Przekątna gońca
Dziś dawno nie widziane zadanie szachowe. Oczywiście, jak to w Łamiblogu, trochę nietypowe, zahaczające tym razem o tzw. retroanalizę, która już tu kiedyś bywała. Aby je rozwiązać, nie trzeba być wytrawnym szachistą. Wystarczy dobrze znać reguły gry i oczywiście sporo pokombinować.
Sytuacja na diagramie to osobliwy koniec partii: biały goniec matuje czarnego króla na 7-polowej przekątnej. Jakie były końcowe ruchy białych – przedostatni i ostatni?
Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.
Komentarze
Widzę tu takie rozwiązanie: pion białych z f6 stał na e4, czarne miały dodatkowego piona na f7, sekwencja ruchów wygląda tak:
1. e5+ f5
2. e:f6# (w przelocie)
O ile oczywiście figura na g6 (i tym samym g8) to król, bo jak dla mnie wyglądają na hetmany 🙂
Oczywiście racja. Zmieniłem hetmany na króle.
mp
e4-e5+ f7-f5
e5:f6++
Bicie w przelocie… natknęło mnie, gdy Pan napisał, że trzeba dobrze znać zasady gry
Dobrze znać reguły gry = znać bicie w przelocie:) Rozwiązanie wysłał @romkus, który znalazł to rozwiązanie przede mną i mi je pokazał, więc już nie będę powielał. Fajne zadanie!
1. e5+ f5
2. e:f6X
https://en.wikipedia.org/wiki/En_passant
Z widocznym Królem jest łatwiej 🙂
Musi tu być bicie w przelocie: e5xf6. Jedyna możliwość to e4-e5+ (szach z odsłony), f7-f5 osłona przed szachem, no i właśnie to bicie w przelocie.
e4-e5+ f7-f5
e5:f6 mat
Przekątna jest dobra na wszystko,
na trawnik, na chodnik, bo blisko,
na maskę, na przebiór, niewidno,
odsłania zakryte – matuje bielidło.
1 e4-e5+ , f7-f5
2 e5:f6 mat,