Rozwiązania 35-39 plus

Zazwyczaj rozwiązania nie są ciekawą lekturą, chyba że dotyczą zadania trudnego, kontrowersyjnego albo wiążącego się z jakąś znaczącą nagrodą, np. taką jak w przypadku Eternity II z poprzedniego wpisu. Ponieważ jednak wypada je zamieszczać, postanowiłem odtąd dla urozmaicenia uzupełniać wpisy z odpowiedziami jakąś łamigłówką. Kogo zatem rozwiązania niezbyt interesują, bo je zna i wątpliwości nie ma, tego od razu zapraszam do gimnastyki intelektu pół piętra niżej.

Okruchy wigilijne
WIGILIA KOJARZY SIĘ Z ZAPACHEM IGLIWIA (anagramy) .
* * *
WILGA może być w krzyżówce metamorficznej objaśnieniem słowa WIGILIA, GAWIAL lub LIGAWA.
* * *
Najkrótsze rozwiązanie, ładnie podane w komentarzach przez Antypa, składa się z 23 ruchów (w sytuacjach alternatywnych mała litera oznacza przesunięcie w pionie): A I L I W I i L G I I W L G I A I i G I I G A.
* * *
WIGILIA = 2696164 (LIAW = 1642).
Inne kwadraty odpowiadające słowu WIGILIA – 1656369 (1287^2), 2383936 (1544^2), 9272025 (3045^2).

Futoshiki

Futoshiki.jpg

Samba na jednej cyfrze

24 + 386 + 1597 = 2007

Łamidoba

Strzałki w sieci i Pięć figur

Lamidoba.jpg

Łamigłówka

Czytanie z kwadratu
Zapewne część Państwa pamięta ten rodzaj zadań z Ligi intelektu – cyklicznego konkursu goszczącego przed rokiem na łamach Polityki.

Z kwadratu, w który wpisano dziewięć liter, należy odczytać imię i nazwisko znanej osoby, wędrując od kratki do kratki wzdłuż linii łamanej, zaczynając od dowolnej i w kolejnych krokach przechodząc zawsze na sąsiednie pole – w wierszu, kolumnie lub na ukos. Można się cofać, korzystając z tej samej litery wielokrotnie, a nawet odczytywać literę z jednego pola dwa razy pod rząd (jak S w poniższym przykładzie, którego rozwiązaniem jest imię i nazwisko znanego publicysty i blogera).

Ex_CzK.jpg

Dwa poniższe zadania to nieco wyższa szkoła jazdy, bo z kwadratu I należy odczytać imiona i nazwiska dwóch osób, a z kwadratu II aż trzech. Nie trzeba, choć jest to możliwe, korzystać z wszystkich podanych liter w przypadku każdej osoby.

C_z_k.jpg

Wyższa szkoła jest także dlatego, że przy odczytywaniu niektórych imion i nazwisk można złamać regułę wędrówki, a więc nie przejśc w jakimś kroku na kolejne sąsiednie pole, tylko przeskoczyć na pole nie sąsiadujące, czyli nie stykające się z poprzednim bokiem lub rogiem. W zadaniu I regułę tę można złamać raz, w zadaniu II – w sumie aż pięć razy: raz w przypadku jednej osoby oraz dwukrotnie w przypadku każdej z dwóch pozostałych.

I jeszcze kilka podpowiedzi.
Kwadrat I: obie osoby narodowości polskiej, jedna bardzo znana, nieżyjąca; druga z branży dziennikarskiej, dość popularna dzięki pojawianiu się w telewizji.
Kwadrat II: literatura, film, piosenka – to dziedziny, które reprezentują trzy rozszyfrowywane postacie; dwie z nich są narodowości polskiej, jedna nie; tylko jedna jest nieżyjąca.

Uwaga: nie ma szlabanu na rozwiązania w komentarzach, więc proszę do nich nie zaglądać przed ujawnieniem wszystkich osób, jeśli ktoś nie chce psuć sobie zabawy.