkie informacje na temat sudoku zatrzymywała carska cenzura. Podobno Sudokowowi udało się zbiec z zesłania i przedostać wpław przez Cieśninę Beringa do podówczas rosyjskiej Alaski, skąd ruszył na południe. Później walczył o niepodległość Stanów Zjednoczonych u boku sierżanta Garnsa, przodka autora pierwszego, zdaniem Jankesów,  sudoku. Ranny w bitwie na wzgórzach Harlemu plótł w malignie swemu amerykańskiemu towarzyszowi trzy po trzy, nie zdając sobie sprawy, że mówi dziewięć po dziewięć. Kiedy wylizał się z ran i uświadomił sobie, że zdradził pomysł łamigłówki, bardzo tego żałował.
Potwierdzeniem odkrycia Sudokowa są kawałki podartej przez cara kartki z sudoku, znalezione przed wielu laty w kącie Bursztynowej Komnaty, długo i z narażeniem życia przechowywane przez sprzątaczkę sympatyzującą z ruchem sudokolników. Oto ułożony z tych kawałków prawie cały diagram:

Iwan_2.JPG 

Jak widać, niestety, jednego kawałka brak – został przechwycony przez carską ochranę w epoce fin de siecle’u, choć niektórzy rewolucjoniści twierdzili, że to sprawka szczurów. Wiadomo jednak, że rozmieszczenie cyfr w diagramie było symetryczne (symetria środkowa), a zadanie miało dokładnie jedno rozwiązanie. Zakrojone na szeroką skalę badania zmierzajace do ustalenia, jakie dwie cyfry znajdowały się na zarekwirowanym kawałku, zostały na skutek niedoinwestowania nauki wstrzymane. Pomożecie uczonym?

Dziękuję Michałowi za sensacyjną historyjkę, którą pozwoliłem sobie nieco podkolorować. Inne, podobne informacje dotyczące sudoku można znaleźć w angielskiej uncyclopedii oraz jej innojęzycznych odpowiednikach. W polskiej nonsensopedii jak dotąd nikt jeszcze sudoku nie śmiał obśmiać.