Bateria z buławą
Pięć hetmanów można ustawić na planszy 11 x 11 tak, że wszystkie wolne pola będą atakowane.
To ustawienie mogłoby być symbolem dominacji idealnej i ekstremalnej, czyli maksymalnej minimalnym kosztem. Poza trywialnym przypadkiem dla 3 x 3 prawdopodobnie nie ma innej planszy n x n, na której liczba hetmanów określona wzorem x <= (n – 1)/2 atakowałaby wszystkie wolne pola.
Dodając po jednym skrajnym wierszu i kolumnie oraz dostawiając w rogu hetmana będziemy tworzyć dla kolejnych coraz większych plansz również najlepsze rozwiązania – aż do 15 x 15, na której 9 jest minimalną dominującą liczbą hetmanów.
Dla tej planszy można jednak uzyskać taki sam wynik stosując inny sposób, którego efektem będzie inny układ figur – bardziej centralny. Sposób ten zaczyna się od ustawienia tzw. baterii hetmanów, wypełniającej w centrum planszy kwadrat n/3 x n/3, czyli w tym przypadku 5 x 5.
Bateria atakuje oczywiście całą planszę, ale jest bardzo mocno przeładowana. Można z niej jednak usunąć aż 18 hetmanów, a następnie dostawić dwa poza centralnym kwadratem 5 x 5 tak, że wszystkie wolne pola nadal będą atakowane.
Które siedem hetmanów pozostanie z pełnej baterii?
Niełatwo znaleźć rozwiązanie. Podejrzewam, że nawet trudniej niż w przypadku poprzedniego hetmańskiego zadania, z którym nikt sobie nie poradził (rozwiązanie Andrzeja nie jest najlepsze), choć można się domyślić, że układ będzie symetryczny (symetria środkowa). Gdyby jednak komuś z Państwa się udało i zechciałby się pochwalić rozwiązaniem, to w celu jego zapisania ustalamy, że hetmany są ponumerowane rzędami od góry – od 1 do 25.
Komentarze
Witam
2, 3, 10, 13, 16, 23, 24
Pozdrawiam
Witam, jeśli się nie pomyliłem, to rozwiązanie wygląda następująco:
– z centralnego kwadratu zabieramy hetmany o numerach 1, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13,14, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 25;
– jednego hetmana dostawiamy na pierwsze od góry pole w kolumnie XI
– drugiego – na jedenaste od góry pole w kolumnie I
Pozdrawiam
Roman
Zadanie nie takie trudne, raczej zmudne. Podpowiedz o symetrii sporo ulatwia (mozna sie jej zreszta domyslic).
W baterii pozostana hetmany na polach:
4, 6, 11, 13, 15, 20, 22
Pozostale dwa lokuja sie na:
jeden – dwa pola nad 3, drugi – dwa pola pod 23.
a
Wprawdzie pojęcie trudności jest określeniem względnym, to podejrzewam ^2, że następujący fragment wpisu -„Niełatwo znaleźć rozwiązanie. Podejrzewam, że nawet trudniej niż w przypadku poprzedniego hetmańskiego zadania, … „- jest żartem.
4, 6, 11, 13, 15, 20, 22.