Finał

W kilku ostatnich wpisach prezentowałem wybrane zadania z 15 Mistrzostw Świata w Rozwiązywaniu Łamigłówek. Na zakończenie tego wątku jeszcze trzy ciekawe, choć niełatwe przykłady z rundy finałowej.

Finał, jako odrębny, specyficzny etap mistrzostw, wprowadzili Amerykanie w 2000 roku w celu uatrakcyjnienia imprezy – uczynienia jej widowiskową, a samych zmagań bardziej emocjonującymi. Zwykle uczestniczy w nim czołowa dziesiątka z klasyfikacji utworzonej w wyniku poprzednich etapów, zaś wyniki finału rozstrzygają o kolejności w ramach tej dziesiątki. Może się więc zdarzyć, że osoba zajmująca dotychczas dziesiąte miejsce zostanie mistrzem świata.

Finaliści pojawiają się na scenie w światłach jupiterów i błyskach fleszów, zamieniają małe kartki na wielkie arkusze z diagramami zadań przypięte do stojaków, a długopisy na flamastry i dopingowani przez liczną widownię przystępują do zmagań. Na podpowiedzi nie liczą, bo umiejętnościami przewyższają obserwatorów, którzy zwykle mogą się tylko zachwycać sprawnością ich umysłów i szybkimi ruchami dłoni. Z reguły są też odporni na wszelkie hałasy, zwłaszcza szmery podziwu. Skupieni nad łamigłówkami praktycznie odcinają się od świata zewnętrznego. Nawet jeśli widz zauważy coś wcześniej, bo z reguły tok rozwiązywania nie jest ściśle określony, nie odważy się złamać zasady fair play. Co najwyżej szeptem podzieli się z sąsiadem uwagą w rodzaju: „piątka z prawej strony trzynastki” lub „druga litera C w najniższym polu” albo „linia między piątką a dwójką”. Być może takie ciche podpowiedzi padały w trakcie rozwiązywania na finale trzech poniższych zadań.

Szesnastka

Wpisz w pola liczby od 1 do 16 (w przykładzie do 9) tak, aby każda cyfra w kółeczku określała różnicę między parą liczb, między którymi się znajduje, a znak – zależność między tymi dwiema liczbami.

rys_1_350.jpg
kliknij aby powiększyć


Początki

W każdy rząd pól należy wpisać trzy cyfry – 1, 2, 3 i trzy litery – A, B, C (w przykładzie po dwie – 1, 2 i A, B). Kluczem do ich właściwego rozmieszczenia są „podpowiedzi” znajdujące się przy brzegu – każda w miejscu, z którego patrząc zgodnie ze wskazaniem strzałki, widać:

– jako pierwszą literę tę, która znajduje się przy strzałce,
– tyle cyfr, jaka liczba jest przy strzałce – jeśli wiadomo, że większa cyfra zasłania mniejszą.

Cyfry i litery nie zasłaniają się wzajemnie.

rys_2_350.jpg
kliknij aby powiększyć

Cięcie liczbami

Podziel diagram wzdłuż linii przerywanych na dwie części o takim samym kształcie i wielkości. W każdej części powinno znaleźć się trzynaście różnych liczb (w przykładzie trzy).

rys_3_350.jpg
kliknij aby powiększyć