Serpens Romanus
Stały Łamiblogowy gość i komentator apartado nadesłał ułożoną przez siebie łamigłówkę – zainspirowaną wpisem sprzed miesiąca, dotyczącym rzymskiego sudoku (Aenigma numerorum Romanum). Propozycja wydała mi się warta zaprezentowania.
Z szachownicy usunięto cztery pola (czarne). Do prawie wszystkich pozostałych (poza jednym zwanym Domem) należy wpisać ciąg liczb rzymskich, zaczynając od I i umieszczając w każdym polu jeden kolejny znak kolejnej liczby. Podwójna kolejność oznacza, że każde dwa kolejne znaki powinny znaleźć się w sąsiednich polach – mających wspólny bok.
Gwoli jasności: nie chodzi wpisanie 59 liczb rzymskich do 59 pól, tylko o wpisanie ciągu znaków, tworzących liczby od I do XXII, których jest właśnie 59. Zatem np. 14-polowym początkiem rzymskiego węża będzie 14 kolejnych znaków liczb od I do VII: I-I-I-I-I-I-I-V-V-V-I-V-I-I-…
Wąż powinien zaczynać się w polu sąsiadującym (graniczącym bokiem) z Domem i kończyć w innym polu, ale także sąsiadującym z Domem.
Cztery znaki rzymskiego węża są już ulokowane we właściwych polach.
Które pole jest Domem?
Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.
Komentarze
h5
Wspaniałe zadanie.
Na początku wydawało mi się, że zadanie to będzie miało bardzo wiele rozwiązań. Szybko jednak doszedłem do wniosku, że w tym przypadku istnieje tylko jedna droga zamknięta przechodząca przez wszystkie puste pola. Wystarczy tylko dopasować pole startowe i kierunek ciągu, aby ujawnione znaki się zgadzały. Jest tylko jeden taki sposób.
Domem jest pole h5.
Początkiem ciągu jest h6->h7->h8->g8->g7…, a na końcu jest …g1->g2->h2->h3->h4.
Najłatwiej rozwiązać tą łamigłówkę zaczynając od znalezienia łamanej zamkniętej przechodzącej przez wszystkie białe pola. Ponieważ taka łamana jest tylko jedna, to następnym krokiem jest dopasowanie ciągu I II III IV itd. do wpisanych w diagram liter. Dom jest na h5. Łamana jest zamknięta, bo zaczyna się i kończy koło tego samego pola.
Dla domostwa w polu H5 udało mi się skonstruować węża
I w A6 jest fragmentem 8 zapisanej rzymsko
V w F4 jest fragmentem 14 zapisanej rzymsko
XV w E4 E3 to 15 zapisana rzymsko
Dom znajduje się pod numerem – (…).
…………………………………………………………………
Ciekawa sprawa wiąże się z powyższym diagramem.
W sierpniowym „Umyśle giętkim” omawiany jest temat związany z Unikalnym Cyklem Wieżowym (UCW). Na rys. 4 tegoż UG przedstawione są wszystkie znane ustawienia czterech blokad dla diagramu 8×8 i jest ich w sumie 14.
Jeśli potraktować czarne pola z powyższego Łamiblogowego diagramu jako blokady, to otrzymamy układ, którego nie ma na rys.4 w UG.
Wobec tego, nasuwa się pytanie, czy 15 ustawień stanowi maksimum? Wątpię.
„… nie jest znany dowód, że 14 to maksimum, więc odkrycie jakiegoś nowego ustawienia trudno wykluczyć.” – to cytat z artykułu. I właśnie Pańskiej dociekliwości zawdzięczamy odkrycie kolejnego ustawienia blokad (fanfary!).
mp
Panie Nasz Najmilszy Gospodarzu 🙂
Bardzo dziękuję za to przemiłe dla mnie wyróżnienie jakim jest zamieszczenie mojej łamigłówki na Pańskim Łamiblogu.
Przy okazji słowo do Państwa Rozwiązujących:
Reguły być może brzmią skomplikowanie, ale jest to po prostu precyzyjne opisanie tego co wolno itp
Łamigłówka jest o wiele prostsza niż się wydaje – chociaż podoba mi się, że ta łatwość jest jakby ukryta.
Proszę o komentarze dotyczące „wrażeń z rozwiązywania” – jestem pewien, że wielu miłośników Łamibloga chętnie je pozna.
Odkrywaniu łatwości towarzyszą przyjemne odczucia i zdumienie.
Łamigłówka nietrywialna, na pierwszy rzut oka wysoce niebanalna, po bliższym zapoznaniu zyskuje na łatwości w rozwiązywaniu.
Nie no ale a poważnie to podobało mi się 😀
Dom jest w H6.
Łamigłówka bardzo fajna, ale faktycznie trudniejsze było zrozumienie zasad niż samo rozwiązanie:)