Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Łamiblog - Blog Marka Penszko Łamiblog - Blog Marka Penszko Łamiblog - Blog Marka Penszko

8.09.2006
piątek

Przed finałami

8 września 2006, piątek,

W polityce łamigłówek nie brakuje, ale z reguły niełatwo się z nimi uporać i nie mają jednoznacznych rozwiązań. Wiele w nich niejasności i niewiadomych, przewidywalność jest więc ograniczona, a efekty w mniejszym lub większym stopniu zależą od przypadku. Natomiast w zwykłych, apolitycznych łamigłówkach przeciwnie – wszystko jest klarowne, precyzyjne, konsekwentne, podporządkowane ustalonym regułom, każdy skutek ma wyraźną przyczynę; nie wyklucza to oczywiście różnych kruczków i haczyków. A najważniejsze, że sukces jest pewny, bowiem został wcześniej przygotowany i czeka nieunikniony jak dzień po nocy w zasięgu ręki, a właściwie głowy, wystarczy i warto nią ruszyć.

Między innymi w tej pewności happy endu psychologowie upatrują przyczynę popularności wszelkich zagadek oprócz zagadek natury, alkowy i tym podobnych, do rozwiązywania których pcha nas głównie ciekawość świata albo ta, która jest podobno pierwszym stopniem do piekła.

Dla odmiany polityka w łamigłówkach pojawia się znacznie rzadziej, niemal wyłącznie jako wątek fabularny lub ozdobnik. Można by nią wprawdzie wypełnić krzyżówkę tematyczną, jednak klasyczna krzyżówka to nie łamigłówka, tylko słowno-literowa układanka (crossword puzzle), sprawdzian wiedzy i pamięci; łamigłówka to brainteaser ewentualnie logic puzzle (język angielski dobrze oddaje tę różnicę).

Przypominam sobie jednak pewną drobną sztuczkę-łamigłówkę sprzed lat, związaną poniekąd merytorycznie z polityką, a nawet z jej kulisami, wymyśloną przez Donalda Knutha, jednego z pionierów informatyki, autora fundamentalnej „Sztuki programowania”.

337 Arabów i 337 Izraelczyków walczy na fragmencie pustyni, który ma kształt kwadratu o boku 8424 metrów. Kto wyjdzie zwycięsko z tego starcia?

Aby poznać odpowiedź, wystarczy wziąć kalkulator i podnieść do kwadratu najpierw 337, a potem 8424, a następnie dodać oba kwadraty. A co zrobić dalej z tą sumą – oto zagadka.

Istotna jest jeszcze jedna informacja, która stanowi równocześnie ułatwienie: do tej zabawy raczej nie nadają się kalkulatory w telefonach komórkowych, bo z reguły cyfry mają w nich zbyt opływowe kształty, a powinny być kanciaste, jak na rysunku poniżej.

I na koniec tytułowa sprawa bieżąca. Zbliżają się finały: 10. Mistrzostw Polski w Rozwiązywaniu Zadań Logicznych oraz Ligi Intelektu. Pierwszy już w najbliższą sobotę, drugi w następną. Obie imprezy, całkiem apolityczne, odbędą się w redakcji „Polityki”. Choćby z tego względu nie omieszkam o ich przebiegu i wynikach wspomnieć w tym blogu. A tymczasem przedsmak – zadanie z instrukcji do jednego z finałów – i przy okazji zachęta do startu w przyszłorocznych mistrzostwach.

Wycinanka
Diagram należy podzielić na dziewięć części o takiej samej powierzchni – równej czterem kratkom. Wszystkie ukośne linie podziału oznaczono. Dorysuj wzdłuż linii przerywanych poziome i pionowe odcinki.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. gdzie sa rozwiazania do tych zadan?

 2. dzik pisze:

  2006-09-11 o godz. 18:16
  gdzie sa rozwiazania do tych zadan?

  Nie przewiduję zamieszczania rozwiązań na blogu, natomiast rozwiązanie każdego zadania można otrzymać indywidualnie i gratisowo:) po przesłaniu zamówienia na adres: mistrzostwa@polityka.com.pl.
  mp

 3. A czy można też dostać „gratisowo” zadania z konkursu? Wiem, że będą w WiŻ, ale już się nie mogę ich doczekać.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Czyzby w zagadce o Arabach i Izraelczykach chodzilo o pewny koncern sprzedajacy paliwo 🙂

 6. Do Agnieszki: osoby zakwalifikowane do finału – także te, które nie były na nim obecne – mogą otrzymać zadania po złożeniu „zamówienia” na podany wyżej adres.
  Do Gregora: yes, yes, yes!

 7. Do Gregora: a konkretnie o SHELL OIL, tak?

css.php