Mistrz końcówek
„Sport umysłowy” – takie określenie pojawiło się na początku lat 50. XX wieku. Najpierw dotyczyło szachów, potem brydża, a z czasem objęło wszystkie turniejowe gry umysłowe. W roku 1997 odbyła się w Londynie pierwsza Olimpiada Sportów Umysłowych (Mind Sports Olympiad).
Nazwać sportem jakąś grę, a uznać ją za dyscyplinę sportową to dwie różne sprawy. Formalnie „zdyscyplinowanie” wiąże się z decyzją urzędu wysokiego szczebla, zwykle odpowiedniego ministerstwa, po której dany sport trafia na państwowy garnuszek, a działalność związana z jego uprawianiem i upowszechnianiem zostaje ujęta w ramy prawno-organizacyjne.
Pod taki mecenat – skromny bo skromny, ale jednak – trafiły w Polsce trzy sporty umysłowe: szachy, brydż i warcaby. Zapewne dla wielu osób już warcaby będą zaskoczeniem, a gdybym napisał, że mecenatem objęte są także łamigłówki, można by sądzić, że konfabuluję. A jednak…
Nikt nie odgadł zagadki, którą zakończyłem poprzedni wpis. Chodziło o podanie nazwiska trzykrotnego mistrza świata w rozwiązywaniu łamigłówek – osoby, z którą spotkałem się w Zakopanem w Centralnym Ośrodku Sportu (sic!). Dodam, że to jedna z kilkunastu osób w Polsce uprawiających ten sport umysłowy i prawdopodobnie jedyna, która – przepraszam za kolokwializm – żyje z rozwiązywania łamigłówek (stypendium sportowe).
Pora wyjaśnić, że chodzi o szczególny rodzaj łamigłówek i mało znaną konkurencję sportową, po angielsku zwaną najlepiej, bo krótko – solving chess. Wypada też przejść do właściwej terminologii, bo choć zadania szachowe śmiało można nazwać łamigłówkami, to szachiści pozostają przy określeniach „zadanie”, „problem” lub „kompozycja”.
Wielokrotnym mistrzem Polski, trzykrotnym mistrzem oraz dwukrotnym wicemistrzem świata w rozwiązywaniu zadań szachowych, czyli osobą, z którą rozmawiałem w Zakopanem, jest mistrz międzynarodowy (w grze bezpośredniej) Piotr Murdzia.
Ćwierć wieku temu rubryki szachowe w polskiej prasie nie należały do rzadkości. Potem zaczęły stopniowo zanikać, a dziś to ewenement. Wiem o dwóch: raz w tygodniu w dodatkach regionalnych „Gazety Wyborczej” (nie we wszystkich) oraz w UPR-owskim tygodniku „Najwyższy czas!” – gdyby ktoś z Państwa znał inne przykłady, proszę o informację. W tych właśnie rubrykach, a przede wszystkim w periodykach szachowych, pojawiają się zadania takie, jak te, których rozwiązywanie stanowi istotę wspomnianej konkurencji.
Mistrzostwa świata solwerów szachowych organizowane są od 31 lat. Oprócz nich co roku ma miejsce przynajmniej kilkanaście dużych turniejów międzynarodowych i wiele imprez krajowych. Wie o nich mało kto, przede wszystkim sportowcy szachiści, a i to nie wszyscy, kibiców jest bardzo niewielu, media milczą. Krótko mówiąc, niezwykła niszowa konkurencja szachowa dla entuzjastów. Jej urokowi trudno nie ulec, jeśli ktoś lubi grać w szachy i gimnastykować szare komórki.
O osiągnięciach naszego mistrza można przeczytać w Wikipedii i na jego stronie internetowej. Wiele innych ciekawych spraw znajdzie się w wywiadzie, który przygotowuję. Tymczasem słów parę o ruszaniu głową.
Na mistrzostwach świata i na większości dużych turniejów zawodnicy rozwiązują w kolejnych rundach następujące zadania: dwuchodówki, trzychodówki, studia, maty pomocnicze, wielochodówki, samomaty. Czas rozwiązywania w danej rundzie jest ograniczony, a poza tym kto pierwszy, ten lepszy. Właściwie w każdym zadaniu chodzi o rozegranie końcówki w określonej liczbie ruchów (tylko w studiach liczba ta nie jest ściśle określona), a przede wszystkim o wskazanie ruchu białych zapewniającego zwycięstwo, czyli zamatowanie czarnego króla. Dodatkowe punkty zdobywa się za rozpatrzenie wszystkich wariantów końcówki po pierwszym ruchu. Z reguły najprostsze są dwuchodówki – oto przykład takiego zadania (G. Guidelli, Good companions, 1919):
Czarny król jest osaczony przez trzy białe figury, mat wisi na włosku, ale doprowadzenie do niego w dwóch posunięciach nie jest łatwe – zapewnia to tylko jeden ruch: gońcem na h8, po którym grozi mat wieżą na g5. Warto samemu rozważyć wszystkie warianty odpowiedzi czarnych i wskazać następujący po każdej z nich ostateczny cios białych.
W 3 Mistrzostwach Europy, które rozegrano niespełna miesiąc temu w Pardubicach, startowało 84 zawodników z 17 krajów. Piotr Murdzia zajął trzecie miejsce. Oto jedna z trzech dwuchodówek rozwiązywanych w pierwszej rundzie tej imprezy (V.Pimenov, E. Umnov, Western Morning News, 1930):
Runda trwała 20 minut, czyli uporanie się z trzema zadaniami wymagało poświęcenia każdemu średnio około 7 minut. Czy uda się Państwu w ciągu 20 minut rozwiązać tylko to jedno zadanie, czyli wskazać ruch białych zapewniający zwycięstwo w drugim posunięciu?
W Zakopanem nasz mistrz przebywał jako trener na zgrupowaniu kadry polskich szachistek, a obecnie (jeśli udało mu się uporać z problemami wizowymi) uczestniczy w turnieju w Moskwie. Po powrocie zacznie przygotowania do 31 Mistrzostw Świata, które odbędą się w październiku na wyspie Rodos. Oby finał tej imprezy był dla niego równie pomyślny, jak w dwóch poprzednich latach, gdy zdobywał złote medale (na zdjęciu najprzyjemniejszy moment z ubiegłorocznych Mistrzostw Świata w Holandii).
Komentarze
Według mnie „najkrótsza droga do zwycięstwa” 😉 to: 1.Hg5.
Grozi – i po większości, z wyjątkiem podanych poniżej, odpowiedzi czarnych (wliczając w to przygotowujące ucieczkę królowi 1… b2) następuje – dość „brutalne” 2.Hd5X.
Inne warianty są bardziej „finezyjne”:
1… S:g5 2.Gd5X
1… Sc3 2.Sb2X
1… Sef6 2.Hc1X
1… Sgf6 2.Se5X
1… Se5 2.W:e4X
1… Se3 lub 1… Hh5 2.Ge2X
1… c6 2.S:b6X
1… Gd4 lub 1… Ge5 2.Hg8X
(ten mat jest też oczywiście możliwy po innych ruchach gońca, ale przy podanych jest jedyny, natomiast przy innych można standardowo 2.Hd5X).
W sumie, oprócz głównego wariantu, 8 całkiem różnych matów (mam nadzieję, że żadnego nie przeoczyłem). I absolutnie nie są one ze sobą zamienne! Podane ruchy czarnych bronią przed bezpośrednią groźbą, ale za to tworzą inną „lukę w systemie obrony”. Szczególnie zwracam uwagę na ruch 1…Sf6 – w zależności od tego, którym koniem czarne się poruszą, dostaną różne maty.
Generalnie, to jak widać, czarny król ma „przerąbane” ;-).
Pozdrawiam.
AB
Jakiś czas temu przeczytałam książkę pt.: „Zagadki szachowe Sherlocka Holmesa” Raymonda Smullyana. Polecam ją miłośnikom szachów, a może bardziej zagadek logicznych. W ogóle polecam wszystkie książki tego autora.
pierwszy ruch daję Hh4-g5
W Kurierze Ostroleckim nie wiem czy jeszcze zamieszcza, ale ostatnio zamieszczal (a jeszcze wczesniej w Tygodniku Ostroleckim) zadania szachowe Leopold Szwedowski, mistrz miedzynarodowy FIDE w kompozycji szachowej. Zwykle byly to dwuchodowki i zadania na wskazanie wygrywajacego ruchu. Czasami zdarzaly sie rozne ciekawe wyjatki (na swieta na przyklad) 🙂 Oprocz tego, wiele bylo ciekawostek i historii szachowych.
Co do tej dwuchodowki to po 3 minutach obstawiam Hh4-h3, ale pewnie po 20 odkryje ze cos jednak przeoczylem 😀
Parę słów dotyczących pierwszego zadania:
Dlaczego rozwiązaniem jest akurat 1.Gh8 ? Po pierwsze: trzeba otworzyć drogę wieży (to już wiadomo). Po drugie: nie można zejść z długiej przekątnej, aby na 1… G:d4+ móc odpowiedzieć 2. H:d4X. A dlaczego akurat na h8? Otóż dlatego, że czarne mają jeszcze jeden sprytny „destrukcyjny” ruch: 1… c5, który blokuje drogę wieży. Jednakże w ten sposób czarne uwalniają od związania naszego hetmana (przesłaniając przekątną swojego gońca w kierunku naszego króla) i umożliwiają mata: 2.Hg7X, a pole h8 było dla gońca jedynym, gdzie nie będzie w tym przeszkadzał.
Poza tym istnieją jeszcze trzy (ale już mniej ciekawe) warianty poboczne:
1…Wc5 2.Hd1X,
1…Wa1 2.W:a1X,
1…Gf2 2.H:f2X.
Pozdrawiam.
AB
krolowa na e7, a potem goniec na e2
Przypominam: aby nie psuć zabawy nadsyłane rozwiązania uwalniam przy okazji następnego wpisu, czyli za 3-4 dni.
mp
PS będę jednak uwalniał rozwiązania błędne – gwoli dodatkowej zabawy. Kto bedzie miał ochotę, może udowodnić, że to nie to.
Mała „errata” do mojego poprzedniego postu:
W wariancie 1.Gh8 G:d4+ powinno oczywiście być G:d4X a nie H:d4X, bo przecież hetmana już nie ma.
Pozdrawiam.
AB
Co do zadania: moze byc wieza e1 na e4. Wtedy czarne musza sie zaslonic goncem g7 na d4. Biale robia ruch wieza e4 na d4 i mat.
tyburka: po Twoim ruchu hetmanem ja się ruszam czarnym koniem g4-f2
Agnieszka: to ja zbiję tę Twoją wieżę pionkiem c5-d4
Hmm… błędne rozwiązania będą uwalniane… czyli jest pewna szansa, że nie uwolnione są dobre :-).
A co do już uwolnionych:
1.H:h3 Gd4 (i król ma furtkę na d5)
1.He7 Sh6 (może też być Sh2 lub Sgf2, ale nie Se3 czy Sgf6)
i po 2.Ge2+ Hd3
a po 2.Hf7+ He6
1.W:e4+ Gd4
2. We:d4+ c:d4 (metodą „łubudubu” nie da rady…)
I jeszcze jedna mała informacja dla tych, którzy nie do końca znają zasady stosowane przy układaniu szachowych problemów:
W pierwszym ruchu białych nigdy nie ma bicia ani szacha. Takie zadanie zostałoby uznane za „nieestetyczne” ;-). Generalnie, to im pierwszy ruch jest bardziej niepozorny, tym lepiej. Natomiast problem nie spełniający tego warunku to albo kiepska amatorszczyzna (lub zadanie szkoleniowe pokazujące podstawy matowania), albo powstał paręset (dosłownie) lat temu, ewentualnie jest to zadanie z jakąś fabułą (są takie, niektóre bardzo zabawne – wtedy nie muszą obowiązywać zasady kompozycji), ale wówczas dołączone byłyby dodatkowe informacje.
Także takich ruchów można ze spokojnym sumieniem nawet nie brać pod uwagę i skupić się wyłącznie na innych. Informację tę podałem nie tyle jako podpowiedź (bo w końcu możliwości i tak jest dużo), ile w ramach pewnego wyrównywania szans w stosunku do tych, co o tym wiedzą i w związku z tym nieco mniej błądzą ;-).
Pozdrawiam.
AB
Witam.
Moja propozycja rozwiązania dwuchodówki to: hetman z h4 na h5.
Po takim ruchu białych, czarne będą miały następujące możliwości odpowiedzi:
1. hetman z h3 bije hetmana na h5, wtedy białe – goniec z f3 na e2 i mat;
2. skoczek z e4 na f6, białe – hetman z h5 na f7 i mat;
3. skoczek z g4 na f6, białe – hetman z h5 na f7 (lub skoczek z d7 na e5) i mat;
4. pion z c7 na c6, białe – hetman z h5 na f7 i mat;
5. hetman z h3 bije gońca na f3, białe – hetman z h5 na d5 i mat;
6. skoczek z g4 na e5, białe – wieża z e1 bije skoczka na e4 i mat;
7. skoczek z e4 na g5, białe – goniec z f3 na d5 i mat.
Pozdrawiam
Piotr
P.S. Przepraszam za nieprofesjonalny zapis, ale nie umiem grać w szachy.
Witam!
Prowadzę blog warcabowy w j. włoskim. Czy Pan może coś pisać o warcabach w Polsce? Sądzę, że będzie trudno – jedyny, który publikowal coś w sieci w j. polskim był śp. Wojciech Hubert na stronie http://www.warcaby.beep.pl . Teraz, o ile wiem, w Polsce nie ma nic. Smutno, lecz prawdziwe.
Ale sport warcabowy (zwłaszcza warcaby stupolowe) to bardzo ciekawa gra, któa nie ma nic do pozazdroszczenia szachom.
Pozdrawiam
Moim zdaniem wygrywa ruch Hetmanem z h4 na g5. Niestety, nie bardzo mam czas, aby rozpisywać wszystkie warianty końcowki, więc rezygnuję z punktow dodatkowych 🙂
Wystarczy figurą z f3 na e2 i jest szach mat.
> Wystarczy figurą z f3 na e2 i jest szach mat.
Ciekawa jestem, czy ta odpowiedź jest niedobra, bo koniecznie musi być w 2 ruchach, czy z jakiegoś innego powodu.
Witam ponownie.
W poprzednim komentarzu nie podałem kilku możliwości ruchu czarnych po zagraniu białych hetmanem z h4 na h5. Mam na myśli ruch gońcem z g7 na d4 oraz zagranie którymś ze skoczków (e4 lub g4) na jedno z pól: e3, g3 lub f2. Po każdym z tych posunięć białe grają hetmanem z h5 na f7 (a w jednym przypadku alternatywnie gońcem z f3 na e2) i mat.
Pozdrawiam
Piotr
Witam raz jeszcze.
Do Oli: po ruchu białych gońcem z f3 na e2, czarne osłaniają króla hetmanem z h3 na d3.
Pozdrawiam
Piotr
Ola: nie wystarczy, można się zasłonić hetmanem
Do Antonio:
Zamierzam popisać niebawem o warcabach. Chyba jednak nie jest z nimi tak źle (jest sporo polskich linków na stronie polskiego związku warcabowego), choć oczywiście bywało znacznie lepiej, zwłaszcza medialnie, gdy ich popularyzacją aktywnie zajmowali się m. in. pan Frey i pani Moldenhawer. Niestety, ta wspaniała gra wciąż niesłusznie kojarzy się u nas z „ubogim krewnym”.
Gratuluję znakomicie prowadzonego blogu.
Cordiali saluti
mp
> Ola: Wystarczy figurą z f3 na e2 i jest szach mat.
> Piotr: po ruchu białych gońcem z f3 na e2, czarne osłaniają
> króla hetmanem z h3 na d3.
Ola: no to wtedy goniec ciach! hetmana i jest szach mat 🙂 Co się odwlecze, to nie uciecze 🙂
Po 20 minutach analizy stawiam na 1. Hh4-h7.
Pozdrawiam. sw
Proponowany przeze mnie ruch:
Hh7!!
Grozi mat hetmanem na f7.
Po biciu hetmana hetmanem następuje mat gońcem na e2.
Po Sgf6 – Se5X
Po Sef6, lub Sg5 – Hd3X
Po Hh5 lub innym odejściu hetmanem, mat gońcem na e2 lub hetmanem na f7.
Chyba powinno być dobrze.
Witam.
Janosławie i eljocie, po proponowanym przez Was ruchu, czarne mogą zagrać skoczkiem z g4 na f6 (nie muszą bić hetmana) i po sprawie.
Pozdrawiam
Piotr
Jeszcze do Janosława: jeżeli grozi mat hetmanem na f7 (jak napisałeś), to co z gońcem na g7 ? (może chodzi o g8 ?).
Pozdrawiam
Piotr
eljot;janosław: po tym ruchu hetmanem ja skoczkiem g4-f2
aha, do Oli: po tym „ciach hetmana” proszę… zastanów się…
Olu, jeżeli „goniec ciach! hetmana i jest szach mat”, to wtedy król odchodzi na d5 i po macie. Raczej się odwlecze 🙂
Piotr
do Piotr44: po ruchu koniem na g4-f6 można dać mata koniem d7-e5
Tak, tak Piotrze44, pomyłka. Grozi mat hetmanem na g8.
Przeczytaj jeszcze raz Piotrze44 mój wpis. Jest tam odpowiedź na Twój ruch.
Po Sgf6 – Se5X.
Do tomka: czepiasz się ;P I tak będzie mat. 😉
Ale ok. Tego nie zauważyłem.
Janosławie i Tomku, macie rację – nie ten skoczek. Po ruchu skoczka z e4 na f6 (kontroluje wtedy pola: d5, e4 i g8) koncepcja Janosława bierze w łeb. Przepraszam za pomyłkę.
Pozdrawiam
Piotr
Ja znowu z innej beczki.
Na podanej poniżej stronie znajduje się booklet z instrukcjami obsługi do zadań kwalifikacyjnych w Turcji na MŚ w rozwiązywaniu łamigłówek.
http://www.akiloyunlari.com/tbt07.asp
PS
Czy interesują Was takie ciekawostki? Często zostają bez odzewu…
janoslaw: a co będzie po 1. … H:f3? 🙂
Do orga: jeśli chodzi o mnie, to wielkie dzięki za linki do stron z łamigłówkami (ta turecka chwilowo nie bardzo chce się otworzyć, ale to przejdzie).
Przy okazji podaję adres z zadaniami z tegorocznych, japońskich kwalifikacji do Mistrzostw Świata (problemem jest język, nawet bardzo poważnym 🙂 – może ktoś coś na to poradzi ?):
http://jpc.puzzler.ne.jp/images/16th_semifinal_mondai.pdf
Można też dotrzeć do rozwiązań (początek adresu).
Podaję również adres, pod którym można znaleźć linki do stron z zadaniami z zawodów w różnych państwach (np. Białoruś, Francja, Niemcy, Bułgaria):
http://cryptoman.blogger.ba/
Pozdrawiam
Piotr
Witam
Nie dałem rady rozwiązać zadanie w ciągu 20 minut i zamiast dalej próbować zacząłem kombinować jak poznać rozwiązanie, a kiedy już je poznałem to nie miałem z tego żadnej satysfakcji.
Pozdrawiam
Do Piotra44 (dotyczy ruchu 1.Hh5 tj. postów z 12-12:53 i 13-9:19 – chyba wcześniej były zablokowane i pojawiły się dopiero w poniedziałek wieczór):
Gratuluję bardzo dobrze przeprowadzonej i wnikliwej analizy (w szczególności, że, z tego co piszesz, nie grasz w szachy), ale niestety jest tam jeden mały błąd:
W wariancie 1… Sef6 2.Hf7+ czarne mają obronę 2… Sd5. Oczywiście białe mogą zagrać 3.H:d5X lub 3.G:d5X, ale wówczas mat jest dopiero w trzecim ruchu.
Także wg mnie 1.Hh5 nie jest rozwiązaniem tego zadania.
Pozdrawiam.
AB
org: mnie interesują
Do Andrzeja69: Faktycznie moje posty były zablokowane (najprawdopodobniej zaproponowane przeze mnie rozwiązanie zostało uznane za poprawne i dopiero wymiana zdań z Janosławem zmieniła ten stan rzeczy). A szkoda, bo wcześniej bym wiedział o błędzie, który wskazałeś. Mimo wszystko dziękuję za wskazanie „przeoczenia”. Zresztą zdaje się, że nieźle się „namieszało” w wyniku ujawniania i nieujawniania rozwiazań.
Właściwe rozwiązanie chyba już znam (z pewnego powodu odrzuciłem je wcześniej) – muszę je jeszcze raz przeanalizować.
Pozdrawiam
Piotr
Rozwiązania do zadań podanych przez Piotra44
http://jpc.puzzler.ne.jp/images/16th_semifinal_kaitou.pdf
I dzięki za link do cryptomana
Witam.
W tej dosyć zabawnej sytuacji nie ma sensu podawać rozwiązania, które zostało już zaprezentowane przez Janoslawa (hetman z h4 na h7), a nawet przedyskutowane (miedzy innymi przeze mnie).
Paradoksalnym jest to, że przed wysłaniem pierwszego postu rozważałem ten wariant i go odrzuciłem, można powiedzieć, w ostatniej chwili (miałem napisany komentarz).
Jedno wyjaśnienie związane z moim ostatnim komentarzem do rozwiązania Janosława: jeśli czarne zagrają skoczkiem z e4 na f6, białe dają mata hetmanem z h7 na d3 (co zresztą podał Janosław w swoim poście, a ja przeoczyłem analizując w niedzielę zagranie hetmanem z h4 na h7).
Janosławie – szczere gratulacje.
Pozdrawiam
Piotr
P.S. Panie Marku, może częściej takie zadania. Fajna zabawa jest.
Jeszcze raz do Andrzeja69: faktycznie nie gram w szachy, a z dwuchodówką mam do czynienia pierwszy raz w życiu (a wiosen już sporo za mną).
Mimo ewidentnych błędów w analizowaniu („przeoczenie” w jednym wariancie możliwości czarnych, a w drugim – białych), chętnie porozwiązuję podobne zadania (wiadomo – „trening czyni mistrza”).
Jeszcze raz pozdrawiam i dzięki za miłe słowa
Piotr
Witam o poranku.
Aż mi głupio pisać. Niestety rozwiązanie hetman z h4 na h7 jest błędne (po ruchu czarnych: skoczek z g4 na f2 – napisał o tym Tomek – nie ma możliwości dania mata). Chyba było za późno, jak pisałem ostatnie posty.
Pozdrawiam
Piotr
Witam ponownie.
Moja propozycja (raczej ostatnia) rozwiązania: hetman z h4 na g5.
Dokładniejszą analizę możliwych posunięć czarnych postaram się przesłać w odrębny poście (teraz jestem w mojej „ulubionej” pracy, i nie bardzo mam czas).
Pozdrawiam i przepraszam za zamieszanie
Piotr
A tak: biały hetman z h4 na h5.
Wariant 1:
Czarny hetman z h3 na h5. Biały goniec z f3 na e2.
Wariant 2:
Czarne robią coś innego. Biały hetman na d5.
Może taką propozycję ktoś już podał, ale nie doczytałam, bo nie znam tego sposobu zapisu. Nie grywam w szachy, niestety.
> Wariant 2:
> Czarne robią coś innego. Biały hetman na d5.
To coś innego, to może być np. próba zasłonięcia się czarnym konikiem – z g4 na e5. Wtedy biały konik z d7 na e5.
Niestety posunięcie Hg5 jest złe. Ruch skoczkiem z e4 na f6 załatwia sprawę. Chyba sobie „odpuszczę”.
Pozdrawiam
Piotr
Do Piotra44: Po Sef6 – Hd3X
Do darkina: lipa 🙂
Również wg mnie Hh5 nie jest rozwiązaniem z uwagi na ruch czarnych Sef6.
Kurde, trudne to zadanie.
Piotr44: po Se4f6 dajesz Hg5c1 i mat
Witam raz jeszcze.
Wygląda na to, że jednak rozwiązanie Hg5 jest prawidłowe. Przegapiłem możliwość mata Hc1 w sytuacji zagrania przez czarne Sef6.
Gratulacje należą się Andrzejowi69 i Tomkowi.
Pozdrawiam
Piotr
A jak wieża z e1 pójdzie na e4 (zbijając czarnego konika), to nie zada mata królowi?
Olu, w takiej sytuacji czarne grają gońcem z g7 na d4 i otwiera się droga dla króla (na d5). Ten wariant był zresztą już wcześniej rozpatrywany (przy okazji wpisu Agnieszki).
Oczywiście znowu coś przeoczyłem (jakiś rozkojarzony jestem, czy co).
Gratulacje również dla alexio.
Piotr
Przepraszam, jeśli wyważam już otwarte drzwi 🙂
> A jak wieża z e1 pójdzie na e4 (zbijając czarnego konika), to
> nie zada mata królowi?
> Olu, w takiej sytuacji czarne grają gońcem z g7 na d4 i otwiera
> się droga dla króla (na d5)
Tak zaraz się nie otwiera. Jak czarny goniec z g7 na d4, to biała wieża idzie z e4 na d4 i zbija owego gońca.
Olu, pionki czarne atakują na południe 😉
… w związku z tym wieża konfederatów zostałaby zbita przez pionka po ruchu na d4
A ja bym dał hetmana na E7. Jakoś nie widzę w tej sytuacji obrony dla czarnych,,,
Witam.
Piotrze: wystarczy, że czarne zagrają skoczkiem z e4 na g5.
Pozdrawiam
Piotr
no akurat nie z e4 na g5 bo wtedy można Gf3-d5#.
ale można skoczkiem z g4 na f2
Oczywiście, Tomku – masz rację. Kluczowy ruch czarnych to skoczek z g4 na f2 (załatwia wszystko, nie tylko w wariancie He7 – jak już wiemy, nieprawdaż ? :)).
Do Piotra: proponowany przez Ciebie wariant był już wcześniej rozpatrywany.
Pozdrawiam
Piotr