Rozwiązania 29-34

Książę i krokodyl
W każdej N-tej sekundzie Mały Książę przechodzi 1/100pi*N część aktualnego obwodu planetoidy, więc po N sekundach pokona część wyrażającą się wzorem:
1/100pi*(1 + 1/2 + 1/3 + 1/4 + … + 1/N)
Obiekt osiągnie wielkość Ziemi po N = 127 562 sekundach (1,5 doby), a Książę do tej chwili oddali się od miejsca startu o 1572 km; natomiast okrąży obiekt, gdy suma w nawiasie w powyższym wzorze będzie równa 100pi, czyli po około 10^129 latach. Rozmiary obiektu będą wówczas takie, że Wszechświat stanie się przy nim… pyłkiem.
Przekształcając powyższy wzór można obliczyć, że aby Książę, idąc po równiku z prędkością 1m/s, dotarł do punktu wyjścia w momencie, gdy obiekt osiągnie rozmiary Ziemi, jego średnica powinna wzrastać co sekundę o ca 3,8 metra.

Rrrr…
Krzyżówka:
Rzędami od góry: TERROR, ZGIEŁK, NARÓD, FEBRA, RZEŹBA, FRAJER.
Kolumnami od lewej: TREFL, GEOGRAF, REFERAT, PRZERÓB, DRYBLER, TRAKT.

Dominacja domina
Deduktomino:

rys 1_2.jpg

Mistrzostwa Sudoku

Zdjęcie przedstawia kompleks budowli w północnej Szwecji w pobliżu Kiruny, wzniesionych z brył lodowych – w tym obiekt główny, tzw. hotel lodowy. Większość jego wyposażenia także zrobiona jest z lodu, np. łóżka; mimo to goście nie narzekają na zimno (w pokojach jest minus pięć stopni), przeciwnie – są bardzo zadowoleni z niezwykłego otoczenia i jest im cieplutko w specjalnych ubraniach.

Sudoku z „szesnastką”:

rys 2_5.jpg

Zadanie czy łamigłówka?
Pole powierzchni dużego trójkąta jest czterokrotnie większe niż małego. Obliczenia nie są konieczne – wystarczy obrócić mały trójkąt o 180 stopni i wszystko staje się jasne.

Dr Sudoku i Mr Alzheimer?
1/9 sudoku:
381654729.