Polityka z indyka
Można powiedzieć, że polityka ma sporo wspólnego z łamigłówkami, ale są to łamigłówki zupełnie innego rodzaju niż te pojawiające się w „Łamiblogu”, a – co być może istotniejsze – nie takie, których rozwiązania są znane i jedyne. Okazuje się jednak, że incydentalnie zdarzają się spotkania typowych łamigłówek z polityką. Ostatnio przypomniałem sobie o jednej z nich po przeczytaniu informacji, że Turcja zamierza promować zmianę anglojęzycznej nazwy kraju z Turkey na identyczną z oryginałem – Türkiye. Oczywiście dlatego, że „turkey” to po angielsku „indyk”, a Turków obraża powiązanie ich ojczyzny z ptakiem, który Anglosasom kojarzy się z osobą przegraną, głupią lub śmieszną i z którym Amerykanie obchodzą się incydentalnie, ale oficjalnie i generalnie – bardzo brutalnie.
Oto przed 30 laty na pierwszych mistrzostwach świata w rozwiązywaniu łamigłówek zorganizowanych w Nowym Jorku pojawiło się zadanie, które wywołało kameralny skandal polityczny. Tytuł zadania – „Cutting of Turkey” – brzmiał na pozór niewinnie i Amerykanom kojarzył się jednoznacznie z czynnością dożynkowo-narodową. Problem w tym, że w mistrzostwach uczestniczyła reprezentacja Turcji i na spotkaniu wstępnym, gdy omawiano zaprezentowany ogólnie zestaw zadań, doszło do niezwykle ostrego protestu kapitana drużyny tureckiej. Był nim znany turecki tłumacz Nevzat Erkmen, który kipiąc z oburzenia zasugerował organizatorom prowokację. Chodziło oczywiście nie o samo zadanie, tylko o jego tytuł. Pamiętam, że początkowo, jak większość międzynarodowego audytorium, sądziłem, że Nevzat żartuje, ale gdy mówił coraz głośniej i z coraz większą złością, wszyscy zdali sobie sprawę, że traktuje „cięcie Turcji” śmiertelnie serio. Na szczęście sprawa przycichła i do poważniejszego konfliktu amerykańsko-tureckiego nie doszło.
A zadanie było takie:
Nietrudno się domyślić, że indykokształtny diagram należy podzielić wzdłuż oznaczonych linii przerywanych na dwie części o takim samym kształcie i wielkości. Gdyby ktoś chciał się pochwalić rozwiązaniem, może skorzystać z liter i cyfr przy brzegu, które wyznaczają współrzędne skrzyżowań linii.
Komentarze z prawidłowym rozwiązaniem ujawniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu (z błędnym zwykle od razu). Wpisy pojawiają się co 7 dni.
Komentarze
Tniemy:
c4e4e3f3f4g4g6f6
Fajne, bo logiczne.
Zadanie niezbyt trudne:
c4-e4-e3-f3-f4-g4-g6-f6
Trzeba zauważyć, że pola 1ef odpowiadają polom a56, a potem cięcie idzie jak po sznurku.
4c,4d,4e,3e,3f,4f,4g,5g,6g,6f
„Był nim znany turecki tłumacz Nevzat Erkmen, który kipiąc z oburzenia zasugerował organizatorom prowokację. ”
A tu zagadka retoryczna: czy kipiał po ptasiemu, tzn. rozindyczył się, czy zacietrzewił, i czy jego oponenci (organizatorzy) się szarogęsili?
Na drodze od c4 przez e4-e3-f3-f4-g4-g6 do f6 biegnie szalony struś pędziwiatr. Tak szybko, że nie widać jego nóg,
Linia łamana 4c-4d-4e-3e-3f-4f-4g-5g-6g-6f
Ponieważ to zadanie jest raczej proste to mały i równie prosty suplement:
Na ile sposobów można ułożyć tego indyka korzystając z elementów jednego kompletu pentomina?
4c-4e-3e-3f-4f-4g-6g-6f.
Jest tylko jeden sposób ułożenia.
W P Z L F U
Są to oznaczenia literowe tych elementów, z których można zbudować tą figurę.
Podział wzdłuż linii: c4 e4 e3 f3 f4 g4 g6 f6 i faktycznie zadanie 6-minutowe
Natomiast propozycja xswedca jest świetna jako zadanie z gwiazdką (jeszcze nie zacząłem)
Tylko jedno rozwiązanie:
https://zapodaj.net/3480484bd0bbd.jpg.html
Odp na zadanie xswedca:
Widzę tylko jedno rozwiązanie Twojej zagadki (przy założeniu, że mogę użyć każdego elementu pentomina tylko raz, nawet jeśli go odbiję):
http://ersonasolidna.pl/lamiblog/20220122_Indyk_pentomino/Indyk_pentomino.pdf
Gdybym mógł reużyć odbity element (uznać odbity element za inny), to wtedy jest więcej rozwiązań – ale zakładam, że to niedozwolone.
c4,e4,e3,f3,f4,g4,g6,f6
1 herbatnik=2 indyki = 4 kury.
Indyka z pentomina udało mi się ułożyć tylko w jeden sposób:
Przy założeniu, że każdy z elementów można użyć więcej niż jeden raz, wszystkich rozwiązań jest 41. W tym tylko jeden zestaw 3 elementów (każdy dwukrotnie) pozwalający ułożyć indyka (W,F,P). Z tych pentonim indyka da się ułożyć na dwa sposoby. Z zestawu 5-„P” i „W” indyka też można ułożyć. Każde pentomino (oprócz „I”) występuje przynajmniej w jednej układance.