Wizytówki Noba
Zazwyczaj na początku jest pomysł, a dalej bywa dwojako: jedne łamigłówki są układane i publikowane, zaś inne powstają jako projekty, a potem pierwowzory, które następnie mogą być produkowane. Te pierwsze rozwiązuje się zwykle pisakiem na papierze (zwykle, bo czasem można tylko w głowie), jak sudoku; te drugie są zabawkami, które trzeba wziąć do ręki albo chociaż podotykać i coś zrobić z tworzącymi je elementami – złożyć, przesunąć, rozdzielić, obrócić itp., jak np. w przypadku kostki Rubika albo pentomina. Pierwsze można by określić jako tekstowo-graficzne; drugie, które są przedmiotami albo ich prezentacja wymaga jakichś rekwizytów, zwane są manipulacyjnymi.
Obie grupy tworzą odrębne łamigłówkowe światy. Potwierdzeniem wyraźnej granicy między nimi jest fakt, że spece (kolekcjonerzy, znawcy, projektanci) od „manipulowania”, z reguły tylko pobieżnie orientują się w łamigłówkach tekstowo-graficznych – i odwrotnie. Omnibusy łamigłówkowe, uchodzący za mocnych w obu światach, to wielka rzadkość. Jednym z nich był niewątpliwie Japończyk Nob Yoshigahara (1936-2004). W Japonii był cenionym popularyzatorem łamigłówek i matematyki rekreacyjnej – redagował działy w wielu czasopismach, napisał ponad 50 książek. Ze względu na barierę językową na świecie znany jest jednak przede wszystkim jako „manipulant”. Jego wizytówkę w tej specjalności stanowi przesuwanka Godziny szczytu (Rush Hour), obsypana mnóstwem nagród w ramach zabawkarskich i edukacyjnych plebiscytów, rankingów i konkursów. Krótko mówiąc, polega ona na tym, aby „uwolnić” z zastawionego autami parkingu mały czerwony samochodzik; jest tylko jeden wąski wyjazd z parkingu, zaś pojazdy można i należy przesuwać, ale oczywiście każdy tylko do przodu i do tyłu (nie na boki). Poniżej pokazana jest przykładowa łamigłówka – „w realu” i schematycznie.
Jeśli pobieżny opis zachęcił Państwa do zawarcia bliższej znajomości, proponuję odwiedzić strony oferujące interaktywne wersje tej zabawy w różnych odmianach. Jest ich sporo; szczególnie polecam http://www.puzzles.com/products/rushhour.htm
Nob ma także swoją wizytówkę jako autor łamigłówek tekstowo-graficznych – i tu dochodzimy do zapowiadanego w poprzednim wpisie unikalnego ciągu-majstersztyku. Oto on:
Jego niezwykła, a podstępna cecha sama ujawnia się w trakcie rozwiązywania. Gwoli formalności dodam tylko, że chodzi o wpisanie w kółko oznaczone znakiem zapytania takiej liczby, aby zachowana była zasada budowy całej dwurzędowej sekwencji – głównej (u góry) wspartej dolną.
Ciąg Noba kusi i inspiruje do wymyślenia czegoś podobnego, równie podstępnego. Niedawno otrzymałem od holenderskiego łamigłówkarza Lee Sallowsa (znanego m. in. z odkrycia tzw. kwadratów alfamagicznych) próbę naśladownictwa:
Lee nie podał rozwiązania. Uprzedził tylko, że zasada budowy ciągu jest bardziej wyszukana, czyli trudniejsza do rozszyfrowania, niż u Noba, ale po jej ustaleniu nie budzi wątpliwości, tzn. wygląda całkiem przekonywająco, a przy tym pomysłowo, ciekawie i podobno zaskakuje. Podobno, bo rozwiązania, niestety, nie udało mi się znaleźć. Mało tego, z ciągiem nie poradzili sobie jak dotąd nawet nasi Mistrzowie, którzy dziś rano wylecieli na World Puzle Championships do Bułgarii. A może uda się to komuś z Państwa.
Komentarze
16
Andy, nabrałeś się na podstęp. Dla 16 nie zgadza się suma dwu ostatnich liczb w górnym rzędzie (13 + 8 nie równa się 20).
Może ktoś zgadnie, na jakiej zasadzie zbudowane są moje ciągi? (Obydwa na analogicznej).
1 5 4 6 5 4 6 5 4…
1 3 5 4 4 4 4 4 4…
Próbowałem tą metodą dobrać się do ciągów Noba, ale nic z tego nie wyszło. Pozdrawiam :-/
Wit, daj pokój, tego nie idzie zgadnąć. Lepiej od razu ujawnij zasadę, bo może jest fajniejsza, niż mi (a pewnie i wielu innym) się wydaje. Hello!
Hej, hello 🙂 Mam nadzieję, że nie będziesz zawiedziony: chodzi o liczbę liter. Zaczynam od 1 (jeden – 5 liter, one – 3 litery), potem jest 5 (pięć – 4 litery) albo 3 (three – 5 liter). Dlatego w angielskim zacina się na czwórce. Myślalem, że nazwy liczebników po holendersku są tutaj kluczem, nawet się douczyłem jak te liczebniki w tym języku brzmią, ale się okazało, że trop był błędny.
co do Noba to rozwiązanie jest tak proste (oczywiście jak się już wpadnie na nie), ze jestem pewien ze 12 jest prawidłowym rozwiązaniem
pozdrawiam
Brawo Pafciu! Podejrzewam, że jednak wiele osób będzie miało kłopot z uzasadnieniem, dlaczego 12.
A co do Lee?
Pozdrawiam
mp
Srasznie zagmatwałem:
72+27-99+27+18-45+18+21-39+21+X-36+X+13-28+13+7-21+7=0
2X-24=0
X=12
(-:
A dlaczego po 72 następuje 27, a po 27 następuje 18? Dlaczego po 18 następuje 21? Czy jest w tym jakaś logika, czy to wszystko jedno, byle na dole dać sumę dwóch liczb z góry?
Pani Olu, nie chodzi o sumę LICZB, zaś logikę wskazują strzałki, czyli dwie liczby zgodnie z jakąś zasadą składają się na trzecią. Dalej ta trzecia i czwarta (niebieska) zgodnie z TAKĄ SAMĄ zasadą tworzą piątą (trzecia różowa) itd.
A więc dwie liczby (72 i 99) z jakąś zasadą składają się na trzecią, czyli 27. OK. A potem dwie liczby (27 i 45) z jakąś zasadą składają się na trzecią, czyli 18. OK. Zdaje się, że zasadą nie jest banalne odejmowanie 99-72=27, ani o 45-27=18, bo 36-21 nie równa się 12. A więc z jaką zasadą te liczby się składają na trzecią?
Przede wszystkim jednak odejmowanie nie działa w końcówce (7 nie jest różnicą).
Rozwiązanie oczywiście podam, ale dajmy jeszcze trochę czasu rozwiązującym. Może Pani także uda się rozszyfrować zasadę, która – jak wyżej napisał Pafcio – jest prosta (nawet bardzo).
Już wiem! Już wiem, jak on to pododawał 🙂 Ten ciąg to rzeczywiście majstersztyk 🙂
wiem wiem wiem 🙂
dziękuję że nikt niepodał wcześniej wyjaśnienia bo byłobu po zabawie 🙂
A co z drugim ciągiem? Czy ktoś go rozgryzł?