Rozwiązania 45-56, czyli sudokowo

Od 2. Mistrzostw Świata w Sudoku minął niespełna miesiąc, a mam wrażenie, jakby upłynęło z pół roku. To zapewne dlatego, że po ogłoszeniu wyników oficjalnie zapadła głucha cisza.
Szkoda, że organizatorzy nie uruchomili forum na stronie Mistrzostw, zachęcając do wyrażania opinii dotyczących zadań oraz refleksji i wrażeń z imprezy. Szkoda, że nie powstał dział pod roboczym tytułem „echa mistrzostw”, w którym pojawiały by się informacje m. in. o publikacjach prasowych na temat imprezy. Szkoda wreszcie, że na stronie nie umieszczono łamigłówek z Mistrzostw (argumenty, dlaczego się tego nie robi, są coraz mniej przekonujące). Niestety, zapał organizatorów turniejów łamigłówkowych jest słomiany – szybko gaśnie wraz z gasnącymi jupiterami, choć z drugiej strony lepszy taki, niż żaden.

Wspominam o tym przy okazji rozwiązań, bo tak się złożyło, że wszystkie one dotyczą zadań z wpisów zamieszczanych w gorącym okresie sudokowym i wszystkie (raptem cztery) są rozwiązaniami łamigłówek sudoku. Inne rozwiązania zostały albo podane przez Państwa w komentarzach albo przeze mnie we wpisach, jeśli dotyczyły zadań konkursowych.

A zatem najpierw diagramy z rozwiązaniami zadań z kolejnych wpisów, a potem kilka słów na tematy bieżące – także sudokowe.

Zły nawyk prezydenta
1+2=3

znp.JPG

Zawód:sudoka
Tuzin

zs.jpg

Niewdzięczni sąsiedzi
Sąsiedzi

ns.jpg

Nie przeginać
Windoku

np.jpg

Kilka zadań z 2. Mistrzostw Świata – z finałowej rozgrywki między Amerykaninem Thomasem Snyderem, a Japończykiem Yuhei Kusui – można znaleźć w internecie. Chyba najciekawsze i nieco kontrowersyjne jest m. in. na stronie Timesa.

Poza tym w światku sudoku dzieje się niewiele. Pojawiają się sporadycznie nowe warianty łamigłówki – na ogół mocno zakręcone, ale raczej w stronę komplikacji niż esprit. Z tych nieco bardziej błyskotliwych spodobał mi się pomysł australijskiego matematyka i miłośnika układanek zwanych ogólnie poliominem Andrew Clarke’a, polegający na połączeniu pary zmniejszonych diagramów odmiany zwanej nieregularną, geometryczną albo sudoku puzzle (była w eliminacjach do 2 Mistrzostw Polski). Splecenie diagramów sprawia, że w zadaniu pojawiają się dodatkowe smaczki. Proponuję na początek degustację czegoś prostego. Bardziej wyszukane dania, obfitsze sploty i większe diagramy, można znaleźć na stronie Clarke’a (ikonka z lewej strony u dołu).

Pentosudoku dublet

pd.jpg

Cyfry od 1 do 5 powinny znaleźć się w każdym wierszu i kolumnie białego i szarego kwadratu oraz w każdej części ograniczonej grubą linią.

A tymczasem ciszę po Mistrzostwach Sudoku zaczynają już przerywać dobiegające z Rio pierwsze dźwięki samby dla główkołamaczy. W środku strony, wśród brazylijskiej zieleni przesuwa się fragment znajomego diagramu…