Trening

Prawie cały wtorek zmagałem się z zadaniami z finału bułgarskiego szampionata po gławoblskanici, czyli imprezy, której nazwę Bułgarzy chętniej podają w formie Byłgarski Pyzeł Szampionat – tak brzmi podobno dostojniej. W sumie 34 łamigłówki podzielone na trzy części: Klasyka, Nowości i Sprint. Finaliści na rozwiązywanie mieli nieco ponad trzy godziny, ale z kompletem zadań nikt się nie uporał – i nic dziwnego, bo niektóre są żmudne i wymagają niemal benedyktyńskiej cierpliwości. Rozwiązanie wszystkiego zajęło mi około ośmiu godzin, czyli na czempionacie nie miałbym żadnych szans.

Łamigłówki te rozwiązuje także nasza drużyna przygotowująca się do 15 World Puzzle Championships, które 7 października rozpoczynają się w bułgarskim kurorcie Borowec koło Sofii. To trening, a zarazem przedsmak Mistrzostw Świata, na których można się spodziewać podobnych zadań, bo będą pochodzić z tej samej „wytwórni” – bułgarskiego oddziału Mensy. Autorstwo było zresztą wyraźnie widoczne w Sprincie, przypominającym mensowskie testy inteligencji. Mam nadzieję, że przygotowując zadania na Mistrzostwa Świata bułgarscy mensanie zachowają umiar, jeśli chodzi o tego rodzaju testy.

W najbardziej interesującej części, czyli w Nowościach, prawdziwych nowości było właściwie niewiele. Nad dwoma zadaniami warto jednak, moim zdaniem, pogimnastykować szare komórki. Tytuł pierwszego nie wymagał tłumaczenia, bo po bułgarsku brzmi dokładnie tak samo. Uprzedzam: obie łamigłówki są nieproste, choć zapewne nie wszyscy potwierdzą tę opinię.

Kropki
 
W pola diagramu należy wpisać cyfry od 1 do 7 tak, aby w każdym rzędzie i w każdej kolumnie występowało siedem różnych cyfr.

Cyfry w kratkach, między którymi jest biała kropka – i tylko w tych kratkach – powinny różnić się o 1.

Cyfry w kratkach, między którymi jest czarna kropka – i tylko w tych kratkach – powinny różnić się o mniejszą z tych cyfr, czyli jedna cyfra musi być dwukrotnie większa od drugiej.
Kropka między 1 a 2 może być biała lub czarna.

Domino pętla

Z kompletu domina usunięto dublety (kamienie z parą jednakowych liczb), a z pozostałych ułożono pętlę (rysunek) zgodnie z zasadami gry w domino, czyli na stykających się połówkach kamieni są jednakowe liczby.

Przy prawym i dolnym brzegu rysunku podane są sumy liczb na połówkach w poszczególnych rzędach i kolumnach.

Proszę wpisać liczby na połówkach kamieni.