Sowy
Jestem ostatnio pod wrażeniem i urokiem pewnej kolekcji. Jej właścicielką jest Pani Joanna, do niedawna wykładowca matematyki na jednej ze znanych uczelni, a poza tym wielka entuzjastka i koneser gimnastyki umysłowej. Przedstawiać tematu kolekcji właściwie nie muszę – wystarczy spojrzeć na zdjęcie.
Gwoli ścisłości wypada dodać, że to tylko część zbioru. Chyba nie jest także konieczne wyjaśnienie, co robią sowy w Łamiblogu. Mimo to dopowiem: patronem wszelkich zagadek, symbolem zagadkowości uniwersalnej, jest Sfinks (wbrew rodzajowi gramatycznemu, choć zgodnie z jego naturą, stwór płci żeńskiej), natomiast mocne łamanie głowy, to właśnie domena sowy. Mówiąc nieco bardziej serio, sowę, zanim stała się symbolem mądrości, częściej kojarzono z niesamowitością, jest bowiem jednym ze zwierząt, do obrazu których dobrze pasuje komentarz: prosimy nie regulować odbiorników, to rzeczywiście tak wygląda. Zwykle pojawiała się w świecie czarnej magii, złych mocy i sił nieczystych, towarzyszyła czarownicom, podkreślała atmosferę grozy. Zadecydowały o tym, poza wyglądem, a zwłaszcza hipnotycznym spojrzeniem wielkich oczu, także nocny tryb życia oraz głos – krzyk przyprawiający o dreszcze (proszę nie mylić z niewinnym pohukiwaniem). I tak jest do dziś. Wystarczy wspomnieć zatrzęsienie tych ptaków w książkach o czarodzieju Harrym Potterze. Zresztą sowa w popkulturze to temat na długą i ciekawą rozprawę.
Symbolem mądrości, czasem kojarzonej z dobrotliwością i opiekuńczością, sowa stała się w ramach oswajania wszystkiego, co budzi lęk. Starożytni Grecy uczynili ją jako pierwsi ptakiem świętym, chroniącym przed niebezpieczeństwami; została jednym z atrybutów bogini mądrości Ateny. Z powagi tego atrybutu zażartował sobie parę tysięcy lat później Alexander Alan Milne, kreując postać jednego z najsłynniejszych fikcyjnych ptaków – Sowy Przemądrzałej.
Sowa jest nieoficjalnym symbolem Mensy – stowarzyszenia osób o wysokim ilorazie inteligencji. Podobno niektórzy mensanie zbierają figurki przypominające te, które tworzą kolekcję Pani Joanny. Wygląda jednak na to, że nie są skłonni do chwalenia się nimi w Internecie. Udało mi się znaleźć tylko jeden, ale urzekający i bardzo elegancko przedstawiony zbiór. Trafiłem także na kolekcję znaczków pocztowych z sowami oraz oryginalny upominek w dość słonej cenie – sówkę-łamigłówkę. A propos, pora na sowie łamigłówki – oto ich para, oczywiście grati-sowa.
Pierwsza jest odmianą wymyślonej przez Lewisa Carrolla, autora Alicji w Krainie Czarów, zabawy w metamorfozy, zwanej w oryginale Słowną drabiną (Word Ladder), dość popularnej od lat 60. XX w. po przypomnieniu jej przez Nabokowa w powieści „Blady ogień”. Wybieramy jakieś słowo i zmieniamy w nim jedną literę tak, aby powstało nowe słowo. W tym nowym ponownie zmieniamy jedną literę, tworząc kolejny wyraz. Postępując w taki sposób z każdym kolejnym słowem, powinniśmy w końcu utworzyć jakiś ustalony wcześniej wyraz docelowy. Na przykład, jak zmienić SOWĘ w KURĘ? Prosta sprawa.
A jak dotrzeć od SOWY do PTAKA, zakładając, że wyrazy przejściowe, podobnie jak startowy i końcowy, mogą być wyłącznie rzeczownikami pospolitymi w pierwszym przypadku?
Tym razem to nie takie proste, a na pewno nie krótkie; wbrew pozorom wymaga nie tylko znajomości trudniejszych słów, jest także zabawą logiczną, choć logika wiąże się oczywiście z językiem.
Z drugą łamigłówką słowno-literową łatwiej się uporać.
Większość liter jest symetryczna; przyjmując typy symetrii za kryterium, można wyróżnić cztery rodzaje symetrycznych liter:
1) mające tylko poziomą oś symetrii,
2) mające tylko pionową oś symetrii,
3) mające poziomą i pionową oś symetrii,
4) mające tylko środek symetrii.
Wyraz SOWA składa się wyłącznie z takich liter, ale wśród nich brakuje litery pierwszego rodzaju. Proszę znaleźć nazwę ptaka, w której występują wszystkie wymienione rodzaje liter symetrycznych oraz nie ma żadnej niesymetrycznej.
Zdecydowałem się, zgodnie z sugestią Pogdana, zamieszczać rozwiązania nadsyłane przez Państwa w komentarzach. A zatem uprzedzam: kto ma ochotę porozwiązywać łamigłówki, a nie chce psuć sobie zabawy, niechaj uprzednio do komentarzy (jeśli oczywiście będą) nie zagląda.
Komentarze
SOWA – KOSA – KOPA – PTAK (chyba że nie można było anagramować, w pismach szaradziarskich przy takich zadaniach można, a nawet trzeba anagramować)
SÓWKA CHOINÓWKA 🙂
Wciągnęło mnie i nie popuściłem 🙂
Rozwiązanie z 17 wyrazami pośrednimi
SOWA/MOWA/MEWA/MESA/MISA/MIRA/MIRT/MIOT/MION/PION/
PLON/PLAN/KLAN/KRAN/TRAN/TRAK/ARAK/ATAK/PTAK
O ile dobrze sprawdziłem to wyrazy raczej są poprawne.
I na pewno są lepsze rozwiązania.
Pozdrawiam
Ciąg wyrazów SIDELFIUSA można skrócić
SOWA/MOWA/MORA/MIRA/MIRT/MIOT/MION/PION/PLON/PLAN/KLAN/
KRAN/TRAN/TRAK/ARAK/ATAK/PTAK
Pozdrawiam
Mam pytanie czy liga intelektu, wróci do tygodnika „Polityka”?
Niestety, na razie nie znam konkretnej odpowiedzi na pytanie dotyczace powrotu ligi intelektu. Wyłącznie dyplomatyczne w rodzaju: „nie wykluczone” lub „rozważana jest taka możliwość”.
Ciąg Sidelfiusa-Andrzeja jeszcze da się skrócić:
SOWA-MOWA-MORA-MIRA-MIRT-MIOT-MŁOT-PŁOT-PROT-GROT-GRAT-BRAT-BRAK-
ARAK-ATAK-PTAK
Typuję, że lepiej się nie da. Chyba ze ktoś znajdzie jakiś bardzo mało znany pasujący rzeczownik pospolity.
Druga zagadka – może chodzić o pana kle , kle .
Sugestia dla Autora – może przekonać „dyplomatów” z Polityki przynajmniej do internetowej części ligi intelektu , jeżeli nie znajdzie się miejsce w gazetowym wydaniu? Wszak na kultowość takiego zjawiska jak super-intelektualna rozrywka pracować trzeba trochę dłużej niż jeden sezon .
Odnośnie rozwiązania Alexisa: Da się lepiej. Zamiast słów „brat” i „brak” dać od razu „arat” ( jakby ktoś nie wiedział jest to hodowca bydła w Mongolii :]), co umożliwia przejście z „grat” do „arak” za pomocą tylko 1 wyrazu, a nie dwóch.
Pozdro
A ten rzeczownik („arat”) jest w moim mniemaniu dosyć znany, bo często występuje w krzyżowkach.:)
Najkrótszy jest ciąg:
SOWA – SOJA – BOJA – BAJA – BAJT – BAŁT – BEŁT – BEAT – BRAT – BRAK – ARAK – ATAK – PTAK
i nie ma innych krótszych. Chociaż są inne tej samej długości.
BAJA – gruba tkanina bawełniana, rodzaj flaneli
BAŁT – wielki bęben tatar.
fajowe sowy .;))):*;#;@xd
Nazwy ptaków złożone tylko z symetrycznych liter
BOCIAN
SIEWKA
HOACYN
DZIWONIA
DZWONIEC
i dużo więcej