Dwuwymiarowy seks grupowy

Trójnice należą do niezwykłego gatunku głowonogów rozmnażających się przez kontakt grupowy i to w bardzo osobliwy sposób. W przeciwieństwie do innych mięczaków z tej gromady, które mają osiem lub dziesięć ramion, zwanych potocznie nogami, każda trójnica ma tylko trzy nogi – żeńską (X), męską (Y) i żeńsko-męską (Z) – zaś każda noga zakończona jest odpowiednim organem płciowym. By doszło do grupowego zapłodnienia, końce wszystkich nóg grupy trójnic powinny się zetknąć tak, aby spełnionych było pięć warunków:

1. każda noga każdej trójnicy weszła w kontakt z jedną i tylko jedną nogą innej trójnicy;
2. każda trójnica została dotknięta przez trzy różne nogi (X, Y, Z);
3. każde dwie trójnice stykały się tylko jedną nogą lub nie stykały się w ogóle;
4. nigdzie nie stykały się takie same nogi (X z X, Y z Y, ani Z z Z);
5. nogi nigdzie się ze sobą nie krzyżowały (trójnice są stworami dwuwymiarowymi i wszystko dzieje się na płaszczyźnie);
warto też dodać, że nogi są bardzo rozciągliwe.

Gdy wszystkie powyższe warunki zostaną spełnione, następuje krótka chwila rozkoszy i nagle, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, nie wiadomo skąd wśród grupy trójnic pojawia się malutka trójniczka.

Uczeni wciąż badają ten tajemniczy proces, próbując uchwycić moment pojawienia się nowego stworzenia. Większość badaczy przychyla się do hipotezy, że to, co najistotniejsze, zachodzi w czwartym wymiarze, z pominięciem trzeciego, po czym następuje gwałtowny, przypominający eksplozję proces przemiany jakiegoś organizmu przejściowego w wyższym wymiarze, a w konsekwencji nagłe pojawienie się dojrzałej postaci na płaszczyźnie.

Ile co najmniej trójnic musi się zetknąć, aby na świat przyszła nowa trójniczka?

Odpowiedzi można przesyłać pod adresem m.penszko@polityka.com.pl Nie wystarczy jednak podać tylko liczby. Jako rozwiązanie proszę załączyć jakiś symboliczny zapis, schemat lub rysunek grupy trójnic w miłosnym… jak to określić? „Splocie” – nie pasuje, „uścisku” – chyba też nie za bardzo, może więc: „w miłosnej sieci”.
Jak zwał, tak zwał, a do rozlosowania jest atrakcyjna nagroda-niespodzianka. Ponieważ zadanie jest niełatwe, więc niechaj terminem nadsyłania rozwiązań będzie 14 maja (włącznie).

Poniżej: wizerunek trójnicy oraz, jako ciekawostka, jej „kuzyn” – szlachecki herb Drogomir.

dsg2.jpg