Sudoku kontra spam
W komentarzach do poprzedniego wpisu Andrzej wyraził opinię, że tzw. „nikomu niepotrzebna (nie potrzebna?) robota” jest istotą matematyki rozrywkowej. Zdarzają się jednak wyjątki potwierdzające tę regułę. Na przykład ostatnio w mediach pojawiła się informacja o projekcie wykorzystania łamigłówek matematycznych jako oręża w walce ze spamem. Autorem projektu jest Paul Gardner-Stephen z Flinders University w Adelajdzie. Nie wchodząc w szczegóły, pomysł tylko nieznacznie różni się od kilku podobnych, z których pierwszy powstał się już na początku lat 90., a potem był kilkakrotnie modyfikowany. W styczniu 2004 roku o jednym z nich wspominał Bill Gates, jako o zagadnieniu, nad którym prowadzone są prace w Microsofcie, stwierdzając przy okazji, że za dwa lata spam będzie już tylko wspomnieniem. Fachowcy bardzo szybko skorygowali tę optymistyczną zapowiedź, a rzeczywistość skłoniła ich po dwóch latach do wyrażenia opinii, iż końca zarazy niechcianej poczty nie widać. Między innymi dlatego, że zbyt silne jest środowisko, które można by nazwać spamowym lobby. Wprowadzenia na szerszą skalę pomysłu australijskiego informatyka też nie należy się spodziewać wcześniej niż za 5-10 lat, ze względu na wiążącą się z tym konieczność modyfikacji oprogramowania na serwerach.
Istota łamigłówkowych pomysłów antyspamowych oparta jest na tzw. systemie Proof-of-work, a zwłaszcza na jego dwóch najbardziej znanych wariantach – Hashcash i Penny Black. Idea jest prosta: jeśli chcesz, domniemany spamerze, abym odebrał mail, który do mnie wysłałeś – to płać, ale nie pieniędzmi, tylko roboczogodzinami twojego procesora.
Podejrzana przesyłka zostaje zatrzymana przez filtr antyspamowy, a do komputera, z którego ją wyekspediowano, wędruje łamigłówka. Odesłanie jej rozwiązania stanowi warunek odbioru poczty, zaś stopień trudności zadania zależy od tego, jak bardzo podejrzany jest oczekujący na audiencję mail. Jeśli komputer nadawcy zostanie choćby na kilka minut wplątany w łamigłówkę, to przy częstym wplątywaniu tempo rozsyłania reklamówek może zostać tak radykalnie ograniczone, że interes stanie się nieopłacalny.
Pytany o konkrety Paul Gardner-Stephen wyjaśniał, że łamigłówki powinny być takie, aby ich tworzenie, wysyłanie i sprawdzanie rozwiązania zabierało – w przeciwieństwie do rozwiązywania – jak najmniej czasu. Przyparty do muru zgodził się, że taką łamigłówką może być sudoku, bo spełnia podane warunki. W rzeczywistości jednak, gdyby ograniczyć się do klasycznych zadań, komputer spamera – wyposażony w bardzo łatwo dostępny program rozwiązujący – tylko by się uśmiał z takiej przeszkody. Należałoby więc podsyłać mu jakieś wymyślne odmiany, na przykład taką jak poniższa, zwana sudoku Y. Czym różni się ten wariant od zwykłego sudoku – oto zagadka. Łatwa dla tych, którzy znają sudoku X. A dla pozostałych i dla komputerów – trochę trudniejsza.
PS Komentarze z rozwiązaniem (także tylko z podaną dodatkową regułą sudoku Y) uwolnię tuż przed kolejnym wpisem za dni parę.
Komentarze
Witam ponownie.
Dodatkowy warunek sudoku „Y”: dziewięć różnych liczb musi się znaleźć w oznaczonych polach (litera „Y”), z tym że 5 pionowych pól (w dolnej części) jest wspólnych dla dwóch „gałązek” litery „Y”.
Pozdrawiam
Piotr
Czym się różni sudoku Y od sudoku X? Mniej więcej tym samym co litera Y od litery X – czyli na obie „rączki” musi wystarczyć jedna wspólna „nóżka”. 😉
A rozwiązanie wygląda następująco:
8.1.4. .2.5.9. .3.6.7
9.2.6. .3.7.1. .8.5.4
3.7.5. .6.8.4. .2.1.9
6.9.3. .7.2.8. .1.4.5
7.4.8. .1.9.5. .6.2.3
1.5.2. .4.3.6. .9.7.8
2.3.1. .9.4.7. .5.8.6
5.6.7. .8.1.3. .4.9.2
4.8.9. .5.6.2. .7.3.1
Pozdrawiam
AB
Witam
Pomysłowy wariant sudoku, ale trochę szkoda, że półproste tworzące kąt prosty nie spełniają warunku różności cyfr, wówczas mielibyśmy idealne sudoku Y.
Ciekawe ile jeszcze liter alfabetu (albo cyfr lub innych obiektów) można użyć dla tego rodzaju wariantu sudoku.
Pozdrawiam
Jest jeszcze jeden ciekawy wariant, nieco przypominający sudoku diagonalne, czyli antydiagonala. Normalne sudoku, ale na obu przekątnych mogą występować tylko 3 różne cyfry, które mogą też być różne dla obu przekątnych. Nietrudno się domyślić, że muszą one występować sekwencjami w każdym sektorze.
Przykład tego sudoku i kilku innych ciekawych wariantów możecie znaleźć tu: http://www.fed-sudoku.eu/pictures/fed30a.pdf
albo tu: http://www.fed-sudoku.eu/pictures/fed30b.pdf
Wbrew pozorom są to dwa różne zestawy.