Futboldoku

Czy można spleść sudoku z futbolem? Fanów różnej maści futbolu są na świecie miliony, więc wiadomo po co – żeby zarobić .
Dwa przykłady. Przed trzema laty z okazji XVIII Mistrzostw Świata pojawiła się gierka mobilna Soccer Sudoku. Cyfry były w niej zastąpione flagami państw uczestniczących w Mundialu. Ostatnio w Stanach Zjednoczonych wydano zbiorek z sudoku dla kibiców znanego futbolowego klubu uniwersyteckiego. Tym razem zamiast cyfr do diagramów wpisuje się litery tworzące nazwiska graczy.

 

Stosując takie sposoby można oczywiście pożenić sudoku ze wszystkim.
Odrobinę bardziej pomysłowy był belgijski wydawca pisemek z łamigłówkami, uzupełniając zwykłe zadanie golem.
Ale to nic w porównaniu z pomysłem, na który trafiłem rozwiązując zadania z drugiego Sudokucup – internetowego turnieju dla miłośników zadań wysokiego lotu. Turnieje organizuje co kilka miesięcy grupa czeskich zapaleńców. Jednym z jej filarów oraz autorem zadań jest Jan Novotny, należący do grona najszybszych na świecie rozwiązywaczy, którego miałem przyjemność poznać podczas ubiegłorocznego turnieju w Ostrawie. Internetowa zabawa nie ma oczywiście nic wspólnego z komercją. Jest czysto hobbistyczna, ambitna i niszowa, czyli ma same zalety.

Nie przepadam za zwykłym sudoku, ale też nie gustuję w odmianach zbyt zakręconych. W tym przypadku wyjątkowo, ze względu na piłkarskie skojarzenie, oryginalna, ale wymyślna reguła mnie nie razi, przeciwnie – jestem pod wrażeniem.
Oto przykład ilustrujący to, co w piłkarskim sudoku Jana Novotnego jest futbolowe.

Cyfry od 1 do 7 to gracze jednej drużyny (siedmioosobowej – co to za futbol?), cyfra 9 to piłka, którą każdy oprócz ostatniego (siódemki) powinien mieć przy nodze, czyli na polu obok. A zatem sudokowych piłek-dziewiątek jest sześć ulokowanych tam, gdzie powinny się znaleźć, aby możliwe były podania: jedynka podaje do dwójki, dwójka do trójki, trójka do czwórki itd. Podający, piłka i odbierający muszą znajdować się na jednej prostej. Nawiązując do futbolowych realiów można się umówić, że gracz przyjmuje piłkę na pierś i od razu ustawia ją do kolejnego podania na odpowiednim wolnym polu obok. Podawana piłka nie może przelatywać „przez” innego zawodnika, czyli loby są niedozwolone. Piłka z tego samego pola nie może być podawana dwukrotnie. Ostatni odbierający, czyli siódemka, nie musi mieć piłki przy nodze, bo dalej jej nie podaje.

A oto zadanie. Przedstawiam je jako zachętę do uczestniczenia w trzecim turnieju dla tych, którzy dotąd w szranki Sudokucup nie stawali. A także jako trening przed podobnym zadaniem konkursowym, które pojawi się w następnym wpisie.

Na boisku są dwie drużyny i dwie piłki – jedna drużyna gra piłką-ósemką, druga piłką-dziewiątką. Zawodnicy znajdują się na niebieskich polach. Bramek nie ma, bo to futbol artystyczny, w którym ocenia się styl i celność podań. Pozostałe zasady jak w zwykłym sudoku.
Korzystając z podanych wyżej reguł podawania piłki, obowiązujących obie drużyny, należy wpisać numery zawodników na niebieskich polach, uwzględniając ich przynależność do określonej drużyny, oraz rozmieścić piłki, a korzystając z reguł sudoku – wypełnić cyframi cały diagram.

PS W zabawie konkursowej z poprzedniego wpisu zwyciężyła osoba, która nadesłała poprawne rozwiązanie jako ósma w kolejności, czyli Robert_C. Zwycięzcę proszę o wybór nagrody (coś mi się widzi Robert_Cie, że los spłatał małego psikusa) i podanie adresu, pod który ma być wysłana. Informacje te proszę przesłać jako komentarz do tego wpisu (nie będą ujawnione).