Za kratki

W lipcu 2014 roku umieściłem Leszka Millera za kratkami. Efekt tego incydentu miał się znaleźć w dodatku „Co jest grane” do Gazety Wyborczej jako przykład do zadania stanowiącego zajawkę kolejnego numeru ówczesnego dodatku dla główkołamaczy – „Na pamięć”. Tekst zaczynał się wybitą wersalikami mocną informacją: …LESZEK MILLER ZA KRATKAMI! Dalej było łagodniej, jaśniej, konkretniej, a za kratkami pojawili się także inni politycy. Cytuję:
WINSTONA CHURCHILLA można sprytnie wsadzić za kratki… Chodzi o to, aby w kratki diagramu 4×3 wpisać w pewien szczególny sposób 12 liter, tworzących imię i nazwisko tego polityka – 10 różnych (C, H, I, N, O, R, S, T, U,W) oraz dwie litery L. Należy to zrobić tak, aby, zaczynając od W i przechodząc z kratki do kratki –wprost lub na ukos (przez róg) –wyznaczyć trasę, na której kolejne litery utworzą imię i nazwisko WINSTON CHURCHILL. Gwoli jasności za kratki trafił LESZEK MILLER (pierwszy diagram 3×3) – także w tym przypadku dwie litery L są kolejnymi w nazwisku, więc obie znajdują się w diagramie; gdyby kolejnymi nie były, wystarczyłoby jedno L, jak w przykładzie na drugim diagramie 3×3, gdzie za kratkami figuruje inny nasz polityk. Który?

Temat był rozrywkowo-umysłowy i potraktowany z przymrużeniem oka, ale w ostatniej chwili uznano, że stanowi jednak przegięcie i tekst się nie ukazał.
Wspominam o tym, ponieważ nadarza się okazja, aby rodzaj i charakter zadania (zwykle zwanego królówką, bo linia odczytu jest jakby trasą króla szachowego) potraktować nieco poważniej. Pojawiło się bowiem przynajmniej kilku polityków, którzy bez wątpienia powinni trafić za kratki nie tylko łamigłówkowo, a którzy literowo się do tego nadają. Właśnie pod względem literowym pasuje niejaki SIERGIEJ ŁAWROW. Proponuję zatem ulokować go za kratkami. Wielkość diagramu-więzienia jest wiadoma – 10 kratek, bo tyle jest różnych liter. Natomiast kształt diagramu musi spełniać dwa warunki:
– powinien być symetryczny (przynajmniej jedna oś symetrii);
– obwód diagramu powinien być możliwie największy (jednostka – bok kratki).
Praktycznie rozwiązaniem jest więc kształt tiurmy dla ministra, a dopiero w drugiej kolejności sposób, w jaki trafia on za kratki.

Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.